Radny odkrył odpady na ulicy Zachodniej w Kole

Autor: kurier-kolski.pl | 10.08.2013

Radny miejski Mariusz Budny odkrył na swoim okręgu przy ul. Zachodniej składowisko nieznanych odpadów, które w żaden sposób niezabezpieczone  były rzucone „pod chmurką” na hałdach i w workach. Biały proszek wysypywał się z rozprutych worków bezpośrednio na glebę, pylił, spływał w czasie deszczu i wsiąkał w glebę. Radny interweniował u burmistrza Koła, zawiadomił kolski Sanepid oraz Wydział Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Kole. Sprawa jest w trakcie wyjaśniania.

 

Jak się okazuje, najmłodszy kolski radny Mariusz Budny czujnym okiem obserwuje swój okręg wyborczy. I dopatrzył się niepokojącego białego proszku leżącego na hałdach i w workach na placu przy ul. Zachodniej. Niezwłocznie zawiadomił o swoim znalezisku odpowiednie służby, aby zbadały co się kryje w tajemniczych workach i kto składuje odpady w pobliżu zamieszkałych posesji.

W piśmie do Burmistrza Miasta Koła radny Mariusz Budny pytał w imieniu mieszkańców kto wydał pozwolenie na składowanie odpadów oraz czemu nikt z nimi tego nie konsultował, a także jakie te odpady mają oddziaływanie na środowisko naturalne.


Radny Mariusz Budny walczy w obronie zdrowia mieszkańców swojego okręgu.

Radny w swoim piśmie określił odpady mianem potencjalnie niebezpiecznych: „Wspomniany problem ma miejsce na końcu ul. Zachodniej, w sąsiedztwie domów jednorodzinnych – napisał – Na nieogrodzonym i niezabezpieczonym terenie o pow. około 500 m. kw. od kilku miesięcy składowany jest materiał o barwie białej. W suche dni jest on bardzo lotny i wraz z podmuchami wiatru rozpowszechnia się po całej okolicy. Natomiast w dni deszczowe częściowo rozpuszcza się, wnikając w glebę  oraz w postaci białej cieczy przypominającej mleko rozlewa się na pobliskie tereny. (…) Po przeciwnej stronie drogi, przy której znajduje się owe składowisko, mieszka kilka rodzin z małymi dziećmi, które boją się o swoje zdrowie i życie.

Obecnie 2 razy dziennie na plac przywożone są kolejne transporty tego materiału. Wśród zsypywanych hałd składowany jest również ten sam materiał w niezabezpieczonych (otwartych) workach typu big-bag, które są oznakowane zgodnie z międzynarodową konwencją dotyczącą drogowego przewozu towarów i ładunków niebezpiecznych. Na workach tych znajduje się numer UN 3077, co oznacza materiał niebezpieczny INO. Jest to materiał wpisany na liście materiałów niebezpiecznych w klasie 9, co oznacza, że jest materiałem zagrażającym środowisku. Również pojazdy transportujące ten materiał na „składowisko” nie spełniają podstawowych wymagań konwencji drogowego przewozu towarów i ładunków niebezpiecznych”.

Na zawiadomienie radnego natychmiast zareagowały służby kolskiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej i przeprowadziły wizję lokalną, która wykazała, że są to odpady poprodukcyjne z fabryki Sanitec Koło. Kontrola potwierdziła spostrzeżenia Mariusza Budnego, że teren, na którym składowane są odpady jest w żaden sposób niezabezpieczony, nieogrodzony. Pracownicy Sanepidu stwierdzili „brak jakichkolwiek oznaczeń i zabezpieczeń przed dostępem do placu osób postronnych. Z wywiadu przeprowadzonego z mieszkańcem posesji zlokalizowanej w bezpośrednim sąsiedztwie składowiska (…) uzyskano informację, że odpady przywożone są codziennie wieczorem, a w godzinach rannych są zabierane.”

Przybyli na miejsce składowania odpadów przedstawiciele firmy Sanitec Koło, m.in. Dawid Poznański – Inspektor d/s BHP w Sanitec Koło potwierdzili, że są to odpady poprodukcyjne z ich fabryki, które są sprzedawane innej firmie, która natychmiast odbiera je z placu przy ul. Zachodniej. Oświadczyli, że posiadają wszelkie niezbędne pozwolenia.

Na tym Sanepid musiał zakończyć swoje ustalenia, ponieważ okazało się, że sprawa nie leży w gestii jego obowiązków.

Sprawa składowiska dotyczy natomiast jak najbardziej Wydziału Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Kole. Naczelnik tego wydziału Jacek Nowaczyk nie był jednak w stanie udzielić jednoznacznej odpowiedzi o jakie odpady chodzi. Pismo radnego Budnego przekazał do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Koninie z prośbą o kontrolę interwencyjną.

Sprawie będziemy się uważnie przyglądać i o dalszym jej rozwoju oraz wynikach przeprowadzonej kontroli poinformujemy wkrótce na naszym portalu.

MARIUSZ KOZAJDA

Foto: radny Mariusz Budny

Subskrybuj
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
gość
gość
10 lat temu

Gdzie byl pan radny Budny oraz jemu podobni do tej pory -naraz po kilku miesiącach bomba -radny odkrył składowisko śmieci – należy mu się za to tablica pamiątkowa za aktywność lub co najmniej pęk kwiatów od mieszkańców -czytaj urzędu miejskiego – jak miało to miejsce -po ukończeniu przez niego studiów – smutne i śmieszne zarazem. .. no i ta promocja w medium ! A z tego artykułu wynika że z dużej burzy mały deszcz bo nikt nic nie wie i nikt nic nie może ze strachu owłasną d…
Wygląda mi na to ,że nasi radni budują swoją popularność na pojedyńczych spektakularnych akcjach – no ale takich radnych mamy na jakich zasłużyliśmy -smutne.

Anonimowo
Anonimowo
10 lat temu

Panie Mariuszu bardzo mi sie podoba Pana postawa tak powinni robic wszyscy to w Kole zaraz by było inaczej ,Prosze Pana o sprawdzenie ul Zielonej szambo smierdzi i pokrywa jest przesunieta i nikt tego niewidzi bo Straz Miejska jezdzi samochodem a powinni chodzic na pieszo tak jest w duzych miastach to by duzo rzeczy zobaczyli jaki jest brud .chodnik na ul Zielonej jest tak zniszczony ze mozna nogi połamac. Licze ze Pan Mariusz to zobaczy i odpowiednio zareaguje juz Panu dziekuje….

Endi
Endi
10 lat temu

Chyba jedyny ewenement wśród radnych co chce się wykazac. bo reszta tych nygusów to tylko brac kasę i nic nie robic. cikeawe jak te radne Cesarze wielce się udziela tam gdzie go nie potrzeba, tylko pod publikę niech se ten głaz od Pawlaka w domu postawi na balkonie zafajdany pisowczyk, któremu trzeba zasadzic kopy w dupę za nieróbstwo i tylko udawania jaki to wielki radny PiS to banda oszołomów i debili

Kolanin
Kolanin
10 lat temu

Czesc i chwała panu radnemu Mariuszowi że bierze pieniadze z naszych podatkow i przynajmniej cos pozytecznego robi jako radny.Tak trzymac Panie Budny.

Piotr
Piotr
10 lat temu

Truja nas wszystkich na kazdym kroku a potem nie wiadomo od czego chorujemy i mamy raka.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526