Uwaga CASTING !!!

Autor: kurier-kolski.pl | 28.09.2013

Już za tydzień, 5 października br., odbędzie się casting, w którym zostaną wyłonieni aktorzy-amatorzy do niezwykłego spektaklu historycznego związanego z naszym miastem pt.: „Warthbrücken”. Inicjator przedsięwzięcia, kolski pisarz Dariusz Matysiak, autor kilku powieści związanych z Kołem, zaprasza wszystkich chętnych mieszkańców naszego grodu i okolic do tłumnego wzięcia udziału w tym przedsięwzięciu, spróbowania swoich sił i talentów. Niech udział w spektaklu będzie przejawem naszego patriotyzmu lokalnego!

 

Casting odbędzie się w sobotę 5 października br. o godz. 10:00 w Miejskim Domu Kultury w Kole. Nietypowość spektaklu „Warthbrücken”wynika z faktu, że obsadę mają stanowić amatorzy, mieszkańcy Koła i okolic. Będzie to nawiązanie do bardzo ciekawej tradycji z okresu międzywojennego, kiedy w nie istniejącym już Teatrze Miejskim na Nowym Rynku w Kole wystawiano szereg tego typu przedstawień. Dobrym duchem tamtych wydarzeń był był Czesław Freudenreich (właściciel kolskiej Fabryki Fajansu, a przede wszystkim społecznik, filantrop i wspaniały, mądry człowiek), rozstrzelany za działalność patriotyczną wraz z córką Krystyną już na początku wojny, jesienią 1939 roku przez Gestapo w Koninie.

Do obsadzenia jest blisko 30 ról! Każda z nich wymaga dobrej pamięci i swobody w poruszaniu się po scenie, ale większość stanowią drobne, nieskomplikowane role, czasami nie wymagające nawet wypowiedzenia żadnej kwestii, choć ważne dla całości przedstawienia. Każdy chętny może sprawdzić się w roli aktora!

– Akcja sztuki rozgrywa się w Kole w okresie od wiosny 1939 do grudnia 1941 – wyjaśnia autor Dariusz Matysiak –  W części poprzedzającej wybuch wojny obserwujemy rywalizację dwóch młodych mieszkańców miasta o względy dziewczyny. W spektaklu będą odniesienia do wejścia wojsk niemieckich do Koła, bombardowania dworca, prześladowania ludności, eksterminacji społeczności żydowskiej miasta. Nazwa sztuki „Warthbrücken” nawiązuje do obowiązującej w czasie okupacji niemieckiej nazwy Koła.

W szczególności poszukiwane są:

– dzieci w wieku 7-16 lat (4-6 postaci),

– młodzież licealna (8 postaci),

– osoby w wieku 20-30 lat (6-8 postaci), w tym dwie główne role męskie!

– osoby w wieku 30-50 lat (8-10 postaci).

Każda osoba, która zgłosi się na casting otrzyma 2 zaproszenia na spektakl, natomiast osoby, które zostaną zakwalifikowane i wezmą udział w przedstawieniu będą miały do dyspozycji aż po 6 zaproszeń dla rodziny i znajomych.

Dariusz Matysiak urodził się w Kole urodził się w 1961 w Kole, a obecnie mieszka w Tarnowie Podgórnym. Z zawodu jest ekonomistą, informatykiem.

Do tej pory nakładem wydawnictwa IDAM ukazały się cztery powieści (Pora burz – 1996, Regnum – 2007, Koło czasu – 2011 i Febra – 2012). Ostatnia książka – „Febra”, podejmuje próbę opisania powstania styczniowego na ziemiach Wschodniej Wielkopolski. Jak zwykle w książkach tego autora, także i tym razem nie zabraknie wątków związanych z Kołem, jego miastem rodzinnym.

Pana Dariusza pasjonuje historia, czego ślady można odnaleźć na kartach jego powieści. Najbardziej lubi spotkania z czytelnikami, w których chętnie uczestniczy. Dzięki nim czerpie siłę do dalszej pracy.

Obecnie Dariusz Matysiak pracuje właśnie nad powieścią obrazującą losy mieszkańców Koła w latach 1939-1941, a z pracy nad nią wziął się pomysł na spektakl „Warthbrücken”. Nie jedyny zresztą, bowiem na podstawie jednej z jego książek („FEBRY”) wystawiono niedawno siłami młodzieży z kolskiego Domu Kultury udany przyczynek do powstania styczniowego.

– Planowane na przyszły rok przedstawienie „Warthbrücken” chcemy zrobić skromnymi  środkami, a mimo to z nadzieją, że zapadnie w pamięci mieszkańców miasta, którzy mają odgrywać wszystkie postaci. Czy te zamiary uda się w pełni zrealizować, życie pokaże. Spektakl będzie poświęcony m.in. Czesławowi Freudenreichowi, wspaniałemu animatorowi kultury w Kole, jego córce Krystynie, a także tym wszystkim mieszkańcom miasta, którzy stracili życia podczas II wojny światowej. W imieniu organizatorów zachęcam Was, mieszkańcy Koła i okolic, abyście wzięli liczny udział w przedsięwzięciu, jakie – być może – za Waszego życia już się nie powtórzy – mówi Dariusz Matysiak – Czy można wyobrazić sobie bardziej szlachetną formę wspomnienia poprzednich pokoleń niż poprzez artystyczną prezentację ich losów? Byłbym szczęśliwy, gdyby mieszkańcy Koła licznie stawili się na moje (nasze) wezwanie.

Czasu do premiery jest bardzo dużo, bo organizatorzy chcą wszystko przygotować na spokojnie. Pierwsze próby sceniczne planowane są dopiero w marcu (licząc, że do tego czasu wszyscy nauczą się swoich ról). Wystawienie spektaklu planowane jest na wrzesień przyszłego roku.

Opracował: MARIUSZ KOZAJDA

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526