Mnóstwo atrakcji na półkoloniach Muzeum

Autor: kurier-kolski.pl | 29.01.2013

W dniach 21 – 24 stycznia br. odbyły się półkolonie zimowe „Ferie w Muzeum”, już po raz czwarty organizowane przez Muzeum Technik Ceramicznych w Kole. Atrakcji i wyjazdów i tym razem było co nie miara.

 

Pierwszy dzień poświęcono warsztatom rzemiosła papierniczego i drukarskiego. Grupa uczyła się zdobienia papieru techniką japońską, wyciskania pieczęci lakowych, trudnej sztuki kaligrafii gęsim piórem, czerpania papieru oraz drukowania przy pomocy czcionek i prasy Gutenberga.

Na drugi dzień zaplanowano wyjazdową wycieczkę do Muzeum Rzemiosła Tkackiego w Turku. Dzieci uczestniczyły w dwóch lekcjach muzealnych – „Historia Witrażu” oraz „Pradzieje Ziemi Tureckiej”. Następnie grupa zwiedziła ekspozycje poświęcone postaci Józefa Mehoffera, wybitnego malarza epoki Młodej Polski i dwudziestolecia międzywojennego, wystawy poświęcone dawno wymarłym zwierzętom, których szczątki odnaleziono w pobliskiej kopalni odkrywkowej węgla brunatnego: mamutom, nosorożcom włochatym czy turom, wystawę ukazującą tradycje rzemiosła tkackiego w Turku oraz czasową ekspozycję „Śladami Stasia i Nel” ukazującą przedmioty życia codziennego oraz dzieła sztuki ludów żyjących w dzisiejszych Egipcie i Sudanie.

Po zwiedzeniu muzeum grupa udała się do pobliskiego kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, aby obejrzeć efekty pracy Mehoffera i jego zespołu.

Trzeci dzień zajęć rozpoczęto od zwiedzenia ekspozycji w Muzeum Technik Ceramicznych – stałej, oraz czasowej – „Okruchy historii”. Kolejnym punktem była pogadanka i film dokumentalny poświęcone życiu w średniowiecznym mieście oraz wyprawom krzyżowym.

Następnie młodzież próbowała swoich sił w grach stołowych o tematyce historycznej. W grze „I ty zostaniesz generałem” gracze wcielili się w postaci króla i sułtana prowadzących bitwy podczas wypraw krzyżowych. Naprzeciwko siebie stanęli rycerze-Templariusze oraz Saraceni i Turcy. Armie składały się z nawet kilkuset postaci żołnierzy, prócz tego na stole do gry umieszczone były makiety – zamki, ruiny, domy czy lasy. Gry zaprezentował pracownik muzeum Bartłomiej Grzanka, od kilku lat kolekcjonujący tego typu modele.

W ostatnim dniu półkolonii odbyła się wycieczka do Muzeum Okręgowego w Koninie – Gosławicach. Na początku dzieci wysłuchały lekcji muzealnej – „Biżuteria i styl”, jednocześnie podziwiając zgromadzone na wystawie o tym samym tytule eksponaty. Następnie uczestnicy zwiedzili wystawy stałe w gosławickim zamku, dworku Zofii Urbanowskiej oraz spichlerzu, w którym podziwiały naturalnych rozmiarów model słonia leśnego.

Półkolonie organizowane przez kolskie Muzeum są dla kolskiej młodzieży okazją do zaznajomienia się z lokalną placówką, a także z innymi pobliskimi muzeami. Jest to dla nich ciekawa lekcja historii, a przy tym dobra zabawa i sposób na integrację z kolegami z innych kolskich szkół. Dzieci czynnie uczestniczyły w zajęciach i było widać, że taka forma wypoczynku sprawia im dużą radość.

W zajęciach uczestniczyło 15 dzieci – uczniów i uczennic kolskich szkół. Udział w zajęciach był bezpłatny.

 

Źródło: MTC w Kole

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526