27.rocznica śmierci ks. Serafina Opałko

Autor: kurier-kolski.pl | 03.08.2013

Jak zawsze, także w tym roku w dniu 1 sierpnia wierni parafii MB Częstochowskiej zgromadzili się na Mszy św. o 18.00 w intencji Ks. Prałata Serafina Opałko, po której udali się w liczbie ok. 40 osób wraz z kapłanami  na cmentarz, aby modlić się przy Jego grobie, składać kwiaty i zapalać znicze. W tym roku przypada 27 rocznica śmierci tego niezapomnianego kolskiego kapłana.

 
Równo 27 lat temu – 1 sierpnia 1986 r. – zmarł kolski proboszcz ks. Serafin Opałko. Duchowny był osobą, która w wyjątkowy sposób wpisała się w historię miasta Koła i okolic. Jako proboszcz kościoła farnego pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego, m.in. dokonał generalnego remontu świątyni oraz wspierał „Solidarność” podczas stanu wojennego.

Serafin Opałko urodził się 10 sierpnia 1911 r. w Jaroszewiczach Rychwałskich. Uczęszczał do szkoły podstawowej w Rychwale, a w 1930 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. 29 czerwca 1937 r. został wyświęcony na księdza. Do wybuchu II wojny światowej pracował w parafiach diecezji włocławskiej – Skomlinie i Żarkach.

Czynnie uczestniczył w kampanii wrześniowej. W kolejnych latach okupacji niemieckiej prowadził wywiad na rzecz Armii Krajowej. Ze względu na swoją działalność partyzancką, po wojnie musiał opuścić dotychczasową parafię. Zamieszkał w swoich rodzinnych stronach i sprawował opiekę duszpasterską w parafiach: Grochowy, Rychwał i Dzierzbin.

W 1948 r. został mianowany przez bpa Karola Radońskiego proboszczem parafii w Ciechocinku. W roku 1960 r. przeniesiono go do Radziejowa, a w 1971 r. objął probostwo w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Kole. W naszym mieście podjął się wielkiego dzieła renowacji zabytku pochodzącego z przełomu XIV i XV wieku.

Do najważniejszych dzieł zalicza się kilka wydarzeń. 7 października 1973 został poświęcony nowy ołtarz soborowy ze stylowo rzeźbionymi datami 966-1966 (w 2008 r. z prezbiterium został przeniesiony do bocznej kaplicy MB Częstochowskiej). Odrestaurowano renesansową ambonę oraz wymieniono ławki i konfesjonały. W 1974 r. zakończono remont kaplicy cmentarnej. W kolejnym roku rozpoczęto restaurację kaplicy MB Częstochowskiej oraz wymiany dachówki nad całym kościołem. 18 sierpnia 1983 r. ruszyło odnowienie polichromii.
Na przełomie lat 70. i 80. ubiegłego stulecia ks. Opałko podjął się niełatwego dzieła budowy dwóch nowych świątyń na terenie dekanatu kolskiego. Jego staraniem powstał kościół Matki Bożej Częstochowskiej przy ul. Blizna w Kole oraz kościół Wniebowstąpienia Pańskiego w Ochlach.

W okresie stanu wojennego swoją duszpasterską opieką objął rozwijający się ruch społeczny „Solidarności”. 13 grudnia 1981 r. w kronice parafialnej zanotował: „Naród został przygnębiony. Komunistyczne władze nie chciały porozumienia z ludem”.

Ks. Serafin Opałko zmarł na zawał serca 1 sierpnia 1986 r. Został pochowany na kolskich cmentarzu parafialnym przy ul. Poniatowskiego, naprzeciw wejścia do kaplicy. W uroczystości pogrzebowej, w której uczestniczyły tysiące kolan oraz setki kapłanów, przewodniczył pochodzący z Koła, nie żyjący już biskup pomocniczy włocławski – Czesław Lewandowski.

Zmarły przed 27 laty kolski proboszcz i dziekan został w naszym mieście upamiętniony poprzez nadanie jego imienia – ulicy oraz rondu w pobliżu osiedla Nowa Kolejowa. Jego podobizna zdobi także jedną ze ścian w kościele farnym.

Michał Chojnacki

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526