Polscy radioamatorzy dzieciom

Autor: kurier-kolski.pl | 25.05.2012

Jak zapowiadaliśmy wcześniej, grupa radioamatorów z różnych części Polski przy współpracy z wieloma instytucjami uczestniczyła w STARPARTY!!! – imprezie zorganizowanej w Holandii, będącej częścią ogólnoświatowych obchodów Global Astonomy Month 2012. Udział polskich radioamatorów polegał na nadaniu w stronę księżyca w pasmie 23 cm (1,2 GHz) rysunków i innych prac wyłonionych w konkurach dziecięcych oraz dzieł sztuki wybitnych twórców. Dzieci z Koła i powiatu także miały swój udział w tym wydarzeniu.

 

Technika komunikacji poprzez odbicie od księżyca (Moon Bounce) została zaproponowana na początku lat 40-tystych ubiegłego wieku, i pomimo wielu prób, ze względu na bardzo słabe sygnały powracające od odbicia od księżyca pierwsza łączność radioamatorska telegrafią została wykonana w latach 50tych. Takie łączności nazwano EME (skrót od Earth Moon Earth) i były to najdłuższe do przeprowadzenia łączności radiowe na Ziemie w służbie radioamatorskiej (ponad 700 tysięcy kilometrów). Od tamtej pory aż do 2009 roku szczytem możliwości była łączność głosowa wykonana techniką EME.

reklama

W 2009 roku zostały podjęte pierwsze próby wykonania transmisji obrazu przez księżyc. Projekt ten o nazwie „Opticks” koordynuje artystka z Włoch Daniela de Paulis. Na cele tego projektu do odbioru zdjęć jest wykorzystywany radioteleskop o średnicy czasy 25m w CAMRAS (C. A. Muller Radio Astronomie Station) w Dwingeloo (Holandia), który obsługują wolontariusze radioamatorzy oraz pracownicy z zespołu PI9CAM, a koordynatorem jest w tym projekcie Visual Moon Bounce jest Jan van Muijlwijk. Projekt Opticks początkowo jest realizowany z Howard Ling z Wielkiej Brytanii oraz Bruce Halász z Brazylii, którzy nadają obrazy dzieci i prace z kanonu dzieł sztuki przez Księżyc na Ziemię, jednak powracające od Księżyca bardzo słabe sygnały jest gotowy odebrać na Ziemi tylko zespół PI9CAM przy użyciu ich 25m radioteleskopu!  Z Polski w akcję ta byli zaangażowani radioamatorzy: Krystian Górski (Trójmiasto), Armand Budzianowski (Koło), Andrzej Matuszny, Jerzy Masłowski, Paweł Matuszny (Kotlina Kłodzka), Dionizy Studziński  (Wrocław).


Credits to: Daniela de Paulis, www.opticks.info, CAMRAS www.camras.nl, kłodzka grupa EME, ariss.pzk.org.pl. Dalsze wykorzystanie zgodnie z licencją Creative Commons.

W tym roku do grupy przesyłającej obrazy przez Księżyc dołączyli polscy radioamatorzy, zaproszeni przez Hands-On Universe, Rosę Doran i prof. Lecha Mankiewicza (dyrektor Centrum Fizyki Teoretycznej PAN w Warszawie i koordynator EU-HOU w Polsce www.pl.euhou.net) do udziału w Global Astronomy Month. Zanim jednak doszło do samego wydarzenia należało przeprowadzić wiele prób, które pozwoliły Polakom zaprezentować swój poziom radioamatorski i dołączyć do projektu Opticks. W czasie samego wydarzenia 28 kwietnia transmitowanego na żywo na cały świat poprzez Internet, polski zespół mógł nadać zaledwie tylko kilka prac polskich dzieci, jednakże dzięki licznym próbom i zaangażowaniu radioamatorów z Holandii  i przeznaczeniu czasu 25m radioteleskopu na cele radioamatorskie w dniach 21 kwietnia i 28 kwietnia, z Kotliny Kłodzkiej nadano, a zespół PI9CAM na 25 m radioteleskopie odebrał i rozkodował: 10 prac z konkursu dla dzieci „Moja wyprawa w Kosmos”, ogłoszony przez Fundacja Challenger Polska, 31 prac z ogólnopolskiego konkursu „Lecimy na księżyc” ogłoszonego przez kłodzką grupę EME, Grupa ARISS Polska i Polski Związek Krótkofalowców, oraz 5 obrazów ze szkół i organizacji, które zgłosiły się do nas z prośbą o wysłanie ich logo w podróż ponad 700 000 km!

