Uroczystości 94. rocznicy odzyskania Niepodległości w Kole

Autor: kurier-kolski.pl | 12.11.2012

Wczoraj, jak co roku, przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Kole, zebrały się poczty sztandarowe, władze samorządowe powiatu i miasta, organizacje polityczne, kombatanci, Sybiracy, młodzież szkolna i mieszkańcy miasta oraz przybyła na tę uroczystość delegacja z Ukrainy.

 

Okazja ku temu była szczególna – 94.rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości. Pod tablicą pamiątkową wmurowaną w budynek Starostwa złożono wiązanki kwiatów, po czym w zorganizowanym pochodzie zebrani przeszli na ul. Grodzką, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze pod tablicą pamiątkową ufundowaną przez „Solidarność”, na znak pamięci, że tutaj mieścił się komunistyczny Urząd Bezpieczeństwa, gdzie przesłuchiwano, więziono i mordowano polskich patriotów.

Potem zebrani przeszli do kolskiej fary, gdzie została odprawiona Msza św. w intencji Ojczyzny. Na czele pochodu kroczyła Miejska Orkiestra Dęta pod dyrygenturą Krzysztofa Lityńskiego. Po raz pierwszy w uroczystości udział wzięli uczniowie Liceum Ogólnokształcącego i służb mundurowych przy Zespole Szkół Technicznych w Kole.

Eucharystii przewodniczył ks. proboszcz z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego Józef Wronkiewicz, a w koncelebrze uczestniczyli kapłani z kolskich kościołów.

Proboszcz kolskiej fary powitał m.in. wszystkich obecnych, a szczególnie wszystkie poczty sztandarowe, władze miasta i powiatu, służby mundurowe, kombatantów, Sybiraków.

W swojej homilii, kapłan nawiązał do patriotyzmu, jaki wyrósł na prawie Bożym i jaki przez tyle lat jest w polskim narodzie. –Nie możemy przechodzić obojętnie obok mogił poległych żołnierzy, którzy oddali swe życie w obronie Ojczyznymówił kaznodzieja Wronkiewicz –Módlmy się do Pana Boga o to, aby Polska nigdy już nie utraciła niepodległości. Bierzmy przykład z Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego. Módlmy się, aby Chrystus nauczył nas miłości.

Całość Liturgii swoim śpiewem uświetnił Chór Farny Lutnia.

Następnie uczestnicy przeszli pod pomnik Bojowników o Wolność obok Zalewu Warty, gdzie pełnili wartę honorową policjanci. Tam odbyła się dalsza część uroczystości. Wysłuchano „Mazurka Dąbrowskiego” i „Roty” w wykonaniu kolskiej Orkiestry.

Na zakończenie przy dźwiękach werbli kilkanaście delegacji pod pomnikiem złożyło kwiaty. Jak co roku pierwsi składali wiązanki kombatanci, a tuż za nimi władze powiatowe, miejskie i inni.

Michał Chojnacki

Subskrybuj
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
zima
zima
9 lat temu

Jak zwykle jakimś popaprańcom…,nawet „Świeto Narodowe”się nie podoba

rzygi
rzygi
9 lat temu

elita zasrana!! niektorzy wstydu nie maja że tak nie boja sie pokazywac publicznie

xyx
xyx
9 lat temu

Zenada. Program cyrkowy !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526