Wybrali mistrzów ortografii

Autor: kurier-kolski.pl | 26.10.2012

Filia dla Dzieci Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kole po raz kolejny zorganizowała  konkurs  „Mistrz Ortografii Powiatu Kolskieg0” (XI edycja). Przedsięwzięcie  zaadresowano do uczniów  kl. V-VI szkół podstawowych. Konkurs składał się z dwóch paneli: tekstu do eliminacji błędnych wyrazów, testu sprawdzającego znajomość zasad ortograficznych. Nie obyło się też bez dogrywki.

 

Uczestnicy konkursu musieli wiedzieć, że: Polski alfabet zawiera 32 litery. Samogłoski są bardzo pracowite – tworzą sylaby. W języku polskim są 23 spółgłoski. Samogłoska i zmiękcza głoskę, która ją poprzedza. Miękkość możemy oznaczyć za pomocą kreseczki nad literą (takie litery nazywamy spółgłoskami miękkimi). Dwuznak rz piszemy, gdy wymienia się na r  w innych formach tego samego wyrazu lub wyrazach pokrewnych. Literę ó piszemy, gdy wymienia się na: o, e, a. Literę ż piszemy, gdy wymienia się na: g,h,s,z,ź,dz. Dwuznak ch wymienia się na sz. Po spółgłosce s piszemy dwuznak ch.  Literę ą piszemy gdy wymienia się na ę. Om piszemy w rzeczownikach w liczbie mnogiej. Nie piszemy łącznie z przymiotnikami w stopniu równym. Cząstkę by piszemy łącznie z osobowymi formami czasowników.

Musieli wykazać się znajomością pisowni wyrazów (tekst z: Frączek A.: ”Byk jak byk”): „Wpadłam dziś na świetny pomysł:  będę pisać! Pisać książek całe tomy o urwisach, o psach w klapkach i o  mrukach  w mokasynach, będę stukać  na laptopie, więc…? Zaczynam! Był akurat siódmy maj…- wystukałam. A komputer na to : – Aj!  Ale  chała! I do maj mi – a doprawia  przemądrzalec. – Co ty – pytam – tu wyprawiasz?! Przestań szaleć! Ale on klawisze szczerzy, rżąc  wesoło. Ekran mruga, mysz się jeży… Istne zoo! Kto mi powie, co mam robić?  Wierzyć bzdurom? Czy maszynę tłuczkiem obić i  wziąć pióro? Kowboj  w tłumie mknie na pumie, bo na koniu siąść nie umie. My na tarce trzemy  dżemy, bo trzeć chrzanu nie umiemy. Na gałęzi kucnął  ptak. Gałąź na to:  – Kod-ko-dak! Na ogonie pan mi siadł! Ptak się żachnął, korbką machnął, sprawdził, czy ma pełen bak i odjechał. Jak to ptak. Grzegorz Gżegżółko  swoim zwyczajem powtarza   w kółko: – Mi-się-wy-da-je…Wydaje…misie?! Z pluszu? Czy żywe? No cóż, w kryzysie wszystko możliwe… Do  tuzina  łysych kleszczy  żrących  czosnek w  gąszczu  leszczyn! –  łabędź  zaklął sobie szpetnie i bynajmniej nie dyskretnie. Czemu? Bo do parku wpadł pewien słoniowaty drab. Wpadł tu w różowiutkim  dresie i na całe gardło  drze  się: Ej, ty!  Cześć!!! Jak leci!”

W tekście dogrywki znalazły się wyrazy: żbik, trzepak,  czyżyk,  bukszpan,  Pszczyna, piżmak, kątomierz, ważka, obwarzanek, filharmonia, rzadki, hejnał, zdun, hebel, hamulec, chór, holownik, Nowakówna, wahadło, dżudoka, dżip, hydrofor, schludny, hipokryta, odwilż, okruch, małż, chuligan, hiperbola, oranżeria.

Komisja Sprawdzająca powołana przez Organizatora konkursu wyłoniła spośród 14.uczestników  (ze  Szkół Podstawowych:  nr 1, nr 3, nr 4, nr 5 w Kole; Karszewie; Osieku Wielkim oraz z Zespołu Szkół nr 1 w Kole)  3.laureatów:

I miejsce: Jakub Sychowiec, kl. VI a, Szkoła Podstawowa nr 5 w Kole

II miejsce: Kinga Malec, kl. VI, Szkoła Podstawowa nr 4 w Kole

III miejsce: Oliwia Bilińska, kl. VI a, Szkoła Podstawowa nr 5 w Kole

Tekst i foto: Anna Piertuszka – PiMBP w Kole

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526