Biskup Mering w Kole

Autor: kurier-kolski.pl | 10.09.2012

9 września br. miasto Koło przeżywało bardzo ważny Jubileusz 650-lecia lokacji naszego miasta. W związku z tym  o godz. 18.00 w kolskiej Farze odbyła się Msza św. dziękczynna  Bogu za tak wiele lat naszych dziejów i historii. Na tą uroczystość przybył Ks. Biskup Ordynariusz Wiesław Mering, który przewodniczył Mszy św.  dziękczynno – błagalnej  z udziałem pocztów sztandarowych, kolskich szkół, władz samorządowych powiatu i miasta, organizacji społecznych, instytucji, kapłanów z obu dekanatów, ministrantów,  służb mundurowych, sióstr zakonnych oraz mieszkańców miasta Koła.

 

Uroczystość została poprzedzona  koncertem okolicznościowym w wykonaniu Chóru Farnego „Lutnia” pod dyrekcją Jana Kordylewskiego.

Księdza Biskupa powitali kwiatami małżonkowie Ewa i Cezary Tomczykowie, a dary wręczali przedstawiciele Domowego Kościoła rodzina Ferduła: Krystyna, Mirosław, Renata i Wojciech.

Przed rozpoczęciem Eucharystii ks. proboszcz Józef Wronkiewicz przypomniał, że nie tak dawno temu przeżywaliśmy Jubileusz 700-lecia naszej parafii p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego, na którym był także Ks. Biskup. Bogata historia naszego miasta i parafii splatają się ze sobą i wzajemnie się tworzą.  Warto przypomnieć, że w 1451 roku tutaj,  w tym kościele, odbyła się konsekracja na Biskupa Kujawskiego Jana Gruszczyńskiego.  W 1963 roku zostało tutaj wyświęconych 4 kapłanów, a wśród nich profesor Witold Kujawski. Kilka razy był w naszym kościele Sługa Boży Ks. Kardynał Stefan Wyszyński. Nasze królewskie miasto Koło odwiedzali  też królowie Władysław Jagiełło i Kazimierz Jagiellończyk.

Głównym celebransem Mszy Św. był Ks. Biskup , a koncelebrowali z nim kolscy proboszczowie i Ojciec Gwardian z Klasztoru. Homilię do wiernych wygłosił Ks. Ordynariusz, w której nawiązał do 650.  rocznicy lokacji. Wspomniał też o pomordowanych w lesie Rzuchowskim koło Chełmna oraz o wojnie, która toczy się w Syrii, gdzie giną niewinni ludzie.

Na zakończenia Burmistrz Koła Mieczysław Drożdżewski podziękował Biskupowi za odprawioną Mszę św. i wręczył wiązankę kwiatów.  Przed błogosławieństwem Ks. Biskup poświęcił odnowiony sztandar Chóru Farnego „Lutnia”. Po błogosławieństwie wierni wraz z Chórem „Lutnia” odśpiewali hymn „Boże coś Polskę” i rozeszli się do domów.

Tekst: Michał Chojnacki

Foto: Katarzyna Wojtysiak

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526