Ciekawa wystawa MTC o średniowiecznym Kole

Autor: kurier-kolski.pl | 22.07.2012

Zachęcamy do odwiedzenia Muzeum Technik Ceramicznych w Kole, gdzie do końca października br. obejrzeć można nową wystawę pt.: „Średniowieczne dzieje Koła i zamku kolskiego”. Ekspozycja zorganizowana została z okazji 650. rocznicy lokacji miasta.

 

Obejrzeć można repliki średniowiecznych strojów mieszczańskich użyczonych przez firmę „Spes mediewal market”, jak również repliki średniowiecznego uzbrojenia z Muzeum w Łęczycy. Oryginalne zabytki archeologiczne, które są prezentowane, pochodzą ze zbiorów własnych oraz Muzeum Okręgowego w Koninie.

Początek naszemu miastu dał przywilej lokacyjny wystawiony 18 lipca 1362 roku roku przez króla Kazimierza Wielkiego. Jego tekst zachował się m. in. w potwierdzeniu jakie wystawiła, 22 września  1477 roku, ówczesna posiadaczka Koła, księżna Anna sochaczewska. Oryginał tego dokumentu obejrzeć można (do połowy sierpnia) na wystawie w kolskim muzeum. Jest to niepowtarzalna okazja i jedyna chyba, aby przyjrzeć się temu zabytkowi. W  spełnieniu wymogów użyczającego, tak aby dokument znalazł się w Kole, pomogły muzeum następujące firmy i instytucje: Urząd Miejski w Kole, Straż Miejska w Kole, Kwiaciarnia EWA w Kole, firma Agronas sp. z o.o.,  firma Andre Abrasive Articles Zakład Wytwarzania Artykułów Ściernych w Kole oraz Miejski Zakład Energetyki Cieplnej sp. z o.o. w Kole.

Kolejną ciekawostką wystawy jest oryginał księgi sądu ziemskiego w Koninie z lat 1427-1432 użyczony na wystawę przez Archiwum Państwowe w Poznaniu. Jest w niej wiele zapisów dotyczących kolskich mieszczan. Księga prezentowana na wystawie otwarta jest na karcie nr 191, gdzie jest pierwsza wzmianka o ludności mojżeszowej w Kole (1432 rok). Niestety obecna ona będzie w muzeum tylko przez pierwszy tydzień wystawy.

Na wystawie obejrzeć można również kopie królewskich regaliów koronacyjnych z czasów Kazimierza Wielkiego użyczonych przez Urząd Miejski w Kowalu.

Źródło: MTC w Kole

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526