Na wypadek powodzi…

Autor: kurier-kolski.pl | 01.05.2012

W dniach 28 marca i 24-25 kwietnia 2012 r. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Kole zorganizowała cykl szkoleń służb ratowniczych w zakresie doraźnej ochrony obiektów hydrotechnicznych w czasie powodzi. Była to okazja do zapoznania się z trwającą modernizacją obwałowań w rejonie Koła oraz z samymi obwałowaniami i metodami ochrony przed powodziami.

 

Szkolenia przygotowano wspólnie z Polskim Towarzystwem Melioracyjnym Oddział w Koninie przy współpracy Komisji Bezpieczeństwa i Porządku przy Staroście Kolskim i Rejonowego Oddziału Wielkopolskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Koninie. Uczestnikami szkoleń byli: funkcjonariusze Komend Powiatowych Państwowej Straży Pożarnej w Kole i w Turku, członkowie Powiatowych Zespołów Zarządzania Kryzysowego oraz Komisji Bezpieczeństwa i Porządku przy Staroście Kolskim i Staroście Tureckim, a także członkowie Polskiego Towarzystwa Melioracyjnego Oddział w Koninie.

W pierwszym dniu szkolenia jego uczestnicy zapoznali się z projektem modernizacji prawostronnego obwałowania rzeki Warty na odcinku Koło-Konin oraz wykonywanymi robotami przeciwfiltracyjnymi i umocnieniowymi obwałowań, realizowanymi przez firmę „Hydrowat” z Konina. Ponadto tego dnia uczestnicy zapoznali się z funkcjonowaniem pompowni „Warcica”, „Żrekie” i „Piersk”, które odgrywają kluczową rolę w systemie zabezpieczeń przeciwpowodziowych.

W dniu 24 kwietnia szkolenie odbyło się dwuetapowo. Pierwszym etapem był wykład teoretyczny z zakresu ochrony przeciwpowodziowej, który został przeprowadzony przez Prezesa Polskiego Towarzystwa Melioracyjnego Oddział w Koninie Zenona Siwińskiego oraz Wiceprezesa Polskiego Towarzystwa Melioracyjnego Oddział w Koninie Tadeusza Barteckiego, w świetlicy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kole. Drugim etapem było zapoznanie się w terenie z lewostronnym obwałowaniem rzeki Warta na odcinku Koło-Jeziorsko. Przedstawione zostały techniki doraźnej ochrony wałów w czasie zagrożenia powodziowego. Ponadto tego dnia uczestnicy zapoznali się z budową, funkcjonowaniem i eksploatacją zbiornika retencyjnego Jeziorsko oraz elektrowni wodnej w Jeziorsku, a także zapoznali się z systemem ochrony przed powodzią i podtopieniami budynku kościoła w Siedlątkowie.

W trzecim dniu szkolenia uczestnicy szkolenia zapoznali się z prawobrzeżnym obwałowaniem rzeki Warta na odcinku Ostrowsko-Gaj oraz obwałowaniem rzeki Ner na odcinku Rzuchów-Kuligowiec, a także z funkcjonowaniem pompowni „Krzykosy” i „Powiercie”. Szkolenie zakończyło się pokazami: zastosowania georury produkcji firmy „Huesker” w doraźnej ochronie obiektów hydrotechnicznych w czasie powodzi; pracy mobilnej oczyszczalni wody w warunkach powodziowych produkcji Centralnego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Aparatury Badawczej i Dydaktycznej COBRABID; techniki uszczelnienia przepustu wałowego przez firmę „Polkop”. Na pokazy te zaproszeni zostali również funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Koninie.

 

Tekst: st. kpt. Krzysztof Żurawik

Zdjęcia: KP PSP Koło

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
koluś
koluś
11 lat temu

W Kole jak narazie to tylko jest nawieziony piach na prawostronny wał rzeki. Na wzmocnienia to nie wygląda taki nawieziony piasek to woda zmyje w 5 min.Taka „lipa” odstawiana na wałach to wyrzucone pieniądze i „O” ochrony przed powodzią.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526