Uroczystości 94. rocznicy odzyskania Niepodległości w Kole

Autor: kurier-kolski.pl | 12.11.2012

Wczoraj, jak co roku, przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Kole, zebrały się poczty sztandarowe, władze samorządowe powiatu i miasta, organizacje polityczne, kombatanci, Sybiracy, młodzież szkolna i mieszkańcy miasta oraz przybyła na tę uroczystość delegacja z Ukrainy.

 

Okazja ku temu była szczególna – 94.rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości. Pod tablicą pamiątkową wmurowaną w budynek Starostwa złożono wiązanki kwiatów, po czym w zorganizowanym pochodzie zebrani przeszli na ul. Grodzką, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze pod tablicą pamiątkową ufundowaną przez „Solidarność”, na znak pamięci, że tutaj mieścił się komunistyczny Urząd Bezpieczeństwa, gdzie przesłuchiwano, więziono i mordowano polskich patriotów.

Potem zebrani przeszli do kolskiej fary, gdzie została odprawiona Msza św. w intencji Ojczyzny. Na czele pochodu kroczyła Miejska Orkiestra Dęta pod dyrygenturą Krzysztofa Lityńskiego. Po raz pierwszy w uroczystości udział wzięli uczniowie Liceum Ogólnokształcącego i służb mundurowych przy Zespole Szkół Technicznych w Kole.

Eucharystii przewodniczył ks. proboszcz z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego Józef Wronkiewicz, a w koncelebrze uczestniczyli kapłani z kolskich kościołów.

Proboszcz kolskiej fary powitał m.in. wszystkich obecnych, a szczególnie wszystkie poczty sztandarowe, władze miasta i powiatu, służby mundurowe, kombatantów, Sybiraków.

W swojej homilii, kapłan nawiązał do patriotyzmu, jaki wyrósł na prawie Bożym i jaki przez tyle lat jest w polskim narodzie. –Nie możemy przechodzić obojętnie obok mogił poległych żołnierzy, którzy oddali swe życie w obronie Ojczyznymówił kaznodzieja Wronkiewicz –Módlmy się do Pana Boga o to, aby Polska nigdy już nie utraciła niepodległości. Bierzmy przykład z Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego. Módlmy się, aby Chrystus nauczył nas miłości.

Całość Liturgii swoim śpiewem uświetnił Chór Farny Lutnia.

Następnie uczestnicy przeszli pod pomnik Bojowników o Wolność obok Zalewu Warty, gdzie pełnili wartę honorową policjanci. Tam odbyła się dalsza część uroczystości. Wysłuchano „Mazurka Dąbrowskiego” i „Roty” w wykonaniu kolskiej Orkiestry.

Na zakończenie przy dźwiękach werbli kilkanaście delegacji pod pomnikiem złożyło kwiaty. Jak co roku pierwsi składali wiązanki kombatanci, a tuż za nimi władze powiatowe, miejskie i inni.

Michał Chojnacki

Subskrybuj
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
zima
zima
11 lat temu

Jak zwykle jakimś popaprańcom…,nawet „Świeto Narodowe”się nie podoba

rzygi
rzygi
11 lat temu

elita zasrana!! niektorzy wstydu nie maja że tak nie boja sie pokazywac publicznie

xyx
xyx
11 lat temu

Zenada. Program cyrkowy !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526