Inspekcja Ochrony Środowiska potwierdziła zarzuty radnego!

Autor: kurier-kolski.pl | 21.08.2013

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Poznaniu dokonał interwencyjnej kontroli składowiska odpadów na ul. Toruńskiej 239/241 w Kole (wjazd od ul. Zachodniej). O niezabezpieczonym składowisku zawiadomił właściwe służby i urzędy zaniepokojony kolski radny Mariusz Budny, o czym niedawno pisaliśmy. Kontrola wykazała, że radny w większości swoich zarzutów miał rację, a jego interwencja była uzasadniona.

 

Przypomnijmy, że niedawno opisywaliśmy sprawę interwencji kolskiego radnego Mariusza Budnego (na zdjęciu niżej), który na swoim okręgu zauważył dziwne składowisko odpadów, potencjalnie przez niego uznanych za szkodliwe, które niezabezpieczone w odpowiedni sposób spływały z deszczem wsiąkając w glebę oraz rozpylały się z wiatrem po okolicznych, zamieszkałych przez ludzi posesjach.

Radny Budny podjął interwencję w kilku instytucjach i urzędach: w Sanepidzie, w Urzędzie Miejskim i Starostwie Powiatowym. Jej konsekwencją było uruchomienie szeregu kontroli interwencyjnych.

W konsekwencji sprawa została skierowana do Wojewódzkiego Inspektoratu Kontroli Środowiska w Poznaniu, Inspektoratu w Koninie. W dniach od 16 lipca do 8 sierpnia br. pracownicy Inspektoratu kilkakrotnie dokonywali sprawdzenia spostrzeżeń kolskiego radnego. W toku kontroli ustalono, że plac użytkowany jest przez firmę z miejscowości Szydłowo, która zajmuje się wyrobem ceramiki. Firma ta posiada decyzję Starosty Kolskiego z dnia 8 maja 2013 r. udzielającą pozwolenia na zbieranie odpadów. Jednakże – jak pisze Inspekcja Ochrony Środowiska w swojej odpowiedzi do radnego – „pozwolenie zobowiązuje firmę do magazynowania odpadów na utwardzonym gruncie, zabezpieczonym przed dostępem osób postronnych, w sposób nie powodujący zagrożenia dla środowiska”.

Podczas oględzin placu w dniu 16 lipca br., inspektorzy Ochrony Środowiska w obecności kolskich urzędników oraz właściciela wspomnianej firmy, stwierdzili między innymi, że biały proszek składowany na placu to szlamy z zakładowej oczyszczalni ścieków firmy „Sanitec Koło”, który sklasyfikowany jest jako „odpad inny niż niebezpieczny”. Odpad jest przywożony na plac i systematycznie odbierany przez firmę z Szydłowa, która wykorzystuje go do produkcji ceramiki.

Stwierdzoną nieprawidłowością było to, że „miejsce magazynowanych odpadów nie było zabezpieczone przed dostępem osób trzecich”, co sprowadza się do tego, że plac nie został całkowicie ogrodzony. Potwierdziły się także zarzuty radnego Budnego dotyczące braku uszczelnienia placu, co powoduje, że po deszczu odpady w formie białego płynu wsiąkają bezpośrednio w glebę, a kontrolujący plac inspektorzy stwierdzili, że „plac magazynowy nie był wyposażony w urządzenia zabezpieczające przed pyleniem zdeponowanej substancji”. Konkludując kontrolerzy stwierdzili, że powstałe wycieki substancji wsiąkające po deszczu w glebę „należy sklasyfikować jako odprowadzanie ścieków do ziemi”, na co przedstawiciel firmy z Szydłowa nie miał stosownego zezwolenia.

O stwierdzonych na kontrolowanym placu nieprawidłowościach Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska poinformował pisemnie Starostę Kolskiego. Jeśli użytkownik placu nie naprawi naruszeń w stosownym terminie i nie uzyska wymaganych zezwoleń administracyjnych, Starosta będzie zobowiązany do cofnięcia firmie swojej zgody na składowanie odpadów na tym terenie.

W tym miejscu na usta cisną się ważne pytania:

1. Czemu urzędnicy Starostwa Powiatowego wydali zezwolenie na składowanie odpadów nie sprawdzając w terenie czy plac, na którym mają być składowane, rzeczywiście spełnia kryteria chroniące środowisko i okolicznych mieszkańców?

2. Czemu wydano takie zezwolenie na składowanie odpadów na terenie miasta, w bliskości domostw ludzkich, tym bardziej, że – jak się okazało po kontrolach – plac magazynowy nie spełniał wymogów ochrony środowiska i ludzi? Dlaczego nie było to wcale konsultowane z mieszkańcami okolicznych posesji?

3. Czemu urzędnicy nie kontrolują prawidłowości wydawanych przez siebie decyzji, przez co zmuszony jest to robić radny Mariusz Budny? Jest to obowiązek urzędników, którzy biorą za to stosowne wynagrodzenie, a nie radnego, który wyręcza ich w obowiązkach.

