Kłodawianie „podziękowali” burmistrzowi Chudemu!

Autor: kurier-kolski.pl | 05.09.2012

W niedzielnym referendum lokalnym, które odbyło się 2 września br. w Kłodawie, niezadowoleni mieszkańcy odwołali burmistrza Józefa Chudego. Za usunięciem ze stanowiska włodarza głosowało aż 95,66% tych, którzy poszli do urn! Były burmistrz Kłodawy od lat jest związany z Towarzystwem Samorządowym (TS), pełniąc też funkcję szefa struktur powiatowych tej organizacji.

 

61-letni Józef Chudy z Cząstkowa (gm. Kłodawa) dwa lata temu został wybrany na burmistrza Kłodawy z listy Towarzystwa Samorządowego (TS), którego prezesem jest senator PO Ireneusz Niewiarowski (także zamieszkały w Cząstkowie!). Chudy od lat związany jest z TS, a także jest szefem struktur powiatowych Towarzystwa Samorządowego w Kole. Podobnie jak on, z listy TS na burmistrza został wybrany w Kole Mieczysław Drożdżewski, którzy rządzi już drugą kadencję w naszym mieście.

W dniu 19 kwietnia 2012 r. do Komisarza Wyborczego w Koninie wpłynęło powiadomienie pełnomocnika grupy inicjatywnej mieszkańców niezadowolonych z rządów burmistrza i radnych o zamiarze wystąpienia z inicjatywą przeprowadzenia referendum gminnego w sprawie odwołania Burmistrza Kłodawy i Rady Miejskiej w Kłodawie przed upływem kadencji. Do Burmistrza Kłodawy powiadomienie wpłynęło w dniu 13 kwietnia 2012 r. W dniu 12 czerwca 2012 r. do Komisarza Wyborczego w Koninie wpłynął wniosek pełnomocnika grupy inicjatywnej o przeprowadzenie referendum gminnego w sprawie odwołania Burmistrza Kłodawy i Rady Miejskiej w Kłodawie przed upływem kadencji. Wniosek został przyjęty, a termin referendum wyznaczono na niedzielę, 2 września.
Choć wielu sceptyków i malkontentów kiwało głowami z niedowierzaniem, że „pewno nic z tego nie będzie” i „po co to wszystko”, referendum doszło do skutku i w większości osiągnęło zamierzony cel – odwołanie władz.

Zgodnie z postanowieniem Komisarza Wyborczego w Koninie, w Miejskiej Komisji ds. Referendum w Kłodawie zasiadły osoby wskazane przez burmistrza Kłodawy: Jolanta Bulińska oraz Maria Stefańska, 2 osoby ze strony Rady Miejskiej w Kłodawie: Weronika Mruk i Agata Olszewska oraz 4 osoby wskazane przez inicjatorów referendum odwoławczego: Stanisław Anielak, Ewa Nowak, Włodzimierz Sarnociński i Marzena Straszewska.

Referendum przeprowadzono w 12 obwodach głosowania. Liczba osób uprawnionych do głosowania wynosiła 10.916. Aby referendum odwoławcze burmistrza było ważne, musiało wziąć w nim udział 3/5 liczby tych osób, które głosowały w wyborach lokalnych 2 lata temu. W tym przypadku w 2010 roku w wyborach na burmistrza Kłodawy głosowało 3.551 osób (głosy ważne), a w niedzielnym referendum – 2.463 osoby, zatem 3/5 liczby biorących udział w wyborze odwoływanego organu wynosiła 2.131, a „TAK” za odwołaniem Józefa Chudego zaznaczyło 2.356 osób. Przeciwko odwołaniu go ze stanowiska było jedynie 107 osób. Za usunięciem ze stanowiska włodarza głosowało więc aż 95,66% tych, którzy poszli do urn. Tym samym burmistrz Kłodawy został definitywnie odwołany! Frekwencja wyborcza wyniosła blisko 23%.

Natomiast kłodawscy radni odetchnęli z ulgą, bo referendum w sprawie odwołania Rady Miejskiej w Kłodawie było nieważne, gdyż wzięło w nim udział mniej niż 3/5 liczby biorących udział w wyborze odwoływanego organu sprzed 2 lat. Za odwołaniem Rady głosowały 2.342 osoby, przeciw odwołaniu radnych było 121 osób, a liczba głosów oddanych wymaganych, aby referendum było ważne wynosiła 3.125 (w 2010 r. w głosowaniu wzięło udział 5.207 wyborców).

