Dziś niezwykłe wydarzenie [video]

Autor: kurier-kolski.pl | 28.04.2012

Dziś, w sobotę 28 kwietnia 2012 r. o godz. 20.00 odbędzie się niezwykłe wydarzenie, na które zaprasza dr Armand Budzianowski z Koła – Mentor programu ARISS Europa i Koordynator ARISS w Polsce. Impreza ta dotyczy przesyłania obrazów z Polski w stronę księżyca. Obrazy te odbiją się od powierzchni i najsilniejsze z nich, po przebyciu prawie 800 000 kilometrów, zostaną odebrane przez 25.metrowy radioteleskop w Holandii. Wydarzenia z radioteleskopu w Holandii, wraz z odpowiednimi komentarzami wolontariuszy, mają być transmitowane na żywo przez Internet na stronie: www.arisspolska.info

 

Akcja „MoonBounce” to jedna z inicjatyw realizowanych w ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Astronomii (GAM). Odbicie od powierzchni Srebrnego Globu obrazów zarówno wybitnych malarzy, jak i tych autorstwa najmłodszych miłośników astronomii, to jeden z pomysłów mających łączyć popularyzację nauki i zainteresowanie sztuką. Pomysłodawcą tego typu imprez jest włoska artystka Daniela da Paulis, która współpracuje z radioamatorami z radioteleskopu w Dwingeloo, Holandia.

Technika przesyłania obrazów, która zostanie wykorzystana w dzisiejszą sobotę po raz pierwszy została zaprezentowana w ramach obchodów GAM w kwietniu ubiegłego roku. Przy jej zastosowaniu kluczową rolę odgrywają radioamatorzy, w tym aktywnie działające polskie grupy. 28 kwietnia obrazy zostaną wysłane do Księżyca przez aparaturę nadawczą należącą do zespołu Kłodzkiej Grupy EME (od ang. Earth-Moon-Earth – nazwa metody, dzięki której możliwe jest odbicie od satelity sygnałów łączności radiowej).

W akcji wezmą udział również profesjonalne instrumenty naukowe – polski 32-metrowy radioteleskop w Piwnicach pod Toruniem oraz holenderski 25-metrowy radioteleskop w Dwingeloo Radio Observatory. To właśnie dzięki nim odebrane zostaną obrazy, które wrócą z Księżyca.

– Ten radioamatorski projekt jest kolejnym sposobem obok MoonKAM, Wirtualnych Teleskopów, czy testu wiedzy Mission Planner NASA na zainteresowanie dzieci i młodzieży nauką czy eksploracją kosmosu – wyjaśnia dr Armand Budzianowski (SP3QFE), koordynator ARISS w Polsce i Mentor ARISS Europa (ang. Amateur Radio on the International Space Station – to nazwa międzynarodowej organizacji, dzięki której realizowane są amatorskie edukacyjne telekonferencje między szkołami i astronautami przebywającymi na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej).


Dr Armand Budzianowski podczas Konferencji ARISS w Kole w ubiegłym roku.

Podczas poprzedniego weekendu polscy radioamatorzy z powodzeniem przeprowadzili testową akcję wysyłki obrazów do Księżyca. Po odbiciu od powierzchni naszego naturalnego satelity, wróciły one na Ziemię. Była to próba generalna przed międzynarodową operacją, w ramach której 28 kwietnia tę samą drogę przebędą zakodowane na falach radiowych dzieła wchodzące do kanonu europejskiego malarstwa oraz rysunki dzieci, także z Polski. Trudności i przygotowania do tego eksperymentu omawia zaprezentowany poniżej film:

Obrazki autorstwa dzieci, które obok dzieł wybitnych malarzy, zostaną w tę sobotę wysłane w kierunku Księżyca, zostały wyłonione w konkursie ogłoszonym przez Fundację Challenger założoną przez dr Agatę Hofman oraz konkursie zorganizowanym przez Grupa ARISS Polska, Kłodzką Grupa EME i Polski Związek Krótkofalowców. Komplet dzieł zostanie zaprezentowany przy okazji transmisji.

Tydzień temu przesłano próbnie kilka obrazków konkursowych wykonanych przez dzieci z Polski, a wśród nich była praca mieszkańca powiatu kolskiego – Konrada Kustosika z Dąbia, uczącego się w ZST w Kole.

Źródło: http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=3042
http://www.arisspolska.info/?p=2903
http://www.camras.nl/

Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
CloneFBIdiow
3 lat temu

Web cung cấp CLONE Giá rẻ – Chất lượng – Uy tín hàng đầu Thế giới. Truy cập : http://clonevia.com

pawel
pawel
11 lat temu

Fajny artykuł, brakuje ludzi z taką inicjatywą w Kole

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526