Jest wesoło w DPS Koło!

Autor: kurier-kolski.pl | 08.06.2013

W minioną środę na zaproszenie Dyrektor Domu Pomocy Społecznej Marioli Frankowskiej – Rabsztyn, w podległej jej placówce po raz drugi gościł zespół ludowo – folklorystyczny „Grzegorzewianki” z Grzegorzewa, który zaprezentował w stołówce Domu przybyłym mieszkańcom szereg pieśni ludowych i biesiadnych.

 

Na  występ przybyli zarówno pensjonariusze, którym stan zdrowia pozwalał na swobodne poruszanie się, jak i osoby chore, które personel przywiózł na wózkach. Zespół w regionalnych strojach zaprezentował pieśni, które zostały nagradzane gromkimi  oklaskami. „Grzegorzewiankom” towarzyszyła kapela, w skład której wchodzą muzycy grający, m.in. na trąbce, skrzypcach, akordeonie. Miłym akcentem był występ Małgorzaty Stężewskiej, która grała na akordeonie.
– Występujemy nie tylko w kraju, ale i za granicą. Śpiewaliśmy w wielu krajach europejskich.  Najwięcej koncertów wykonujemy jednak w Polsce. Odpowiadamy na każde zaproszenie – mówiła członkini zespołu Jadwiga Wypychowska – Kończąc swój występ śpiewamy  zawsze „Barkę”, ulubioną pieśń naszego Papieża Jana Pawła II. Ludzie dopominają się bisów, a u wielu z nich można zauważyć łzy płynące z oczu.

Należy dodać, że zespół dał się poznawać, m.in. na Litwie, Ukrainie, we Włoszech, Austrii, San Marino, Watykanie na audiencji u Papieża, w Danii, w Budapeszcie, Pradze Czeskiej, Sofii, Berlinie, Paryżu, a także w  Chorwacji, Grecji i Albanii, gdzie promował polską muzykę ludową. Ale repertuar „Grzegorzewianek” obejmuje nie tylko piosenki polskie. Ambicją ich jest śpiewanie w językach  krajów gdzie są zapraszani, tak więc śpiewają pieśni krajów w których występują.
W repertuarze zaprezentowanym w  kolskim DPS znalazły się takie piosenki jak m.in.: „Milion róż”, „Weź serce me”, W ogródeczku”, „Szumiała leszczyna”, „ Poszłam na zabawę”, „W cieniu rajskiego drzewa” i inne.
Ukoronowaniem koncertu była pieśń specjalnie skomponowana na V Ogólnopolski Zlot Chórów i Orkiestr, który odbył się w Licheniu w 8.rocznicę śmierci Papieża – hymn w hołdzie Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II – Subito Santo. W tym zlocie w którym uczestniczyło 1000 chórów i 700 orkiestr, uczestniczył również zespół „Grzegorzewianek” wraz z kapelą.
Ważnym wydarzeniem z życia zespołu było zdobycie pierwszego miejsca i „Złotego Chodaka” w Przeglądzie Chórów w Chodowie.

– Występ zrobił na mieszkańcach Domu duże wrażenie, przyłączyli się wspólnej zabawy i śpiewu, a niejedna osoba poczuła się zdrowsza i weselsza. Będziemy takie koncerty organizowali częściej dla naszych mieszkańców. Niech poczują, że są ludźmi dopiero drugim wieku – zaakcentowała Jolanta Miłoś.
Na zakończenie zaproszono wszystkich do wypicia filiżanki kawy i skosztowania pysznego ciasta upieczonego w miejscowej kuchni. Mnie smakowało.
(mc)

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526