Podwójny jubileusz w kolskiej Parafii na Bliznej

Autor: kurier-kolski.pl | 28.08.2012

Kościół Matki Bożej Częstochowskiej w Kole przy ul. Blizna jest jedną z czterech miejscowych świątyń katolickich. Wybudowany został na przełomie lat 70-tych i 80-tych ubiegłego wieku z inicjatywy ppłk. Armii Krajowej Ks. Serafina Opałko – proboszcza kolskiej parafii pw. Podwyższenia Krzyża Św. 26 sierpnia br. w uroczystości odpustowej  obchodzono 30-lecie powstania parafii i 25-lecie posługi Ks. Proboszcza Janusza Ogrodowczyka.

 

W czasach komunistycznych budowa kościołów była zabroniona, ale na skutek usilnych starań Ks. Serafina Opałko i Biskupa Włocławskiego Ks. Jana Zaręby, ówczesny Wojewoda Koniński Henryk Kaźmierczak zezwolił na zbudowanie  nowego kościoła w Kole. Budowę świątyni, która trwała ponad 5 lat, zakończono w 1982 roku.

Przy nowo wybudowanym kościele biskup utworzył parafię, której pierwszym proboszczem został Ks. Stanisław Matczak. Później został przeniesiony do Izbicy Kujawskiej. Tymczasowy Administrator Diecezji Ks. Biskup  Roman Andrzejewski kolejnym proboszczem mianował wikariusza par. św. Krzyża w Kole, ks. Janusza Ogrodowczyka, który rozpoczął swoją posługę 1 września 1987 r.

26 sierpnia 2007 roku, w dzień odpustu  M.B.Cz., Ks. Biskup Wiesław Mering konsekrował świątynię.  26 sierpnia br. w uroczystości odpustowej  obchodzono 30- lecie powstania parafii i 25-lecie posługi Ks. Prob. Janusza Ogrodowczyka.

Podczas Mszy świętych w ciągu dnia Słowo Boże głosił Ks. Maciej Burszewski – od 5 lat pracujący na misjach na  Ukrainie. Głównej Mszy Św. Odpustowej przewodniczył i wygłosił Słowo Boże Ks. Prałat Leszek Rybka (pierwszy wikariusz tej parafii), a obecnie proboszcz i dziekan w Ślesinie. Mówił m. in. o ukazaniu drogi życia według Maryji zagubionemu w dzisiejszym liberalizmie człowiekowi. Podkreślił, że parafia jest szczególnym miejscem poszukiwania człowieka przez Pana Boga. Tu ciągle słychać głos Boga z raju: „Adamie (człowieku), gdzie jesteś”. Ks. Prałat Leszek Rybka  otrzymał od zgromadzonych wielkie oklaski.

Na uroczystość Jubileuszu 30-lecia parafii i 25-lecia posługi ks. prałata Janusza Ogrodowczyka przybyło wielu  gości, a wśród nich m.in. Wicestarosta Kolski Marek Banaszewski, Burmistrz Miasta Koła  Mieczysław Drożdżewski, przedstawiciele kolskich instytucji i stowarzyszeń, a także kapłani kolskich dekanatów ,Ojcowie Bernardyni, siostry Orionistki i wielu wiernych.

Parafianie obdarowali Księdza Jubilata drobnymi  upominkami oraz wiązankami kwiatów. Wszyscy życzyli Księdzu Januszowi dużo Łask Bożych w  służbie Panu Bogu i społeczeństwu. Jubilat podziękował za pamiątkowe dary oraz kwiaty, dziękował Bogu za doznane Łaski i prosił o dalsze błogosławieństwo Boże.
Michał Chojnacki

Fot.: M. Chojnacki, Katarzyna Wojtysiak

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
13 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Robert McLanae
10 lat temu

Hi there, I found your web site by way of Google at the same time
as searching for a similar subject, your website came up, it appears to be
like good. I have bookmarked it in my google bookmarks.

as
as
11 lat temu

Ten portal to skarbnica wiedzy o tym, co się dzieje w Kole i okolicy. Kto z was ma tyle odwagi by mówić publicznie o trudnych sprawach miasta. Na taką odwagę stać jedynie pana Mariusza. Nie zawsze się z nim zgadzam ale takie jego prawo do komentowania wydarzeń i wyrażania opinii. Oskarżenie portalu „Kurier Kolski” o przedrukowywanie informacji z konkurencyjnego „e-kolo” to nieporozumienie. Większość zawartych tam informacji to właśnie te, pojawiające się w serwisach policji, straży pożarnej i Urzędu Miasta. Do tego fatalny język autorów „e-kolo”, wskazujący na słabe wykształcenie- myślę, że uniemożliwia korzystanie z tego źródła informacji. Bądźmy zatem sprawiedliwi. Pozdrawiam pana Kozajdę.

KOLANKA
11 lat temu

SZ.P.KOLANINIE
Jak się okazuje to pan wszystko wie więc o co p. chodzi?
są strony SP.POLICJI,INNYCH PORTALI,a pan czepia się
p.Kozajdy żeby tak panu jak p. Kozajdzie leżały sprawy
naszego miasta na sercu i p. by o nie zabiegał byłby
p.”wielkim kolaninem”,a pan jest wielkim krytykantem
ludzi tylko tyle p. potrafi?
Są Sesje Rady Miasta to o te wszystkie sprawy może się p. zapytać bezpośrednio kompetentnych osób czyli p. burmistrza i radnych będzie miał p. pełna wiedzę.
Uważam ,że ta krytyka p. Kozajdy z p. strony wymaga przeprosin p. Kozajdy
Pozdrawiam p. i niech sie p.otrzasnie z takich krytyk osób.

mc
mc
11 lat temu

Jeśli ktoś chce informację ze Straży czy Policji, może wejść bezposrednio na te strony i ma wszystko jjak na dłoni.

Kolanin40
Kolanin40
11 lat temu

Ja rozumie. Tylko jeśli ja bym się podjął prowadzenia takiego portalu to bym próbował jak najwięcej na nim zrobić. Ja z miłą chęcią bym pomógł ale niestety nie mam takich wejść żeby pobierać wiadomości z policji czy straży. Jeśli Pan znajdzie czas to miło by było gdy by te wiadomości się znalazły na tym portalu. Pozdrawiam.

Kolanin40
Kolanin40
11 lat temu

Witam. Szkoda że pan nie dodaje takich wiadomości jak 26.08.12 Egzamin w PSP Koło Druhów OSP (Kurs Podstawowy strażaków). Budowa basenu w Kole (Co i jak ???). 27.08.12 Konar który spadł na mieszkankę Koła na drodze Nr.270 w Kierunku na Włocławek za torami przy działkach. Wandalizm przy markecie NETTO. I wiele wiele innych wiadomości.

Czekam chociaż na te wyżej wymienione. Pozdrawiam.

cvb
cvb
11 lat temu

Kurier Kolski ma coraz mniej tematów? Brak krytyki i rzeczywistości. Same przedruki artykułów z e-Koło.

mc
mc
11 lat temu

Dla katolików sprawy Kościoła są bardzo ważne.

singiel
singiel
11 lat temu

Panie Mariuszu coś brak Panu gorących tematów w Kole?Tyle jest ważniejszych spraw,a zajmuje się sprawami drugorzędnymi..Ciekawe że startował Pan na radnego z listy SLD…

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526