Dyskutowali o historii Koła

Autor: kurier-kolski.pl | 24.09.2012

W dniu 20 września w Sali sesyjnej Ratusza Miejskiego w Kole odbyła się sesja naukowa „Królewskie miasto Koło”.  Wzięło w niej udział wielu znakomitych prelegentów – przedstawicieli świata nauki oraz duże grono zaproszonych gości. Impreza była częścią tegorocznych obchodów 650.lecia naszego grodu.

 

Po otwarciu obrad przez Przewodniczącą Rady Miejskiej Urszulę Pękacz i Burmistrza Miasta Koła  Mieczysława Drożdżewskiego, prelegenci zaczęli prezentować swoje referaty.

Do wypełnionej po brzegi sali przemawiali tacy uczeni jak: prof. dr hab. Antoni Gąsiorowski, jeden z najznakomitszych polskich historyków zajmujących się epoką średniowiecza. Opowiadał on o starostwie kolskim w dobie Jagiellonów. Oprócz niego wystąpili m. in.: dr hab. prof. IH PAN Izabela Skierska oraz dr Grażyna Rutkowska z IH PAN. Ta ostatnia zaprezentowała niezwykle ciekawy referat o pobytach Jagiellonów w Kole. Natomiast prof. Izabela Skierska dokonała podsumowania sesji i wskazała nowe perspektywy badawcze formułując m. in. postulat przeniesienia kolskich ksiąg miejskich z okresu staropolskiego na wersję elektroniczną. Wystąpili też dr Krzysztof Witkowski, który opowiadał o dokumencie lokacyjnym Koła oraz mgr Krzysztof Gorczyca, który omówił kord z kolskiego Ratusza znajdujący się w zbiorach kolskiego Muzeum.

Dr Aleksander Krzysztof Sitnik OFM omówił dzieje kolskiej biblioteki klasztornej,  a dr Janusz Tomala architektoniczne dzieje kolskiej Fary. Niezwykle ciekawe było wystąpienie mgr. Tomasza Olszackiego, który podsumował badania nad kolskim zamkiem, formułując niezwykle ciekawe hipotezy na jego temat.

W przerwie obrad wystąpili uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej w Kole.

Wysoka frekwencja podczas sesji naukowej dowodzi, że jest to dobry sposób na promocję lokalnej historii. Materiały z sesji są już do nabycia w postaci wydawnictwa „Królewskie miasto Koło. Studia w 650.rocznicę lokacji miasta Koła”, pod red. prof. Izabeli Skierskiej. Książka jest do nabycia w Muzeum Technik Ceramicznych w Kole w cenie 30 zł.

Źródło: MTC w Kole

Foto: Adam Wilk

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526