Rusza automatyczny system poboru opłat!

Autor: kurier-kolski.pl | 14.06.2012

Nasza Redakcja otrzymuje wiele pytań od Czytelników co to za dziwne konstrukcje pojawiły się w wielu miejscach powiatu kolskiego na trasie Poznań-Warszawa. Jest to system elektronicznego poboru opłat ViaTOLL ustawiony przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad w Warszawie, który zacznie funkcjonować od 1 lipca br.

 

System viaTOLL jest obowiązkowy dla wszystkich pojazdów samochodowych oraz zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony, a także dla autobusów niezależnie od ich dopuszczalnej masy całkowitej. Od 1 czerwca mogą do niego dołączyć samochody osobowe, które nie chcą zatrzymywać się na bramkach autostrad płatnych. Obecnie objętych jest nim ponad 1,5 tys. km dróg ekspresowych, krajowych i autostrad. Od 1 lipca przybędzie 325 km nowych dróg płatnych.

Zgodnie z Ustawą z dnia 7 listopada 2008 r. o zmianie Ustawy o Drogach Publicznych oraz niektórych innych ustaw, elektroniczny pobór opłat obowiązuje w Polsce na autostradach płatnych, drogach szybkiego ruchu oraz wybranych drogach krajowych.Wszystkie przychody z Systemu viaTOLL trafiają do Krajowego Funduszu Drogowego. Jak twierdzą urzędnicy w Warszawie, zostają one przeznaczone na dalsze inwestycje w rozbudowę sieci drogowej w Polsce oraz na modernizację istniejącej infrastruktury drogowej.

Aby zachęcić kierowców cięższych samochodów do korzystania z autostrad, system opłat ViaTOLL został niedawno rozszerzony na niektóre drogi krajowe, stanowiące dla niech alternatywę. Od 1 lipca br. zostanie włączona do niego droga krajowa nr 92 na 169-kilometrowym odcinku od Wrześni do Łowicza i od tego dnia system zacznie pobierać opłaty od samochodów przekraczających masę 3,5 t, a jej wysokość (opłaty są między 0,16 gr a 0,53 gr za km) będzie zależna od ilości spalin emitowanych do środowiska.

JAK TO DZIAŁA?

System viaTOLL jest oparty na technologii komunikacji bezprzewodowej krótkiego zasięgu. System ten składa się z kilku podstawowych elementów, a jego działanie najprościej można przedstawić w następujący sposób.

Nad drogami płatnymi znajdą się bramownice, wyposażone w anteny. Anteny umożliwiają komunikację między przekaźnikami a viaBOX-em zamontowanym w pojeździe. Za każdym razem, gdy pojazd (wyposażony w viaBOX) przejeżdża pod bramownicą, zostaje naliczona opłata za przejazd konkretnym odcinkiem drogi płatnej. Kierowca zostaje o tym powiadomiony pojedynczym sygnałem z viaBOX-a. Proces naliczenia opłaty przebiega w pełni automatycznie bez potrzeby redukowania prędkości pojazdu lub zatrzymywania się.

System viaTOLL działa także na państwowych autostradach płatnych, a pojazdy wyposażone w urządzenia viaBOX mogą korzystać z wyznaczonych pasów elektronicznego poboru opłat. Gdy pojazd taki zbliża się do bramki w miejscu poboru opłat, otwiera się ona automatycznie.

System viaTOLL jest obowiązkowy dla kierowców prowadzących:

ciezarowka_tir_1

– Ciągnik siodłowy z naczepą o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony
– Ciągnik siodłowy bez naczepy o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony

ciezarowka_3_kola_1

– Samochód ciężarowy o dopuszczalnej masie całkowitej pomiędzy 3,5 a 7,5 tony
– Samochód ciężarowy o dopuszczalnej masie całkowitej pomiędzy 3,5 a 7,5 tony z przyczepą
– Samochód ciężarowy o dopuszczalnej masie całkowitej pomiędzy  7,5 a 12 ton
– Samochód ciężarowy o dopuszczalnej masie całkowitej pomiędzy 7,5 a 12 ton z przyczepą
– Samochód ciężarowy o dopuszczalnej masie całkowitej  powyżej 12 ton
– Samochód ciężarowy o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton z przyczepą z dyszlem

Autobus_autokar

– Autokar / autobus z liczbą miejsc siedzących powyżej 9 (łącznie z kierowcą) niezależnie od dopuszczalnej masy całkowitej
– Autokar / autobus z liczbą miejsc siedzących powyżej 9 (łącznie z kierowcą) z przyczepą niezależnie od ich dopuszczalnej masy całkowitej

pojazdy_osobowe_z_przyczepa

– Samochód osobowy z przyczepą o łącznej dopuszczalnej masie całkowitej pojazdu i przyczepy powyżej 3,5 tony
– Mikrobus z liczbą miejsc siedzących poniżej 9 z przyczepą o łącznej dopuszczalnej masie całkowitej pojazdu i przyczepy powyżej 3,5 tony.

Należy zaznaczyć, że system automatycznie wyłapuje pojazdy, które powinny uiścić opłatę, a tego nie uczyniły albo opłata została źle naliczona. Grożą za to dotkliwe kary.

Od 1 czerwca br. do systemu ViaTOLL będą mogli również dobrowolnie dołączyć kierowcy samochodów osobowych. Pozwoli im to płacić za przejazd autostradą A2 między Koninem a Strykowem bezgotówkowo – bez zatrzymywania się w Miejscach Poboru Opłat. Trzeba tylko wykupić niezbędne urządzenie za 135 zł i doładować je za minimum 50 zł.

Źródło: GDDKiA

reklama

Subskrybuj
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Anonimowo
Anonimowo
11 lat temu

W sredniowieczu pobierano tzw.myto na mostach.To chyba cos podobnego.Wiec to powrot do dawnych czasow?Moze jeszcze palenie na stosie wroci to bysmy mogli spalic tych ktorzy tak bezwzglednie nas doją z kasy.

kolanin
kolanin
11 lat temu

kolejny haracz narzucany nam przez „przyjazne panstwo”… zarąbista demokracja nie ma co

do jagna
do jagna
11 lat temu

jagna chyba masz problemy z czytaniem ze zrozumieniem. Osobówki bez przyczepek NIE będą płacić.

jagna
jagna
11 lat temu

czyli rozumiem że osobówki też będą płacić ? to chore…ludzie dojeżdżają codziennie do pracy, bo tam mieszkają i trzeba płacić za to, że do domu jadą …żałosne !

sdec
sdec
11 lat temu

ciekawy jestem którędy teraz przejadą ponadgabaryty o wysokosci np 6metrów….

Marcin G
Marcin G
11 lat temu

jak to pięknie brzmi „Aby zachęcić kierowców cięższych samochodów do korzystania z autostrad …. ” Super zachęta! A nie lepiej byłoby obniżyć cenę przejazdu za km autostrady dla cięzaróek do takiego poziomu przy którym przejazd droga alternatywną stałby się nie opłacalny?

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526