Święto kolskiej policji

Autor: kurier-kolski.pl | 20.07.2012

20 lipca, w 93. rocznicę powstania Policji Państwowej, w kościele parafialnym pod wezwaniem Św. Krzyża w Kole, odbyła się uroczysta Msza św., w której głównym celebransem był ks. kapelan Józef Wronkiewicz – kapelan kolskiej Policji.

 

Msza św. została odprawiona w intencji policjantów, pracowników cywilnych, emerytów, rencistów Policji, jak i tych, którzy odeszli na wieczną wartę. Na uroczystość przybyli m.in. pracownicy cywilni Policji, emeryci i renciści, rodziny policyjne, władze samorządowe powiatu na czele ze starostą Wieńczysławem Oblizajkiem i burmistrzem miasta Mieczysławem Drożdżewskim, radni miejscy i powiatowi oraz zastępca Wielkopolskiego Komendanta Policji w Poznaniu inspektor Jarosław Rzymkowski. Do Mszy św. służyli policjanci: –  sierżant sztabowy Tomasz Ewert i starszy sierżant Marcin Woszczyński, Pismo Święte czytał młodszy aspirant Michał Pawlak, a modlitwę wiernych starszy sierżant Joanna Tomczak.

Na rozpoczęcie Eucharystii ks. proboszcz zaznaczył, że praca w Policji jest służbą trudną i niebezpieczną i nie zawsze jest należycie doceniana: – Z wielka radością witam przybyłych na dzisiejszą uroczystość w kościele farnym, który jest jednocześnie kościołem policyjnym – mówił kapelan Policji ks. kanonik Józef Wronkiewicz – Praca w policji to odpowiedzialna i niebezpieczna służba. My, tutaj zebrani odnosimy się do tej pracy z wielkim uznaniem i szacunkiem. Dziś zanosić będziemy naszą modlitwę do Boga w intencji policjantów, pracowników cywilnych, tych, którzy są już na zasłużonym odpoczynku oraz w intencji rodzin policyjnych i tych, którzy odeszli już na wieczną służbę do Boga. Prośby nasze zanosimy do Pana za pośrednictwem patrona policjantów świętego Michała Archanioła.

W kazaniu ks. proboszcz przedstawił rys historyczny powstania Policji Państwowej, zaznaczył, że już od 23 lat Policja obchodzi swoje święto, które nabiera wymiaru religijnego. Te zmiany, które się dokonały są niewątpliwie dużym sukcesem.

Po skończonej Eucharystii policjanci przeszli do sali posiedzeń Ratusza Miejskiego, gdzie nastąpiła dalsza część uroczystości. W czasie akademii nastąpiło wręczenie odznaczeń i aktów nominacyjnych na kolejne stopnie służbowe.

– Jest mi niezmiernie miło, kiedy widzę policjantów przystępujących do Komunii świętej. Polska to kraj w większości ludzi wierzących, niezależnie od wykonywanych obowiązkówpowiedział ks. kapelan Józef Wronkiewicz.

Michał Chojnacki

Subskrybuj
Powiadom o
guest
9 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
popieram aaa
popieram aaa
11 lat temu

kościół katolicki jak każdy tonący brzytwy się chwyta, czymś trzeba wypełniać kościoły bo rzesze wiernych spontanicznie uczęszczające na maskarady to przeszłość w wieku świadomości społecznej

aaa
aaa
11 lat temu

Jakiekolwiek związki policji z organizacjami czy osobami spoza wymiaru sprawiedliwości – legalnie działającymi prokuraturą i sądem, powinny budzić niepokój. Policja nie potrzebuje wsparcia psychologicznego, bo ma swoich fachowców, w kontakcie z księdzem na wsparcie finansowe też nie może liczyć. Pozostaje zatem pytanie, po co komu kapelan policji i cała ta maskarada.

singiel
singiel
11 lat temu

O co tu się kłucić.Policjant czy Ksiądz to jedna rodzina jak kiedyś ORMO

czytelnik
czytelnik
11 lat temu

Panie Mariuszu (vel bingo), a mania to nic?

bingo
bingo
11 lat temu

Panie czytelnik – a kochanki na „boku” to nic?

stójkowy
stójkowy
11 lat temu

” Z wielka radością witam przybyłych na dzisiejszą uroczystość w kościele farnym, który jest jednocześnie kościołem policyjnym – mówił kapelan Policji ks. kanonik Józef Wronkiewicz.” Znamienne i odważne stwierdzenie.

czytelnik
czytelnik
11 lat temu

widać, może nie ma na bakier?

bingo
bingo
11 lat temu

Jak to jest- sam celebryta Ksiądz żyje na „bakier” z prawem i jeszcze ma odwagę się pokazywać z Policją?

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526