Jak można dowiedzieć się z Internetu, Towarzystwo Samorządowe, którego aktywnym działaczem i Prezesem Powiatowym jest odwołany z funkcji burmistrza Kłodawy Józef Chudy, powstało po 1990 roku, pod koniec pierwszej kadencji samorządu terytorialnego przy okazji wyborów samorządowych i skupia obecnie blisko 500 członków. Organizacja ma status stowarzyszenia i za takie chce uchodzić, ale tak naprawdę strukturami i ilością członków bardziej przypomina partię polityczną. Mimo, że TS chce być również postrzegane jako niezależne i bezpartyjne, to jednak osoba jego szefa, senatora Ireneusza Niewiarowskiego, będącego członkiem Platformy Obywatelskiej, zaprzecza tej idei.

Należy zaznaczyć, że TS w każdych wyborach wystawia własne listy kandydatów do samorządów lokalnych. Jego przedstawiciele (burmistrzowie, wójtowie, radni) rządzą – nieraz nawet samodzielnie – już w kilku gminach na terenie byłego województwa konińskiego. Na naszym terenie są to: burmistrz Mieczysław Drożdżewski – Koło, wójt Wojciech Chojnowski – Babiak oraz Józef Chudy – były już teraz burmistrz Miasta i Gminy Kłodawa. Od wielu lat duża współpraca, a nawet można powiedzieć pewna zażyłość, łączy senatora Niewiarowskiego także z burmistrzem Miasta i Gminy Dąbie oraz z wójtową Grzegorzewa, którzy startowali z własnych komitetów wyborczych.

TS ma 5 swoich radnych w Radzie Powiatu Kolskiego oraz silną reprezentację radnych miejskich w Radzie Miejskiej Koła. Także Sekretarz Miasta Koła Tomasz Nuszkiewicz, zwany często nieoficjalnie „kolskim nadburmistrzem”, jest niemal od początku kariery senatora I. Niewiarowskiego jednym z jego najbliższych i najbardziej zaufanych współpracowników. Niegdyś był dyrektorem jego biura poselskiego, a obecnie w TS pełni funkcję Sekretarza Zarządu Powiatowego.

TS na naszym terenie jest bardzo prężne i liczy obecnie w powiecie kolskim 200 członków. Ma własne biuro w Kole przy głównej ulicy naszego miasta. Wydaje również lokalną prasę samorządową: „Magazyn Kłodawski” w Kłodawie, „Gazetę Samorządową” w Grzegorzewie oraz „Echo Przedcza” w Przedczu.

Niedzielne odwołanie Józefa Chudego przez kłodawian powinno stanowić poważne ostrzeżenie dla innych samorządowców naszego rejonu, że cierpliwość ich wyborców może być już na wyczerpaniu i może spotkać ich podobny los. Wynik głosowania w Kłodawie to także duży cios dla TS.

Jak wyraźnie widać, przeprowadzenie takiego referendum lokalnego nie jest wcale ani trudne, ani niemożliwe. Choć wiele osób mających bliskie powiązania z lokalnymi politykami (lub nawet oni sami!) na forach internetowych straszy innych podszywając się pod zwykłych mieszkańców, że takie rozwiązanie jest drogie i nieefektywne, że to nic nie daje, to jest to oczywista nieprawda. Skoro polityk w przekonaniu mieszkańców źle rządzi, jego odwołanie jest uzasadnione, a nawet demokratycznie potrzebne. Zawsze jest szansa, że gdy szybko zastąpi go ktoś inny, jest w stanie dokonać koniecznych zmian na lepsze, które będą dobrze postrzegane przez społeczność lokalną i przyczynią się do jej rozwoju.

 

Źródło: pkw.gov.pl,  towarzystwo.konin.lm.pl, bip.klodawa.wlkp.pl
Opracował: Mariusz Kozajda

Subskrybuj
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
kj
kj
11 lat temu

Gdyby tylko w Kole było takie referendum, to pomimo, że pracuję w delegacji, specjalnie przyjeżdzam, żeby wziąc w nim udział, serio mówię! Może, nie musiałbym pracować w Gdańsku (choć szczerze, to szanse na rozwój Koła, maleją z roku na rok)

Echo
Echo
11 lat temu

Uniejów otrzymał status uzdrowiska, a nasze Koło ma problem z budową
pływalni.Nasi radni i p.Burmistrz robią sobie tylko zdjęcia stwarzające
pozory zadowolonych samorządowców – vide ostatnia strona Przeglądu
Kolskiego. O kontynuacji budowy pływalni nic nie słychać.
Cicho w koło, tylko w UM wesoło.

G
G
11 lat temu

POPIERAM MOŻE W KOLE TEŻ BY TRZEBA COŚ ZROBIĆ

bemol
bemol
11 lat temu

Może tak =DOKOŃCZMY ROZPOCZĘTE?= i tez zmieńmy to towarzystwo obiboków i darmozjadów?

kkk
kkk
11 lat temu

dokladnie – czas zabrac sie za kolo

R.P.
R.P.
11 lat temu

to może czas teraz na porządki w naszym grajdole?

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526