Fajans okolicznościowy na 170.lecie

Autor: kurier-kolski.pl | 27.11.2012

W dniu 26 listopada 2012 r. odbył się wernisaż nowej wystawy czasowej prezentowanej w Muzeum Technik Ceramicznych w Kole, zatytułowanej „Okruchy historii – kolski fajans okolicznościowy”. Ekspozycję zorganizowano w 170.rocznicę założenia kolskiej Fabryki Fajansu przez Józefa Freudenreicha.

 

Po słowie wstępnym dyrektora Muzeum dra Krzysztofa Witkowskiego głos zabrał autor scenariusza wystawy Bartłomiej Grzanka – asystent muzealny. – Wystawa ma na celu zaprezentowanie odbiorcy najciekawszych, przykładów takich wyrobów, których wykonywanie rozpoczęto już z górą sto lat temu, a które wytwarzano we wszystkich okresach funkcjonowania kolskiej wytwórni – powiedział – Przedmioty tego typu są ciekawym źródłem ikonograficznym uzupełniającym naszą wiedzę o historii kraju, regionu i miasta, jak również znajdujących się na tym terenie instytucji i zakładów przemysłowych. Jednymi z najciekawszych przykładów ceramiki okolicznościowej są te, które wytworzono w naszej fabryce po objęciu zarządu przez niemieckie władze okupacyjne, zwłaszcza dwie popielniczki – na jednej widnieje napis „Koło”, na drugiej – już „Wartbrücken”. Obie zdobione są motywem wysadzonego mostu na rzece Warcie, powstać musiały w bardzo niewielkim odstępie czasu, w październiku – listopadzie 1939 r. – opowiadał oprowadzanym gościom autor.

Te i inne przykłady kolskiej ceramiki okolicznościowej, która – choć nie była głównym profilem produkcyjnym kolskiej fabryki fajansu – chyba najbardziej zapadła w pamięć mieszkańcom miasta i okolic, można będzie oglądać w kolskim Muzeum do 31 stycznia 2013 roku.

Źródło: MTC w Kole

Fot.: Olga Głowacka

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526