Odonic pierwszy o Grzegorzewie

Autor: kurier-kolski.pl | 25.02.2013

W dniu 21 lutego br. w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kole odbyło się spotkanie autorskie z dr. Krzysztofem Witkowskim, na co dzień dyrektorem Muzeum Technik Ceramicznych w Kole. Okazją było ukazanie się jego nowej książki.

 

Nakładem krakowskiego Towarzystwa Naukowego Societas Vistulana, dzięki dotacji Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, ukazała się biografia wielkopolskiego księcia Władysława Odonica, autorstwa Krzysztofa Witkowskiego, pt.:  „Władysław Odonic, książę wielkopolski (ok. 1190-1239)”. Książka jest pokłosiem pracy doktorskiej obronionej przez autora w 2011 roku.  Podczas spotkania gość skupił się jednak głównie na związkach tego władcy z Ziemią Kolską. To m. in. w dokumencie wystawionym w 1236 roku przez Władysława Odonica pojawia się pierwsza wzmianka o Grzegorzewie.

– Trzeba przyznać, że historycy dotychczas przedstawiali tego władcę w negatywnym świetle. Jednakże moje badania dowiodły, że prowadził mądrą politykę, zarówno zewnętrzną jak i wewnętrzną. Nie do końca słusznie oskarża się go również o zamordowanie księcia Leszka Białego w Gąsawie w 1227 roku. Osobiście jestem bardzo usatysfakcjonowany,  że publikacja ukazała się w tak renomowanym wydawnictwie naukowym i funkcjonuje już w świecie nauki – powiedział Krzysztof Witkowski.

Źródło: PiMBP w Kole, MTC w Kole

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526