Praca pt. „The violin comet” Julii Kazimierczak (16 lat Gimnazjum nr 1 w Kole) z konkursu „Lecimy na księżyc” rozpoczęła oficjalną imprezę Visual Moon Bounce w ramach Global Astronomy Month 2012, polegającą na przesłaniu obrazów przez Księżyc która miała z internetową transmisję na cały świat, w czasie której nadano prace z innych konkursów z całego świata.


Praca Julii Kaźmierczak z Koła – przed wysłaniem i po powrocie z księżyca.
Credits to: Daniela de Paulis, www.opticks.info, CAMRAS www.camras.nl, kłodzka grupa EME, ariss.pzk.org.pl. Dalsze wykorzystanie zgodnie z licencją Creative Commons.

Ponadto wysłane zostały prace z ogólnopolskiego konkursu: „Lecimy na księżyc” autorstwa Konrada Kustosika z Dąbia (lat 18, ZST w Kole) – dwie prace – „Hevelisz” i „Solar System” oraz fotografia plastelinowego ludzika Plastusia wykonanego przez 6-letnią mieszkankę Koła, obecnie uczennicę ZS 1 w Kole. Plastuś stał się ulubioną pracą artystki z Włoch Danieli de Paulis, dzięki któremu poznała polską twórczość Marii Kowanckiej i wytwórni małych form „Semafor” z Łodzi. Plastuś obecnie zawitał nawet na FaceBook artystki!


Credits to: Daniela de Paulis, www.opticks.info, CAMRAS www.camras.nl, kłodzka grupa EME, ariss.pzk.org.pl. Dalsze wykorzystanie zgodnie z licencją Creative Commons.

Ponadto na prośbę dyrekcji ZS 1 w Kole, która przystąpiła do wielu programów edukacyjnych związanych z poznawaniem wszechświata, w podróż prawie 800 tys kilometrów przebyło logo tejże szkoły.

Te eksperymenty dały nowe możliwości o których w wywiadzie Jana Pomiernego dla portalu Astronomia.pl wspomniał prof. Lech Mankiewicz: „Dzięki zaangażowaniu polskich radioamatorów możemy mieć pewność, że będzie to świetny pokaz możliwości nowoczesnej technologii, a jednocześnie znakomita popularyzacja nauki, skierowana szczególnie do najmłodszych dzieci. To właśnie one są przede wszystkim autorami obrazów, które wyślemy w stronę Księżyca”. Ten amatorski projekt jest kolejnym sposobem obok MoonKAM, Wirtualnych Teleskopów, czy testu wiedzy Mission Planner NASA na zainteresowanie dzieci i młodzieży nauką czy eksploracją kosmosu, w tym przypadku poprzez nasze radioamatorskie hobby.

Więcej informacji na temat tej akcji w tym filmy z tego wydarzenia Visual Moon Bounce z 28 kwietnia 2012 w ramach STARPARTY!!! i GAM 2012 są dostępna na stronie: http://www.vmb.arisspolska.info

Przeczytaj także o „Wieczorze z astronomią”, który odbył się 10 maja br. w Zespole Szkół nr 1 w Kole na ul. Poniatowskiego:
http://zs1kolo.szkolnastrona.pl/zs/index.php?p=new&idg=mg,1&id=65&action=show

Źródło: ARISS Polska

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526