Najstarszy rekopis Muzeum po konserwacji

Autor: kurier-kolski.pl | 18.05.2012

Lustracja starostwa kolskiego z 1789 roku, najstarszy dokument rękopiśmienny w zbiorach kolskiej instytucji muzealnej, właśnie wrócił do kolskiego Muzeum z konserwacji.

 

Jest to tzw. poszyt” oprawiony w późniejszą papierową obwolutę i uwierzytelniony okrągłą pieczęcią lakową. Rękopis był silnie zabrudzony, poplamiony, a obwoluta nie spełniała swej funkcji ochronnej dla dokumentu. Papier był brudny, pożółkły, pozaginany i poprzedzierany na krawędziach.

Celem konserwacji była poprawa kondycji rękopisu poprzez usunięcie zanieczyszczeń i ubocznych składników rozkładu celulozy i kleju. Spowodowało to zahamowanie postępujących procesów niszczenia tego historycznego dokumentu. Konserwacja przywróciła mu również wartość estetyczną i ekspozycyjną.

Prace konserwatorskie wykonała Agnieszka Zięba – dyplomowany konserwator dzieł sztuki, specjalizująca się w obiektach skórzanych, pergaminowych i papierowych.

reklama

Ten najstarszy dokument w naszych zbiorach wymagał prac konserwatorskich. Jest obiektem muzealnym, ale również niezwykle ciekawym źródłem do poznania historii naszego 650. letniego grodu nad Wartą – powiedział dr Krzysztof Witkowski, dyrektor Muzeum Technik Ceramicznych w Kole.

Źródło: MTC w Kole

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526