Cecyljański Koncert Chórów w kolskiej farze

Autor: kurier-kolski.pl | 21.11.2012

18 listopada br. w kościele farnym pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kole odbył się Cecyljański Koncert Chórów (św. Cecylia jest patronką chórów kościelnych). W kolskiej świątyni zaprezentowały się trzy zaprzyjaźnione chóry: Miejski Chór Mieszany „Kanon” ze Słupcy, Chór Nauczycielski Turkowskiego Towarzystwa Chóralnego z Turku oraz gospodarze – Chór Farny „Lutnia” im. Stanisława Moniuszki z Koła. Z przyczyn zdrowotnych (choroba dyrygenta) nie przybył Chór Gminnego Ośrodka Kultury ze Strzałkowa.

 

Każdy z Chórów zaprezentował po 5 następujących utworów:

Słupca: Polski Kraju Święty (F. Nowowiejskiego), Modlitwa do Bogurodzicy (J. Świder), Pożegnanie Ojczyzny (K.  Ogińskiego), Pieśń (J. Świder), Laudata  Dominum  (CVh. Gound). Dyrygentem Chóru jest Agata Gierłowska.

Następnym  Chórem który wystąpił był Chór z Turku, który wykonał: następujące pieśni: Signore delle cime  Dete de Marzi, Czego chcesz od nas Panie (w opracowaniu J. Szykulskiego, Kto szuka Cie ( J. Świder), O Polski Kraju Święty i z tej  tam strony wody (obydwa F Nowowiejskiego). Prezesem Turkowskiego Chóru jest Paweł Gruszczyński, a dyrygentem Kamila Pacześna . Chór powstał w stosunkowo niedawno bo w roku 1985 roku. Chór koncertował w kraju i za granicą, m.in. na Białorusi, Niemczech i we Francji. Zespół zdobył Złotą Maskę Orfeusza w Wielkopolskich Dniach Muzyki w Dusznikach, drugie miejsce na Ogólnopolskiej Prezentacji Chórów w Poznaniu i innych miejscowościach. Od 2009 roku jest gospodarzem przeglądu pt.: ”Muzyka Korzeni Europy”.

Kolska „Lutnia”, jako gospodarze, wystąpiła ostatnia w najliczniejszej grupie i wykonała następujące utwory:  Stary Krzyż, (Georg Bennard), Ojcze jeśli możliwe (opr. Jan Kordylewski), Tu Ojczyzna (T. Sygietyński, opr. Jan Kordylewski), O dzięki Ci przeszłości ( R. Żyliński, opr. Jan Kordylewski), Modlitwa kapłana (G. Verdi).  Prezesem  Farnego Chóru „Lutnia” jest Irena Olasińska, a dyrygentem Jan Kordylewski, który odznaczony został w ubiegłym roku papieskim złotym medalem „Benemerenti”.

Na zakończenie koncertu poproszono wszystkie Chóry o zaśpiewanie Hymnu „Gauda Mater”. Dyrygentem była  Agata Gierłowska ze Słupcy. Za wykonanie tego utworu wszystkie chóry otrzymały gromkie oklaski. Za wykonanie utworów na zakończenie prezesi oraz dyrygenci otrzymali bukiety kwiatów i drobne prezenty od Starostwa Powiatowego i Urzędu Miejskiego w Kole.

Sponsorami tego przedsięwzięcia byli: Starostwo Powiatowe, Urząd Miejski w Kole, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Kole, Gmina Grzegorzew oraz kierownictwo Cateringu z Koła.

Po oficjalnej prezentacji utworów  zaproszeni goście przeszli do Sali Domu Parafialnego, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Tam przy kawie i herbacie spędzono miłe chwile, wspominając niedawno przeżyte emocje. Prezes kolskiej „Lutni” Irena Olasińska dziękowała wszystkim uczestnikom za przybycie, za kultywowanie tradycji kulturalnych i pielęgnację tradycji muzyczno – chrześcijańskich. Nie zabrakło także miłych słów od dyrygenta kolskiej „Lutni”  Jana Kordylewskiego, który stwierdził, że serce się raduje, gdy ludzie tak pięknie śpiewają. Tylko wielka szkoda, że w chórach uczestniczy tak mało mężczyzn. Gorące słowa uznania pod adresem śpiewających wyraził gospodarz parafii ks. proboszcz Józef Wronkiewicz przytaczając słowa Agripa von Netteschein: „Muzyka uspakaja umysł, ułatwia wzlot myśli, a gdy trzeba – pobudza do walki”. Dziękuję wszystkim Chórom za tak piękną uroczystość i śpiewu na chwałę Panu Bogu, w myśl zasady – kto śpiewa, ten modli się podwójnie.

Korzystając  z okazji kolskim chórzystom zostały wręczone statuetki za uczestnictwo w Chórze Farnym „Lutnia”: za 15 lat śpiewania – Teresie Ciepłej, za 10 lat uczestnictwa – Urszuli i Edwardowi Szałek, za 5 lat śpiewu Izabeli Minkin oraz Irenie Olasińskiej i Adamowi  Rutkowskiemu. Najwięcej braw otrzymała 11. letnia Agata  Arciszewska, która otrzymała dyplom  uznania.

Tekst i foto: Michał Chojnacki

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
irolas
11 lat temu

Piekny koncert. Wszystkie Chory zaspiewały przepieknie. Atmosfera Koncertu wspaniala. Tyle życzliwosci od Wladz Miasta, sponsorów. Mogły by takie koncerty być czesciej. Pozdrawiam.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526