Procesja do Grobu Pańskiego w kolskim Klasztorze [video]

Autor: kurier-kolski.pl | 06.04.2012

Wczoraj, w Wielki Piątek w kościele klasztornym OO. Bernardynów w Kole odbyła się Liturgia Męki Pańskiej i adoracja Krzyża Św., a następnie wierni przeszli w procesji do dolnego kościoła, gdzie w katakumbach klasztornych do jutra rana trwać będzie adoracja. Dziś już od godziny 7.00 rano można odwiedzać znajdujący się tam Grób Pański.

Święte Triduum Paschalne w kościele OO. Bernardynów w Kole ma szczególnie uroczysty przebieg. Przepiękna sceneria barokowego kościoła z gotyckimi piwnicami, gdzie od lat nasi braciszkowie urządzają Grób Pański, przyciąga nieprzebrane tłumy wiernych.

Wczoraj, w Wielki Piątek wieczorem, odprawiono Liturgię Męki Pańskiej: Liturgię Słowa i adorację Krzyża, a po Komunii św. wierni przeszli procesją z Najświętszym Sakramentem do starożytnych zakonnych katakumb w podziemiach kościoła, gdzie całą noc do rana trwała adoracja.

OBEJRZYJ KRÓTKI FILMIK Z ADORACJI KRZYŻA I Z PROCESJI:

Dziś, często całymi rodzinami, wyruszamy do kościołów święcić wielkanocne pokarmy. Ojciec Oswald Jasielski – Gwardian kolskiego Klasztoru OO. Bernardynów, serdecznie zaprasza wszystkich wiernych do odwiedzenia Grobu Chrystusa w dolnym kościele.

Nie zapomnijmy przy tej okazji wesprzeć choćby skromnym datkiem naszych braciszków. Nie mają oni własnej parafii i dochodów z tego płynących, więc jedynie z takich darów dobrego serca mogą kontynuować dalszy generalny, bardzo kosztowny remont kilkusetletniej świątyni. W dolnym kościele znajduje się skarbona, do której można wrzucić swoje kilka (a nawet kilkaset-jeśli kogoś stać!) złotych. Te pieniążki nie są marnotrawione, jak to nieraz opisujemy w „Kurierze”, ale dobrze wykorzystywane dla ratowania cennego starożytnego zabytku naszego pięknego miasta. Wkrótce także o tym będziemy szczegółowo informować w „Kurierze Kolskim”.

Dziś, w Wielką Sobotę, dalszy ciąg Triduum Paschalnego u Bernardynów. O godzinie 19.00 w kościele klasztornym odbędzie się Wigilia Paschalna. Warto przyjść, bo cała barwna uroczystość zacznie się od „poświęcenia ognia” przed kościołem (zbiórka na placu pod świątynią), a potem odbędą się trzy liturgie: słowa, światła i eucharystyczna. Wszystko zakończy się niezwykle barwną, tradycyjną Procesją Rezurekcyjną, która podąży dookoła kościoła zakonnego kilkusetletnią drogą procesyjną. W tym dniu specjalnie są otwierane bramy, które umożliwią wiernym przejście. To rzadka okazja zobaczyć pewne zakątki bernardyńskiej świątyni, których nie możemy oglądać na co dzień.

Tekst, foto i wideo:
MARIUSZ KOZAJDA

Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
dobry katalog
11 lat temu

I love what I can read here.

alleluja
alleluja
12 lat temu

To prawda.Braciszków warto wspierac.U nich zawsze jest ciepło i miło i zawsze jest atmosfera prawdziwej szczerej modlitwy.Chodzimy tam cała naszą rodziną od wielu juz lat.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526