Z Muzeum do Muzeum

Autor: kurier-kolski.pl | 26.06.2012

23 czerwca br. odbyła się wycieczka Kółka Muzealnego Muzeum Technik Ceramicznych w Kole do Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Spożywczego w Szreniawie. Jest to największa w Polsce i jedna z największych w Europie placówka muzealna o takim profilu.

 

Nawiązuje do tradycji polskiego muzealnictwa rolniczego (w 1875 roku w Warszawie powstało Muzeum Przemysłu i Rolnictwa, którego zbiory uległy zniszczeniu w 1939 r.). Muzeum posiada w zasobach przeszło 20 tys. obiektów związanych z wsią polską, zarówno w wymiarze materialnym jak i duchowym.

Grupa rozpoczęła zwiedzanie od części poświęconej historii rolnictwa na ziemiach polskich od początków osadnictwa do XVIII w., następnie zapoznała się z najważniejszymi rodzajami rzemiosła praktykowanymi na terenach wiejskich, jak kowalstwo, garncarstwo, rymarstwo czy bednarstwo. Chętni mogli sprawdzić między innymi jak pracowało się na krośnie.

Kolejna część ekspozycji poświęcona była zagadnieniu przemysłu spożywczego. W części poświęconej piekarstwu dzieci mełły ziarna w żarnach, mogły poznać budowę pieca chlebowego, zapoznały się także z oprzyrządowaniem do produkcji serów, oleju czy wędlin. Na świeżym powietrzu można było podziwiać kolekcję ulów i barci, zapoznać się z pracą bartników, czy obejrzeć najróżniejsze maszyny, w  tym lokomobilę parową.

Interesująco wyglądała także kolekcja środków transportu używanych dawniej na wsi – od prostych wozów drabiniastych po całkiem już współczesne „Tarpany” czy „Żuki”, które są już dla dzieci właściwie nieznane z naszych dróg.

Najwięcej emocji wzbudziła wizyta w oborze, gdzie grupa miała okazję oglądać okazy zwierząt z hodowli zachowawczych rodzimych gatunków zwierząt hodowlanych, np. konika polskiego, kozy rasy karpackiej czy owcy rasy polskiej górskiej.

Wycieczka z pewnością miała wymiar edukacyjny i dostarczyła dzieciom wielu ciekawych informacji na temat historii rolnictwa.

Źródło: MTC w Kole

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
zima
zima
11 lat temu

kapitalna rzecz,dzieciaki zadowolone że hej,…a mówią że w muzeum nic się nie dzieje….i co?

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526