Obchody 222.rocznicy Konstytucji 3 Maja w Kole

Autor: kurier-kolski.pl | 03.05.2013

Mimo zimna i deszczu, 3 maja br., jak co roku o tej porze, mieszkańcy Koła uczestniczyli w intencji święta Matki Bożej, w obchodach kolejnej 222.rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. O godz. 9.00 złożono kwiaty pod tablicą pamięci narodowej, znajdującej się na budynku Starostwa, a następnie w pochodzie – przy akompaniamencie Miejskiej Orkiestry Dętej OSP pod dyrekcją Krzysztofa Lityńskiego – przemaszerowano do kościoła farnego, w którym o godz. 10.30 została odprawiona Msza Święta.

 

W świątyni ks. proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego Józef Wronkiewicz powitał m.in.: poczty sztandarowe, kombatantów II wojny światowej, przedstawicieli Państwowej Straży Pożarnej, Straży Miejskiej, Policji, duchowieństwo, Sybiraków,  władze powiatowe na czele ze starostą Wieńczysławem Oblizajkiem i jego zastępcą Markiem Banaszewskim, władze miejskie z burmistrzem Mieczysławem Drożdżewskim i przewodniczącą Rady Miejskiej Urszulą Pękacz oraz wszystkich przybyłych do kościoła na tę uroczystość. Mszy św. przewodniczył  ks. proboszcz Józef Wronkiewicz, a celebrantami  byli: ks. prałat Janusz Ogrodowczyk z parafii Matki Boskiej Częstochowskiej  i Ojciec Krystian z klasztoru Ojców Bernardynów.

– Dzisiejszy dzień to święto patriotyczno – religijne – powiedział ks. Józef Wronkiewicz – Uczcijmy je  powierzając nasz naród i naszą Ojczyznę Matce Bożej.
Ojciec Krystian w kazaniu podkreślił rolę Matki Bożej jako matczyne serce do Jezusa Chrystusa, który umarł na Krzyżu dla naszego zbawienia. – Maryja i Krzyż są bardzo bliskie społeczności polskiej – mówił kaznodzieja. W homilii nawiązał do dwóch kolskich kościołów – fary i klasztoru, które przez wiele lat służyły i służą  naszemu narodowi. Na zakończenie Ojciec Krystian wspomniał błogosławionego Jana Pawła II, mówiąc m. in.:  – Ojciec Święty umierając, w ostatnim dniu podpisał bardzo krótki list drżącą ręką, który był skierowany do Ojców Paulinów na Jasnej Górze. W liście podziękował zakonnikom za wierność temu świętemu miejscu jaką jest Jasna Góra. Do Polaków powiedział, żebyście dzieje mojej Ojczyzny rozwiązywali przez dziedzictwo kultu Matki Boskiej Królowej Polski.

Oprawę muzyczną uroczystości przygotował chór kolskiej fary „Lutnia” pod dyrekcją Jana Kordylewskiego.

Po zakończonej Liturgii, zebrani wyszli na  zewnątrz, pod północną ścianę kościoła, gdzie wmurowana jest tablica związana z uchwaleniem Konstytucji 3 Maja. Przed tablicą wartę honorową pełnili policjanci.

Dyrektor kolskiego Muzeum dr Krzysztof Witkowski przedstawił rys historyczny uchwalonej Konstytucji. Mówił, że może nie wszyscy o tym wiedzą, że Hugo Kołłątaj był jednym z twórców Konstytucji i proboszczem kolskiej Fary. Potem delegacje poszczególnych organizacji i instytucji złożyły wiązanki kwiatów. Po odegraniu Hymnu Narodowego zebrani rozeszli się do domów.

(mc)

Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
(mc)
(mc)
11 lat temu

Przepraszam za pomyłkę. Ma Pan rację. Hugo Kołłątaj nie był proboszczem kolskiej Fary, a jak Pan pisze Franciszek Ksawery Dmochowski, współpracownik Kołłątaja. Pomyłka nastąpiła z mojej winy. Michał Chojnacki.

Marcin
Marcin
11 lat temu

Hugo Kołłątaj proboszczem kolskiej Fary? Jak już to Franciszek Ksawery Dmochowski, jego współpracownik

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526