Upamiętnili tragedie w Katyniu i Smoleńsku

Autor: kurier-kolski.pl | 11.06.2013

Z racji upamiętnienia ofiar zamordowanych w Katyniu oraz ofiar katastrofy smoleńskiej, 10 czerwca br., w święto patrona Miasta Koła Świętego Bogumiła, w parafii na Płaszczyźnie, gdzie proboszczem jest ks. Piotr Pawlak, z udziałem znamienitych gości, w tym biskupa Bronisława Dembowskiego, została odsłonięta pamiątkowa tablica poświęcona tym tragicznym wydarzeniom.

 

 

Obelisk został usytuowany przy Krzyżu Misyjnym. Poświęcenie dokonał ks. biskup  Bronisław Dembowski,  a odsłonięcia członkowie Klubu „Gazety Polskiej” Andrzej Cesarz Paweł Starosta. Wszelkie prace przy budowie cokołu , tablicy i otoczenie wykonali nieodpłatnie sympatycy i członkowie Klubu „Gazety Polskiej”.

Po odśpiewaniu Hymnu Narodowego do zebranych przemówił członek Klubu „GP” Sławomir Grabowicz. Nadmienił, że choć od zbrodni katyńskiej upłynęło tyle lat, zapomnieć o tym nie możemy. Potem w katastrofie smoleńskiej zginał kwiat Narodu Polskiego, a prawdziwego powodu katastrofy nadal nie znamy. Później nastąpiło złożenie wieńca przez fundatorów oraz wiązanek kwiatów  i zapalenie zniczy przez partie polityczne, Związek Zawodowy „Solidarność” i mieszkańców Koła.

W uroczystości wziął udział poseł Prawa i Sprawiedliwości Adam Hofman, Andrzej  Dera z Solidarnej Polski  i  Zenon Nowak z Platformy Obywatelskiej, którzy w międzyczasie  rozmawiali z mieszkańcami, oraz delegacja władz miasta Koła na czele z burmistrzem Mieczysławem Drożdżewskim.

Następnie wierni przeszli do kościoła, gdzie odbył się dalszy ciąg uroczystości  polegający na bierzmowaniu. Do tego aktu przystąpili  uczniowie  z Gimnazjum nr 1 w Kole, a namaszczenia olejami świętymi dokonał ksiądz biskup. Mszę św.  sprawował   i kazanie wygłosił biskup Bronisław Dembowski,  który  mówił o miłości bliźniego i akcie bierzmowania.

Uroczystość  została powiązana  z 18.rocznicą święceń kapłańskich ks. proboszcza Piotra Pawlaka, na którą zaproszeni zostali jego koledzy z tego samego roku studiów.

– Cieszę się, że tylu mieszkańców naszego miasta i parafii wzięło udział w tej uroczystości patriotyczno – religijnej – powiedział gospodarz parafii ks. Piotr Pawlak.

(mc)

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
kaja
kaja
10 lat temu

Inicjatorzy tego wydarzenia jak i wszyscy oficjele biorący w nim udział potwierdzili swoją obecnością, że katastrofa w 2010 r była zbrodnią, co sugeruje napis wyryty na kamieniu. Tak więc „ONI już wiedzą” i słowa p.Grabowicza :”w katastrofie smoleńskiej zginał kwiat Narodu Polskiego, a prawdziwego powodu katastrofy nadal nie znamy” nijak się maja do okoliczności w jakiej zostały wypowiedziane. Wiedza Macierewicza do pewności władz Koła to „pikuś”.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526