Będzie przed wyborami…

Autor: kurier-kolski.pl | 06.08.2013

Po wielu perypetiach, problemach i przestojach, przyszły kolski basen rośnie w oczach że aż miło. Nowemu wykonawcy inwestycji sprzyjają finanse (szczególnie kredyt bankowy zaciągnięty przez burmistrza) i dobra pogoda. Ziściły się nasze słowa – pływalnia będzie gotowa na kilka miesięcy przed przyszłorocznymi wyborami samorządowymi i stanie się ważnym elementem kampanii wyborczej.

 

Nic już zapewne nie przeszkodzi w szybkim ukończeniu budowy pływalni przy ul. Kolejowej. Cała sytuacja z niedawnymi problemami i przestojami na budowie była wyjątkowo bardzo na rękę rządzącemu burmistrzowi. Miesiąc za miesiącem czas płynął, a im dalej, tym… lepiej, bo bliżej wyborów. Nie ma wątpliwości, że nowy basen stanie się najważniejszą kartą przetargową w przyszłorocznych wyborach na burmistrza. Także radni będą chcieli ukroić swój kawałek z tego tortu, bowiem – jak to zwykle bywa – sukces ma wielu ojców.

Jednak czy wybudowanie pływalni w Kole w okresie najgorszego kryzysu finansowego i upadku miasta jest sukcesem? Basen w Kole oczywiście był i jest potrzebny, co do tego nikt nie ma wątpliwości. Warto jednak przypomnieć, że jest on budowany z drogiego bankowego kredytu komercyjnego zaciągniętego przez Burmistrza Miasta Koła za przyzwoleniem radnych. Zadłużyli oni miasto bez skrupułów wiedząc, że pływalnia może utorować im drogę do kolejnych 4 lat rządzenia.

Kolejnym problemem będą ogromne koszty utrzymania takiego obiektu. W czasie, gdy budżet naszego miasta ledwo daje się dopiąć, kolejne tak duże wydatki mogą okazać się miażdżące. Jest bowiem pewne, że basen nie zarobi na siebie. Roczny koszt dopłaty do niego może sięgnąć nawet 1 mln. zł. To nie termy uniejowskie, gdzie przewalają się tłumy ludzi i zostawiają duże pieniądze. Tym bardziej, że nasza pływalnia nie wytrzyma konkurencji właśnie z pobliskim Uniejowem, gdzie cena będzie zapewne zbliżona do kolskiej, za to atrakcyjność term jest nieporównywalnie większa.

Kolska pływalnia to niestety także trochę niewypał funkcjonalny, bowiem wszędzie już w Polsce buduje się nowoczesne aquaparki, czyli wodne parki rozrywki, a nie pływalnie. To aquaparki dziś przyciągają tłumy chętnych i zarabiają. W Kole dodatkowych atrakcji poza basenem będzie niestety niewiele, a zapewne będą także dodatkowo płatne. Kogo będzie na to wszystko stać?

Na zakończenie dodam, że należy ubolewać, iż w Kole nie powstały termy i kompleks termalny. Wtedy nie byłoby tych wszystkich problemów, o których wyżej wspomniałem. Termy zarabiałyby na siebie, przyciągały turystów i napędzały gospodarkę naszego miasta, tworzyły miejsca tak potrzebne pracy. Mamy o wiele lepsze warunki wodne od Uniejowa, mieliśmy możliwość wydobycia i wykorzystania ciepłych źródeł, ale niestety – wszystko to zostało zaprzepaszczone, a pieniądze z dotacji rządowych niewykorzystane. Teraz buduje się drogi basen z kredytu, już chwili powstania przestarzały i mało atrakcyjny w swojej formie, który będzie potężną kulą u nogi dla budżetu miasta.

Tymczasem nie pozostaje nam nic innego jak czekać na zakończenie budowy kolskiej pływalni. I uważnie obserwować jak dużą czkawką odbije się ona mieszkańcom Koła w kolejnych latach.

Tekst i foto: Mariusz KOZAJDA

Subskrybuj
Powiadom o
guest
12 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
zzz
zzz
10 lat temu

A co? Ma pisać, że jest cacy jak jest do bani? Zachowujecie się jak lemingi.

MARIUSZWIT
MARIUSZWIT
10 lat temu

JESZCZE NIE CZYTAŁEM NA TYM SERWISIE ANI JEDNEGO POZYTYWNEGO ARTYKUŁU O NASZYM MIESCIE .TY MASZ GOŚCIU CHYBA JAKĄŚ NIECHĘĆ DO TEGO MIASTA I DO TEGO CO SIE TUTAJ DZIEJE . JAK CI TAK WSZYSTKO NIE PASUJE ZMIEŃ MIEJSCE ZAMIESZKANIA.TAM BEDZIE CI LEPIEJ

Kriss
Kriss
10 lat temu

Wchodzę na te stronę pierwszy i ostatni raz . Co za bzdury tu wyposujecie . Ewidetni przeciwnicy burmistrza szukają dziury w całym . Zaznaczam , ze nie jestem jego zwolennikiem ale takie przedstawienie sprawy budzi moje obrzydzenie . Nie było basenu , problem będzie jeszcze większy problem . Zastanówcie sie nad sobą

animowany V
animowany V
10 lat temu

ooo adwokat diabła się odezwał

advokadosss
advokadosss
10 lat temu

Moze dlatego,że w Radziejowie maja burmistrza prawdziwego gospodarza i zaradnych radnych.

zax
zax
10 lat temu

Skoro nie wiesz o co chodzi to nie będę Ci tłumaczył.Jeżeli chodzi o utrzymanie basenu to z tego co mi wiadomo to w Radziejowie (ok 7 tys. miasto) jest basen i jakoś dają radę go utrzymać,to dlaczego w Kole mieliby nie dać rady??

advokadosss
advokadosss
10 lat temu

A co ma piernik do wiatraka że gdzies mozna złapac syfa a gdzie indziej jak nie dotyczy to pływalni w Kole.Ona nawet jeszcze nie dziala a artykul jest o czyms zupelnie innym

zax
zax
10 lat temu

Przepraszam za błąd powinno być „na razie”

zax
zax
10 lat temu

Zryty tylko nie wszyscy mają czas, żeby jeździć w tygodniu.
A co do infekcji to pewności nie mam, że w Kole się nie złapie, ale jak narazie mam gro znajomych co jeździ do Turku, Konina czy Uniejowa i tylko po Uniejowie mieli problemy.

Zryty
Zryty
10 lat temu

Ja z dziewczyną bylem na termach uniejowskich juz kupe razy i nie czekalismy na wejscie dlużej jak 15 minut.Skoro zax jezdzisz tam w sob lub niedz to nie dziwne że 2 godziny kwitniesz w ogonku he he Toroche trzeba myslec.

rita
rita
10 lat temu

To ciekawe co piszesz zax. W Uniejowie latwo o infekcje a we wspanialym basenie w Kole to taki jestes pewien że nic nie zlapiesz.Skad taka pewnosc?

zax
zax
10 lat temu

Tylko nie każdy może dojechać do Uniejowa, a w dodatku taki dojazd wiąże się z dodatkowymi kosztami, bo samochód na powietrze nie chodzi. Poza tym w Uniejowie często trzeba stać w kolejkach (czasami nawet 2 godz.), dodatkowo nie każdy chce się wylegiwać w termach, tylko dużo ludzi chce sobie normalnie popływać. W dodatku w Uniejowie łatwo o infekcję, wiem bo kilku moich znajomych po Uniejowie miało z tym problemy.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526