Kolejny masowy grób Niemców w Kole!

Autor: kurier-kolski.pl | 07.05.2012

Na teren cmentarza ewangelickiego przy ul. Poniatowskiego w Kole po przerwie zimowej wróciła ekipa archeologiczna poznańskiego Stowarzyszenia POMOST. Kilka dni temu natrafiono na kolejną zbiorową mogiłę kilkudziesięciu żołnierzy niemieckich. Tym razem są to pochówki z lat około 1943-45 tak zwanych „lazaretników”, czyli żołnierzy zmarłych w szpitalach wojskowych. Czemu chowano ich akurat w Kole?

 

Tym razem odkryto zbiorową mogiłę blisko 40 osób w tylnej części cmentarza. Lecz to nie koniec poszukiwań i może ich być więcej. Pochowani w niej żołnierze niemieccy to tak zwani „lazaretnicy”, czyli ranni, którzy byli ranni w walkach, potem trafili do szpitala wojskowego (lazaretu) i zmarli w nim. Wskazują na to również odnalezione przy kościach i mundurach fragmenty wyposażenia medycznego, jak np. wężyki (być może od cewników), sączki, gips na kończynach czy bandaże. Często czaszki znalezionych w tym zbiorowym grobie Niemców noszą ślady trepanacji czy nawet pośmiertnej sekcji zwłok.

Z innych ciekawych znalezisk można wymienić fragmenty umundurowania, a nawet biżuterię wojskową, jak np. hitlerowski pierścień z czaszką.

Jak twierdzą starsi okoliczni mieszkańcy, którzy pamiętają te lata, podobno zmarłych żołnierzy zwożono do Koła i chowano w zbiorowej mogile już w roku 1943 i 1944, rzekomo nawet z Warszawy. Czemu akurat w Kole ich chowano? Tego na razie nikt nie wie i pozostaje to tajemnicą.

Tekst i foto: M. Kozajda

Subskrybuj
Powiadom o
guest
17 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Piotr
Piotr
11 lat temu

603 138302

Michu
Michu
11 lat temu

Panie Piotrze bylo by można sie spotkac i sobie porozmawiac o tematach tych grobów innychs prawach związanych z kołem i 2 wojna św., rówinież z Panem Mariuszem

Piotr
Piotr
11 lat temu

Jakoś się klikło bez podpisu. W sobotę zlokalizowałem linię rowu p.panc na Żeromskiego. Przebiegł tuż za płotem twojej działki. Na błoniach dokładnie widać jego przebieg, do Dąbskiej Nagórnej i dalej kopany był ręcznie przez Polaków za chleb ,margarynę i marmoladę ( taka była racja żywnościowa) od skarpy do rzeki był wysadzany materiałami wybuchowymi. Z informacji jakimi dysponujemy rozstrzelani zostali zworzeni do rowu p.panc na Żeromskiego od strony rzeki, więc po sąsiedzku twojej działki, może pod tym domem którego od kilkunastu lat nikt nie może dokończyć. Ale to tylko moja sugestia.

Michu
Michu
11 lat temu

zainteresował mnie tez własnie post kolegi, który pisze o masowych grobach UB koło poczty. to też może byc ciekawe, a świadkowie napewno są bo sam park przecież jest koło budynków także ktos to musiał widziec.
a czy w mieście jeszcze poza cmentarzem ewangelickim, wojennym oraz ul. Żeromskiego mogą byc inne miejsca mogił zołnierzy niemieckich??

Anonimowo
Anonimowo
11 lat temu

Mariusz, tuż przy Twoim domu na 4 m jest ponad 100 rozstrzelanych za pocztą

Michu
Michu
11 lat temu

Panie Mariuszu a czy będą dalsze prowadzone poszukiwania grobów żołnierzy niemieckich na ul. Żeromskiego oraz na cmentarzu ewangelickim gdyż tym się interesuje i chciałbym ewantualnie jak to bedzie zobaczyc na żywo

kkk
kkk
11 lat temu

Panie Mariuszu,

oczywiscie gratulacje za szybkie (jak zawsze) informacje.
Zgadzam sie, iz Kolo kryje w sobie wiele tajemnic, niestety brak wlasciwych ludzi na wysokich stanowiskach sprawia ze nic sie z tym nie robi..
mam do Pana pytanie z innej beczki – jesli dobrze pamietam kiedys na lamach Kuriera czytalem o pilocie Wojska Polskiego (w latach 50 tych), ktory zostal skazany na kare wiezienia za to, ze jeden z jego podopiecznych (zolnierz z tej samej kompanii) uciekl samolotem za granice. czy kojarzy Pan moze ten temat? bylbym wdzieczny za podeslanie linka do tego artykulu (jesli dobrze pamietam i byl on umieszczony na lamach Kuriera…:)). prosze o informacje czy kojarzy Pan tę historie – jesli tak podesle prywatnego maila z prosba o przeslanie szczegolow.

Pozdrawiam

and
and
11 lat temu

Kiedyś chyba nawet na łamach ,,Kuriera Kolskiego” czytałem albo gdzieś słyszałem że w parku obok poczty są też jakieś groby ale Polaków zamordowanych po wojnie przez UB może warto by tym kogoś władnego zainteresować. Może ktoś wie coś więcej?

Michu
Michu
11 lat temu

jak czytam te artykuły o mogiłach żołnierzy niemieckich jestem mile zaskoczony tym,że sie odnajduje. tylko mnie dziwi że na tak małym obszare, którym jest cmentarz ewangelicki tyle tajemnic kryje w sobie

White Legion
White Legion
11 lat temu

hmm ciekawi mnie czemu w okresie 1943/44 ciała nie wracały do rodzin do Niemiec. skoro żołnierze zmarli w szpitalach a nie na froncie.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526