Dbają o niepełnosprawnych

Autor: kurier-kolski.pl | 04.05.2012

Ostatnią sesję Rady Powiatu Kolskiego zdominowały sprawy osób niepełnosprawnych, reprezentowane przez dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Urszulę Polewską. Radni uruchomili środki w wysokości 2,3 mln. zł. z przeznaczeniem m.in. na likwidację barier architektonicznych, zakup przedmiotów ortopedycznych i sprzętu rehabilitacyjnego, itd. Po raz pierwszy od kilku lat udało się też znaleźć środki na dofinansowanie turnusów rehabilitacyjnych dla osób niepełnosprawnych co szczególnie cieszy dyrektor Polewską.

 

Radni przyjęli plan finansowy na realizację zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych ze środków PFRON. Na to składają się: likwidacja barier architektonicznych, zakup przedmiotów ortopedycznych i sprzętu rehabilitacyjnego, dofinansowanie turnusów rehabilitacyjnych, zwrot kosztów poniesionych na wyposażenie nowych stanowisk pracy dla niepełnosprawnych, finansowanie kosztów szkoleń niepełnosprawnych oraz kosztów szkoleń, stażów, prac interwencyjnych i przygotowania zawodowego w miejscu pracy. Te pieniądze zostaną też wydatkowane na dofinansowanie sportu, rekreacji i turystyki niepełnosprawnych mieszkańców powiatu kolskiego, likwidację barier w komunikowaniu się i technicznych oraz na warsztaty terapii zajęciowej. W ramach tych środków jest także realizowany Program Operacyjny Kapitał Ludzki „Dogonić Marzenia”.

Dyr. Urszula Polewska (na zdjęciu wyżej) omawiała jeszcze drugi projekt uchwały w sprawie pobytu dzieci w tzw. pieczy zastępczej.

Na sesji Rady Powiatu sprawozdanie za rok 2011 złożyła Powiatowa Rzecznik Konsumentów Urszula Pękacz , a informację o zimowym utrzymaniu dróg i pracach remontowych po sezonie zimowym złożył dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg Grzegorz Kujawa. Natomiast Komendant Powiatowy Policji złożył na ręce radnych informację „Ocena zagrożeń i przestępczości wśród dzieci i młodzieży”, z której niestety wynika, że przestępczość wśród najmłodszych szybko rośnie.

Radni dokonali też zmian w budżecie powiatu kolskiego oraz zmienili uchwałę w wieloletniej prognozie finansowej powiatu na lata 2012-2015.

Tekst i fot.: M. Kozajda

 

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
re
re
12 lat temu

znowu walczymy o pieniadze starostwa?

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526