Co dalej z największą kamienicą na Starym Rynku w Kole?

Autor: kurier-kolski.pl | 09.05.2012

Po niedawnym pożarze w nocy 1 kwietnia br. największej na kolskiej Starówce kamienicy na rogu Starego Rynku i ul. Jasnej, powstał problem co dalej z tym zabytkowym budynkiem. W międzyczasie obiegło nasze miasto wiele dziwnych plotek i opinii, z których większość nie ma nic wspólnego z prawdą. Czy spalona kamienica zostanie rozebrana?

 

 

Bardzo częste pożary na kolskiej Starówce to już nie przypadek. To po prostu wynik coraz większego zaniedbania tej części miasta Koła. Mamy najbardziej zaniedbaną Starówkę w całej Wielkopolsce, a może i w kraju! Stare kamienice są w tragicznym stanie technicznym – zarówno te komunalne, jak również coraz częściej te prywatne. Postępujące szybko ubożenie miasta powoduje, że nawet indywidualni właściciele budynków nie chcą w nie inwestować dużych pieniędzy obawiając się, że nie zwróci się to im w żaden sposób. Z drugiej strony bezrobotna, nudząca się, nie mająca nic do roboty w Kole młodzież, korzysta z pustych i niezabezpieczonych odpowiednio budynków jako melin, stąd powstają zaprószenia ognia. Zgodnie z relacjami mieszkańców, tak właśnie było również w przypadku tego pożaru.

W krótkim czasie mieliśmy w Kole kilka dużych pożarów w starych kamienicach. W tym aż trzy w jednym i tym samym miejscu. Budynki się walą, nie spełniają już żadnych wymogów bezpieczeństwa. Tymczasem miasto zamiast robić remonty buduje coraz więcej i więcej kolejnych placów zabaw… Gdzie logika?

Po pożarze odbyło się spotkanie władz poświęcone przyszłości kamienicy na rogu Starego Rynku i ul. Jasnej.  Wzięli w nim udział m.in..:  przedstawiciel właścicieli, Konserwator Zabytków spod Konina, władze miasta i władze powiatu, przedstawiciele Nadzoru Budowlanego oraz Straży Pożarnej. Jak powiedziała naszej redakcji Izabela Augustyniak – Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Kole, zobowiązała właścicieli kamienicy nakazem administracyjnym, aby zlecili rzeczoznawcy budowlanemu wykonanie specjalistycznej ekspertyzy budowlanej, która wykaże, w jakim obecnie stanie technicznym po ostatnim pożarze jest ten budynek i co można z nim zrobić. Dopiero po tym zapadną decyzje co dalej. Na razie cały spalony gmach został dodatkowo zabezpieczony – ogrodzony płotem, a ulica Jasna zamknięta dla ruchu kołowego. Burmistrz Koła Mieczysław Drożdżewski podczas tego spotkania złożył propozycję, że miasto jest gotowe przejąć od prywatnych właścicieli budynek i  przeprowadzić jego remont generalny, ale pomysł ten nie uzyskał akceptacji spadkobierców kamienicy.

reklama

Jak podkreśla Wojciech Ciszyński – konserwator zabytków z Konina, nie ma mowy, aby kamienica została rozebrana. – To bardzo cenny i piękny obiekt wpisany do Rejestru Zabytków i wszystkim nam na nim zależy – dodaje. Na razie konserwator zgodził się jedynie na ewentualną  rozbiórkę w przyszłości tylnych oficyn budynku, ale z zastrzeżeniem, że jeśli ta działka ma być potem zabudowywana, musi zostać odtworzona elewacja od strony ul. Jasnej i Kajki.

Decyzja Konserwatora Zabytków i Nadzoru Budowlanego jest słuszna, bo trudno wyobrazić sobie kolski Stary Rynek bez tej narożnikowej kamienicy. Jest najbardziej okazałą budowlą po Ratuszu na kolskim rynku. W okresie okupacji hitlerowskiej i zaraz po niej z tego rejonu zniknęło zbyt wiele cennych obiektów, aby stracić kolejny. O ile Konserwator niedawno zezwolił na wyburzenie po pożarach trzech zabytkowych budynków w tej samej pierzei (w tym kamienicy „Goplany”), ponieważ  nie były one wpisane do Rejestru Zabytków, o tyle w przypadku tej kamienicy zgody takiej nie ma. Wpis do Rejestru jest jednoznaczny z tym, że w tej klasie zabytku nie można ruszyć przysłowiowej jednej cegły bez zgody i opinii Państwowej Służby Ochrony Zabytków. I słusznie, bo jakiś porządek być musi.

Tekst i foto:
MARIUSZ KOZAJDA

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
12 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Javiereralm
3 lat temu

tinder app , tinder login
http://tinderentrar.com/

Javiereralm
3 lat temu

tinder dating app , what is tinder
tinder sign up

DanielEvamp
3 lat temu
AB
AB
12 lat temu

Można zawsze robić jak w Poznaniu z Browarem… z zewnątrz nowe elewacje obecnych budynków, a wewnątrz kolejnych supermarket, aby wyprowadzać z biednego i tak już Koła pieniądze.

R.P.
R.P.
12 lat temu

Myślę, że jednak będzie rozebrana, wcześniej czy później zacznie stwarzać zagrożenie dla zdrowia i życia, nie ona pierwsza i ostatnia polegnie jako zabytek. Mówię wam, tam będzie piękny duży plac jakby pozbyć się tych trzech kamienic 😉 ktoś już to pewnie zauważył.

kolanin
kolanin
12 lat temu

Jakby właścicielom zależało/stać by ich było, to już dawno by remontowali.

bingo
bingo
12 lat temu

Jeśli właściciele nie mają kasy na remont to nikt ich nie zmusi.Zabrać im też nikt nie może ,bo jest prawo własności.Mogą wystąpić o odszkodowanie za podpalenie i korzystanie z lokalu w czasie komuny.
Z doświadczenia wiem że nikt nikogo nie zmusi-takie czasy nastały..

Kolanin
Kolanin
12 lat temu

Rozebrana to napewno nie zostanie , pewnie sama sie z czasem zawali bo i tak znając życie nikt nic z nią nie zrobi . A swoją drogą jakieś władze powinny sie wziąść porządnie za własciciela czy tez właścicieli tej kamienicy , skoro nie chca jej oddac miastu żeby to ją wyremontowalo a i sami sie nią nie interesują , powinni zostac za to ukarani ze przez ich zaniedbanie dojść może do tragedii.

Michu
Michu
12 lat temu

moim marzeniem było kupno mieszkania w tej kamienicy po remoncie” który by był zrobionyprzez włascicieli” gdyz lubie zabytki. a teraz juz to tylko mżonki

R.P.
R.P.
12 lat temu

Myślę, że jednak ulegnie rozbiórce a po niej kolejne… i tak do momentu aż powstanie jeden duży plac, który da się sprzedać pod jakiś supermarket, no chyba, żeby miasto odbudowało kamienice, zachowując fasady takie jakie były ale to będzie niewykonalne. Miasto jest zadłużone po uszy więc gdzie tu ludziom domy budować, lepiej sprzedać a kasę przehulać. Jeżeli my sami nic nie zrobimy i tego motłochu z UM nie będziemy rozliczać to już niedługo tu będzie pustkowie jakich mało w okolicy. Może lepiej Koło podzielić na wsie i dać władzę małym grupom?

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526