Z takimi pytaniami nasza Redakcja wystąpi do Starosty Kolskiego z prośbą o udzielenie wyczerpującej odpowiedzi.

Tekst i foto: MARIUSZ KOZAJDA

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
11 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Miśka
Miśka
10 lat temu

Czyli już mamy dwóch kandydatów na Burmistrza.

Kolanin-II
Kolanin-II
10 lat temu

Do Miśka:

,,Zgadzam się z Anonimem-Pan Mariusz Kozajda powinien startować na Burmistrza Miasta Koła, byłby to właściwy człowiek na właściwym miejscu. Panie Mariuszu proszę to przemyśleć i wystartować. Ma Pan mój głos.”

Miśka
Miśka
10 lat temu

Przecież widać, ze to są odpady składowane przez dłuższy czas. Skoro to jest na terenie okręgu pana Budnego to dlaczego zgłosił to tak póżno. Widać teraz jak nasi radni znają swoje okręgi. Może wreszcie wszyscy radni wyjdą z domów i skontrolują swoje okręgi, nie czekając jak mieszkańcy dadzą im jakieś namiary, że gdzieś coś dzieje się nie tak jak powinno.Każdy z nich znajdzie coś na swoim terenie, a wówczas będzie więcej kandydatów na Burmistrza.

Kolanin-II
Kolanin-II
10 lat temu

Zgadzam się z Anonimem-Pan Mariusz powinien startować na Burmistrza Miasta Koła, byłby to właściwy człowiek na właściwym miejscu. Panie Mariusza proszę to przemyśleć i wystartować. Ma Pan mój głos.

animowany V
animowany V
10 lat temu

porzytek z tego żaden. Może pożytek…

Anonimowo
Anonimowo
10 lat temu

Zgadzam sie z opinia czas wielki na zmiany dosc pasozytów co biora pieniadze za nic , Juz teraz trzeba myslec o wyborach ,młodzi na stanowiska i bedzie zaraz lepiej .Domadajmy sie o likwidacje Strazy Miejskiej jest Policja to w takim miescie jak Koło wystarczy ,a za te pieniadze wybudowac dla miasta fontanne to bedzie porzytek dla wszystkich mieszkanców. prawda ??

ZMARTWIONA
ZMARTWIONA
10 lat temu

Ja już niejednokrotnie mówiłam i pisałam o tym ,że tak długo dopóki urzędnicy nie będą ponosić odpowiedzialności za wydawane przez siebie decyzje -to tak długo będzie taki bałagan.Są decyzje wszyscy Ci tzw.z szerokimi plecami załatwią sobie wszystko i mają wszelkie prawidła za nic żyją sobie tak jak im odpowiada.Ktoś powie a były już takie głosy że gdy urzędnicy zaczną ponosić odpowiedzialność za chybione i szkodliwe decyzje to nie będzie komu pracować w urzędach-to największa bzdura jaką można usłyszeć -jest tylu młodych operatywnych ludzi mogących coś mądrego zrobić nie bojących się odpowiedzialności za wykonaną przez siebie pracę,więc trzeba by wymienić stare kadry w biurach -modne są przekwalifikowania mogą z nich skorzystać i zacząć pracować za najniższe wynagrodzenie u naszych pracodawcow z miasta -a w ich miejsce zatrudnić ludzi, którzy poprzez przemyślane decyzje zrobią coś pożytecznego i będą gotowi zawsze ponieść odpowiedzialność za swoje decyzje .Uważam ,że nie zawsze sprawdzają się stare zasady -czas na zmiany……czyż nie?

Anonimowo
Anonimowo
10 lat temu

W tym starostwie to tez same swiete krowy nie do ruszenia kolesie.

ziuta
ziuta
10 lat temu

Pamietacie obietnice pana Tuska? Tak mialo byc że urzednicy mieli odpowiadac własnym majatkiem za zle podjęte decyzje które na przyklad naraziły gmine panstwo lub prywatne osoby na koszty. I pozostala kolejna obietnica bez pokrycia.A w Kole to juz wogóle dziada i baby brak wszystko robi sie bez sensu a winnych nigdy nie ma.Tak jak obiecali naszym dzieciakom wybudowac skatepark i wszedzie to ogłosili a potem okazalo sie że kasy im brakło i wycofali sie rakiem.Tylko dzieciom my musimy teraz tlumaczyc czemu ktos im obiecal i nie dotrzymal.

Anonimowo
Anonimowo
10 lat temu

Za takie decyzje powinii odpowiadac urzednicy dosc w naszym kraju pobłazania ,pracownik produkcyjny jak cos zepsuje to ponosi kare a urzednik to co? swieta krowa karac i jeszcze karac i takich cembałow zwalniac z pracy ulice sprzatac.Pan Mariusz na Burmistrza to wreszcie zapanuje w miescie porzadek,

Kolanin
Kolanin
10 lat temu

Brawo Panie Budny.Tak powinien pracowac radny a nie tylko brac kasiorę i do widzenia.Dosc mamy radnych-bezradnych w tym miescie.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526