Walne Zebranie kolskich Rzemieślników

Autor: kurier-kolski.pl | 12.06.2012

Jak co roku w Cechu Rzemiosł Różnych w Kole odbyło się Walne Zebranie członków. To najważniejsze spotkanie braci cechowej zgromadziło przedstawicieli rzemieślników działających w powiecie kolskim oraz zaproszonych gości. Niestety, zmiany ustrojowe, a przede wszystkim zniesienie obligatoryjnej przynależności do związku branżowego jakimi są Cechy Rzemieślnicze, spowodowały znaczny spadek ilości członków. Mimo to Cech Rzemiosł Różnych w Kole i tak zrzesza 107 zakładów różnych branż z Koła i całego powiatu.

 

Walne zebranie otworzył Starszy Cechu Sylwester Bugaj. Zebranie poprowadził Janusz Kiełczewski. Przewodniczący statutowych komisji działających w organizacji cechowej przedstawili sprawozdania z działalności Cechu. Według ich opinii wszystkie działania zarządu prowadzone były prawidłowo. W minionym roku wykonanych zostało wiele remontów w tym najważniejsze – wymiana okien w całym, dość okazałym budynku.

W dyskusji wystąpili zaproszeni goście: naczelnik Urzędu Skarbowego – Henryk Botta, wicestarosta kolski – Marek Banaszewski i wiceprezes Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej w Poznaniu – Marek Skoraszewski. Wszyscy oni podkreślili duże znaczenie dla rynku pracy w Kole i powiecie kolskich zakładów rzemieślniczych. Poruszona została również kwestia szkolenia uczniów. Mimo spadkowych tendencji związanej z niżem demograficznym, obserwuje się wzrost zainteresowania wśród młodzieży nauką zawodu w zakładach rzemieślniczych. To prawdopodobnie wynik kończących się eksperymentów w szkoleniu absolwentów gimnazjów. Jak się okazuje, największym zagrożeniem były licea profilowane, które nie miały ani warunków, ani możliwości szkolenia fachowców zdolnych do pracy rzemieślniczej.

Cech Rzemiosł Różnych w Kole zrzesza obecnie 107 zakładów różnych branż. Większość z nich szkoli uczniów. To tutaj młodzi ludzie pod okiem mistrzów zdobywają wiedzę i umiejętności niezbędne do samodzielnego funkcjonowania w gospodarce wolnorynkowej. W niedalekiej przyszłości Zarząd Cechu wspólnie z Powiatowym Urzędem Pracy,  Urzędem Miejskim , Urzędem Skarbowym i innymi instytucjami, podejmie działania propagujące ideę podejmowania działalności gospodarczej.

Informacja biura CRR w Kole – Marceli Uciński

reklama

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526