Do fary wrócił odnowiony Krzyż Misyjny

Autor: kurier-kolski.pl | 25.02.2013

Krzyż misyjny przy wejściu do kościoła pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Św. w Kole, został postawiony w 1999 roku. Przez okres 14 lat na skutek warunków atmosferycznych (deszcz, śnieg, upały) mocno się zniszczył i wymagał pilnej renowacji. Zadania tego podjęła się firma budowlana BUD–WAT sp. z o.o. Tadeusza Wałowskiego ze Straszkowa.

 

Wymieniono belkę poprzeczną, ubytki  w drewnie uzupełniono szpachlą, pomalowano farbą podkładową i nawierzchniową, pokryto  pokostem. Podobnie zakonserwowano metalową postawę krzyża, do której jest przykręcony.  Cała  „operacja” demontażu, konserwacji i montażu trwała zaledwie kilka dni.

W poniedziałek, 25 lutego, krzyż trafił na swoje dawne miejsce. Nad przebiegiem montażu czuwał parafialny kościelny Henryk Kozajda,  pod którego okiem nie przeszła najdrobniejsza fuszerka. Zdaniem księdza proboszcza Józefa Wronkiewicza  firma znakomicie się wywiązała z powierzonego jej zlecenia. – Cieszę się, że w Roku Wiary, parafia ma krzyż na miarę XXI wieku. Jest to jedna z inicjatyw dotycząca życia naszych wiernych i na pewno postoi bez większego remontu przez najbliższe 10 lat – powiedział gospodarz parafii.

Dla przypomnienia informujemy, że  na tabliczce mosiężnej zamocowanej na krzyżu są wygrawerowane daty misji, które odbyły się w tym kościele. I tak pierwsze misje wraz z ustawionym krzyżem odbyły się 23 listopada 1958 roku i trwały do 7 grudnia, następne odbyły się w kwietniu 1965, czerwcu 1975, grudniu 1986 grudniu 1999 i na przełomie marca i kwietnia 2009 roku.

Tekst i foto: Michał Chojnacki

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526