Nowości w Muzeum TC

Autor: kurier-kolski.pl | 11.07.2013

Już po raz czwarty dzieci uczęszczające do kolskich szkół podstawowych miały możliwość skorzystania z oferty letniego wypoczynku organizowanego przez Muzeum Technik Ceramicznych. W myśl zasady „bawiąc – uczy” pracownicy MTC prezentowali informacje na temat historii miasta i kolskiego fajansu, uczestnicy wzięli tez udział w dwóch wycieczkach wyjazdowych. Lato z Muzeum zbiegło się z nadaniem przez Ministra dyrektorowi kolskiej placówki tytułu kustosza dyplomowanego. A już na dniach w Muzeum szykuje się otwarcie kolejnej wystawy ceramiki.

 

Decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 28 czerwca 2013 roku, po pozytywnym zaopiniowaniu dorobku zawodowego przez specjalną komisję kwalifikacyjną,  dr Krzysztof Witkowski – dyrektor kolskiego Muzeum, otrzymał decyzję, iż posiada kwalifikacje do zajmowania stanowiska kustosza dyplomowanego w muzeach.

Kustosz dyplomowany to najwyższy stopień zawodowy w polskim muzealnictwie nadawany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

********************************************************************

W pierwszym dniu półkolonii z Muzeum dzieci zapoznały się z historią kolskiej fabryki fajansu oraz z stosowanymi w niej technikami zdobienia – ze szczególnym uwzględnieniem techniki szablonu. Młodzi Kolanie mieli możliwość obejrzenia przykładowych wyrobów zdobionych tą techniką produkowanych w kolskiej wytwórni. Następnie zdobytą wiedzę dzieci zastosowały w praktyce – projektując własne wzory szablonów, które następnie nanosiły na biskwitowe naczynia.

Drugi dzień uczestnicy spędzili na wycieczce do Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy. Siedzibą tej placówki jest piękny klasycystyczny pałac projektu czołowego polskiego architekta końca XVIII wieku – Stanisława Zawadzkiego wzniesiony dla adiutanta, szefa kancelarii wojskowej a jednocześnie przyjaciela króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, generała Augustyna Gorzeńskiego. Dzieci podziwiały między innymi iluzoryczne malowidła autorstwa Antoniego Smuglewicza – w śród nich „drzwi”, „okna” i egzotyczne widoki. Szczególne zainteresowanie wzbudzały pałacowe zakamarki jak skarbiec, wąskie przejścia dla służby czy tajne skrytki. Ponadto obejrzały eksponaty związane z Bractwem Kurkowym, Lożą Masońską oraz wystawę czasową „Wokół ziemiańskiego stołu”. O dawnej kuchni ziemiańskiej opowiedział uczestnikom wycieczki pracownik Muzeum Ziemiaństwa Stanisław Borowiak. Wśród kilkuset eksponatów zgromadzonych na wystawie – sztućców, naczyń i innych akcesoriów stołowych znajdują się także eksponaty z kolskiego muzeum – wyrobu fabryki Freudenreichów i inne. Po zwiedzeniu pałacu grupa przechadzała się alejkami parku w stylu angielskim.

W trzecim dniu dzieci wybrały się na spacer po Kole – bardziej i mniej znane kolskie budowle były tematem quizu historyczno – krajoznawczego „Co Ty wiesz o kolskich zabytkach?”. Dzieci podzielone na trzy drużyny odpowiadały na proste – aczkolwiek nierzadko podchwytliwe pytania na temat zabytków architektury ale też historii Koła, po czym prowadzący zajęcia opowiadał różne ciekawostki na ich temat. Wszyscy uczestnicy quizu otrzymali pamiątkowe dyplomy.

W ostatnim dniu półkolonii grupa wybrała się do Wioski Indiańskiej „TATANKA” w Solcy Małej pod Łęczycą. Miejsce to jest skansenem, w którym znajdują się nie tylko indiańskie tipi, ale też jedyna w Polsce ziemianka zbudowana na wzór ziemianek Indian Wielkich Równin. Dzieci miały możliwość oglądania przedmiotów użytku codziennego, strojów świątecznych, posłuchać indiańskich pieśni w wykonaniu przewodnika. Następnie spróbowały swoich sił w indiańskiej „ścieżce zdrowia”, strzelaniu z łuku i dmuchawki,  czejeńskiej równoważni i innych grach i zabawach, uczyły się także tańca i śpiewu, a na zakończenie wysłuchały legendy o syropie klonowym. Atrakcją były również zwierzęta z Ameryki Północnej hodowane przez właściciela skansenu, takie jak: szopy pracze, pieski preriowe czy skunks.

Półkolonie w muzeum z pewnością była dla dzieci ciekawą formą aktywnego wypoczynku, ale i znakomitą okazją do poszerzenia wiedzy na temat swej „małej ojczyzny”  i nie tylko. Udział w zajęciach był bezpłatny.

*********************************************************************

Tuż po niedzieli w kolskim Muzeum rusza kolejna wystawa czasowa pt.: „Ceramika polska w zbiorach Muzeum Technik Ceramicznych w Kole”. Jak można się domyślić, prezentacja wyrobów polskiej ceramiki, na co dzień spoczywających w magazynach placówki, zapewne będzie ciekawa i przyciągnie rzesze zwiedzających.

Źródło: MTC w Kole

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526