„Pola nadziei” w Kole dla Hospicjum w Licheniu

Autor: kurier-kolski.pl | 16.04.2012

Rozlewa się na kolejne miejscowości żółta fala żonkili, które stały się symbolem akcji charytatywnej dla Hospicjum w Licheniu zatytułowanej ,,Pola nadziei’’. Hospicjum zaprasza mieszkańców Koła do wzięcia udziału w akcji w najbliższą wiosenną niedzielę 22 kwietnia br., gdy wolontariusze będą obdarowywać nas żółtymi żonkilami na ulicach naszego miasta w zamian za datek. Kwiat ten już w starożytności był symbolem nadziei na nowe życie – odrodzenie, a dzisiaj żonkil jest symbolem nadziei w walce z chorobą nowotworową.

 

 

Licheń, Kramsk, Ślesin  i miasto Koło – w tych czterech miejscowościach ponad 350. wolontariuszy rozdawać będzie posadzone przez nich w październiku żonkile.

– W tradycji chrześcijańskiej żonkil symbolizuje triumf poświęcenia nad egoizmem, miłości nad śmiercią. Kwiat ten poprzez swoją subtelność, barwę i zapach uświadamia nam wyższe cele istnienia symbolizując kruchość i ulotność życia – mówi Krzysztof  Zieliński, koordynator wolontariatu w licheńskim hospicjum.

Przez cztery dni wolontariusze ubrani na żółto przechadzać się będą ulicami i zbierać będą do puszek pieniądze na pomoc dla hospicjum w Licheniu, wręczając darczyńcom właśnie żonkila. 15 kwietnia akcja odbędzie się w Kramsku i w parafii w Licheniu, 22 kwietnia (niedziela) – po raz pierwszy w  Kole, 29 kwietnia – w Ślesinie i na zakończenie 3 maja w Sanktuarium w Licheniu.

– „Pola nadziei” to program stworzony przez Fundację Marie Curie Cancer Care z Edynburga w Wielkiej Brytanii, która pomaga nieuleczalnie chorym na raka. Celem programu jest pozyskanie środków na potrzeby hospicjów i propagowanie idei opieki hospicyjnej w społeczeństwie oraz utrzymanie tych placówek. Akcja ta przypominać ma nam o ludziach cierpiących, oczekujących naszej pomocy i opieki w trudnym okresie odchodzenia z tego świata. Co roku – 10 października (Światowy Dzień Opieki Paliatywnej i Hospicjów), tysiące ludzi na całym świecie sadzi żonkile. Jest to akt solidarności z umierającymi na raka. Wiosną, kiedy żonkile kwitną, odbywa się akcja rozdawania żonkili, której celem jest pozyskiwanie funduszy na potrzeby lokalnych hospicjów, oraz propagowanie idei opieki hospicyjnej w społeczeństwie – dodaje Krzysztof Zieliński.

W tym roku w akcję zaangażowali się wolontariusze z Hospicjum w Licheniu, a także uczniowie Szkoły Podstawowej w Licheniu, Gimnazjum w Ślesinie, Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Wysokiem, Gimnazjów nr 1,2 i 3  w Kole, Zespołu Szkół Budowlanych w Koninie, Zespołu Szkół im. Kopernika,  III LO i PWSZ w Koninie.

Źródło: Hospicjum w Licheniu

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
mega katalogi
11 lat temu

I can hardly believe that such well-designed blogs exist.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526