Sukces małych ratowników z Koła

Autor: kurier-kolski.pl | 22.05.2012

O tym, że mamy w Kole bardzo zdolne dzieci i młodzież przekonaliśmy się już nie raz. Ostatnio uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Marii Konopnickiej zdobyli 3 miejsce w Polsce w konkursie „Ratujemy i Uczymy Ratować”. Zawody odbyły się 18 maja w Warszawie. Konkurs zorganizowała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

 

Jerzy Owsiak przypomniał, że WOŚP stara się, by zajęcia z pierwszej pomocy były w szkole obowiązkowe. „Naszą ambicją jest, aby na waszych świadectwach był ślad po tym kursie, w którym braliście udział” – mówił. Zwrócił również uwagę, że program „Ratujemy i Uczymy Ratować” jest finansowany m.in. ze środków zbieranych podczas Finałów WOŚP.

reklama

W skład  drużyny wchodzili: Martyna Kotleszka, Martyna Antkiewicz, (Cecylia Szymaniak-uczestniczka etapu wojewódzkiego), Szymon Szynalik i Mateusz Wojciechowicz  z klasy 3a. Piątym członkiem drużyny biorącym wspólnie z dziećmi udział we wszystkich konkurencjach była ich opiekunka, Ilona Szczecińska.

Konkurs „Ratujemy i Uczymy Ratować” podzielony został na 3 etapy. Pierwszy polegał na przygotowaniu prac plastycznych dotyczących pierwszej pomocy. Po ocenieniu prac z każdego województwa wyłonionych zostało 6 szkół, które rywalizowały ze sobą podczas półfinałów w poszczególnych województwach. W przypadku drużyny z Koła, zawody odbyły się 19 kwietnia  w Borowie. Reprezentacja z „Trójki” zajęła tam pierwsze miejsce. W czasie półfinałów młodzi ratownicy rywalizowali w konkurencjach ruchowych z elementami pierwszej pomocy. W zawodach uczestniczyło 450 dzieci (z każdego województwa 6 pięcioosobowych zespołów).

W finale w Warszawie spotkało się 16 szkół reprezentujących poszczególne województwa, walczących podobnie jak w przypadku II etapu w konkurencjach ruchowych, zawierających elementy pierwszej pomocy (bezpieczeństwo – tor przeszkód, wezwanie pomocy – głuchy telefon, resuscytacja krążeniowo-oddechowa [RKO/CPR] – rytm; resuscytacja krążeniowo-oddechowa [RKO/CPR] – sztafeta; pozycja boczna; apteczka – ułożenie wg zaprezentowanego wzorca i układanie puzzli).

Ratownicy ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Kole ulegli tylko swoim rówieśnikom z Zespołu Szkół w Orle (woj. podlaskie) i Szkole Podstawowej nr 8 z Nowego Sącza (woj.małopolskie). Gratulujemy!

Źródło: SP nr 3 w Kole

1 Komentarz
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
leszek
leszek
11 lat temu

suuuuuuuuper sprawa!!!!!!

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526