Szczecińskie odkrycie rodem z Koła

Autor: kurier-kolski.pl | 22.03.2012

Redakcja „Kuriera” często otrzymuje maile, listy i telefony od Czytelników naszego portalu z całego kraju. Tym razem napisał do nas pochodzący z Koła p. Jerzy Rój ze Szczecina, który – zainspirowany ostatnim tekstem o „Lutni” – przesłał nam skan niezwykle ciekawego wydruku na serwetce gastronomicznej z roku 1918 związanego właśnie z „Lutnią”.

A oto co napisał do nas Pan Jerzy:

Serdecznie witam szanowną redakcję!
W nawiązaniu do artykułu '”Pożegnanie prezesa kolskiego chóru LUTNIA”  przesyłam Państwu skan programu widowiska „Poczciwy młynarz, czyli kto pod kim dołki kopie, sam w nie wpada”, wydrukowanego na serwetce papierowej (gastronomicznej) z datą: Koło, dn. 3 marca 1918 r. Serwetka ma wymiary 35cm x 35cm.
Wydało ją Kolskie Towarzystwo Wokalno-Muzyczne LUTNIA. Jedną z osób biorących udział w sztuce wystawianej przez w/w Towarzystwo był brat mojej babki Weroniki Dąbrowskiej (z domu Kaczmarek)  – Ludwik. Zarówno babka jak i  jej brat byli rodowitymi mieszkańcami miasta Koła. Ludwik Kaczmarek grał w sztuce  postać Filipa młynarczyka.

W 1920 r. będąc  słuchaczem Szkoły Felczerskiej w Warszawie, zgłosił się na ochotnika do wojska, by uczestniczyć w Wyprawie Kijowskiej pod dowództwem  J. Piłsudskiego. W tym też roku zginął pod Kołomyją. Został pochowany na polskim cmentarzu  w Kołomyi.

Na marginesie w/w artykułu, pragnę za Państwa pośrednictwem  pozdrowić Pana Prezesa TŚM „LUTNIA”. Pan prezes to mój kolega z ławy szkolnej. W 1960 r. wspólnie kończyliśmy Szkołę Podstawową nr 2 w Kole, która mieściła się wówczas w  tzw. „Sejmiku” – przy  ul. A. Mickiewicza (obecnie internat Szkoły Specjalnej).

Z wyrazami szacunku

Jerzy Rój

Subskrybuj
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Henryk Dąbrowski
Henryk Dąbrowski
12 lat temu

Mężem Weroniki Dąbrowskiej był Antoni Dąbrowski syn Franciszka. Poszukuję potomków Franciszka Dąbrowskiego mieszkających w Kole (i nie tylko).

Henryk Dąbrowski
e-mail: ht.dabrowski@gmail.com

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526