Sprzątanie lasku na Kaliskim Przedmieściu

Autor: kurier-kolski.pl | 19.04.2012

Od kilku dni wynajęta specjalistyczna firma zajmująca się kształtowaniem zieleni robi na zlecenie Urzędu Miejskiego prześwietlenie lasku komunalnego przy ul. Poniatowskiego na Kaliskim Przedmieściu. Są to prace prowadzone w ramach obiecanego mieszkańcom przez władze samorządowe uporządkowania tego ostatniego w naszym mieście parku, który jako jedyny zachował przepiękną naturalną „dzikość”.

Firma robi prześwietlenie lasku, tzn. wycina odrosty, głównie robinii akacjowej, obcina suche gałęzie. Następnie specjalnie do tego przeznaczona maszyna (niczym sieczkarnia) tnie wkładane w nią gałęzie, które są cięte na długość do 5 cm. Rozdrobnione gałęzie specjalna dmuchawa transportuje do przyczepki. Należy zaznaczyć duży udział okolicznych mieszkańców w porządkowaniu tego terenu, którzy bezinteresownie pomagają w tych pracach. Wykonanie tych prac obiecał mieszkańcom osiedla burmistrz Mieczysław Drożdżewski na niedawnym spotkaniu z nimi.

Jak twierdzi Szymon Czerwiński, pracownik ds. ochrony środowiska Urzędu Miejskiego w Kole: – Prace posuwają się zgodnie z harmonogramem. Pocięte gałązki (tzw. zrębki) przekazujemy ludziom mniej zamożnym, którzy nam pomagają w utrzymaniu czystości w lasku komunalnym. Stare, obumarłe sosny postanowiliśmy pozostawić (do momentu gdy, nie będą stanowić zagrożenia dla osób przebywających na terenie lasku), gdyż są miejscem gniazdowania ptaków i wiewiórek, jedynie konary zostały usunięte, ponieważ  zagrażały bezpieczeństwu.

Prace porządkujące dobiegają już końca. Pozostaną jeszcze tylko nasadzenia drzew i krzewów ozdobnych, a to już kwestia jednego dwóch tygodni, w zależności od panującej aury. Obecnie uporządkowana została około 1/3 powierzchni lasku. Jeżeli prace te zostaną odebrane pozytywnie, w przyszłym roku możliwa będzie dalsza rewitalizacja lasku komunalnego zgodnie z wykonaną inwentaryzacją i projektem.

(mc)

Subskrybuj
Powiadom o
guest
8 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
koluś
koluś
12 lat temu

A ja uważam że dobrze robią wycinając stare i suche konary,gdy przyjdą wichury jest pewne bezpieczeństwo przed urazami dzieci czy przechodniów .Poprzednio wycięte topole to ogromne zagrożenie dla przechodniów,krytykuje ten co się nie zna na drzewach-to bardzo łamliwe i brzydkie drzewa.Takie topole narobiły zniszczeń w okolicach Kłodawy 6 lat temu-można sprawdzić.Moim zdaniem należy usuwać takie drzewa a w to miejsce sadzić nowe-taka jest przyroda..

Miśka
Miśka
12 lat temu

Przecież powyżej pan sam pisze, że to jest park ,cytuję”ostatniego w naszym mieście parku,który jako jedyny zachował przepiękną naturalną dzikość”. Czyli co to jest lasek czy park, bo raz pan pisze lasek a raz park”.Mieszkańcy dzielnicy” to jest określenie bardzo rozległe i na pewno nie wszyscy na temat lasku-parku mają takie same zdanie. A po ulicy Szpitalnej to bardzo często biegają wiewiórki, latają ptaki, odwiedzają
ogrody dzięcioły i to prawie przez cały rok , a nie przy okazji porządkowania lasku.

Baśka
Baśka
12 lat temu

przy okazji przegonili zwierzeta..w nocy jeżyki biegały po ul szpitalnej

kaja
kaja
12 lat temu

nawet nie wiedziałam, że mamy taki ładny lasek i takie ładne górki w tym lasku.

tolek
tolek
12 lat temu

przecierz to kerria. ta firma to ta sama co wycinała park na ul. słowackiego. ciekawe ile dał pod stołem. tak samo jak było z tym parkiem a potem gdzie to drzewo szło wiadomo

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526