…a w dniu 13 marca br., teatrem stała się aula Centrum Wykładowo-Dydaktycznego PWSZ w Koninie goszcząc uczestników I Festiwalu Teatralnego Spektakli w Języku Angielskim i Niemieckim „Lingua Drama czyli Języki na Scenę”, zorganizowanego przez Instytut Neofilologii. W konkursie wzięły udział 4 zespoły teatralne: z Konina, Koła, Izbicy Kujawskiej i Radziejowa, które przedstawiły spektakle w języku angielskim i w niemieckim. II nagroda wraz z wyróżnieniem za grę aktorską przypadła zespołowi kolskiego LO za przedstawienie oparte na motywach musicalu „Mamma Mia” w języku angielskim.
Na widowni zasiedli, oprócz koleżanek i kolegów artystów występujących na scenie, również uczniowie z kilku szkół ponadgimnazjalnych oraz studenci filologii PWSZ.
Ponieważ w ideę każdego konkursu wpisana jest rywalizacja, przedstawienia oceniało Jury złożone z wykładowców Instytutu Neofilologii, które, biorąc pod uwagę różnorodne kryteria: grę aktorów, reżyserię, scenografię i kostiumy, ogólny wyraz artystyczny oraz poprawność językową, musiało podjąć trudną decyzję o podziale nagród.
Grand Prix Festiwalu przyznano zespołowi z Liceum w Izbicy Kujawskiej za spektakl o Czerwonym Kapturku w języku niemieckim, doceniając spójność zamysłu scenicznego, dobrą grę aktorów, ciekawą scenografię i znakomity poziom językowy wykonawców.
II nagroda wraz z wyróżnieniem za grę aktorską przypadła zespołowi z Liceum w Kole za przedstawienie oparte na motywach musicalu „Mamma Mia” w języku angielskim. Ten spektakl był również faworytem publiczności, która, oczarowana urokiem i umiejętnościami wokalnymi wykonawców oraz ciekawym wykorzystaniem multimediów, przyznała mu swoją nagrodę przez aklamację. Ale na tym nie koniec sukcesów „silnej grupy” z Koła! Ich publiczność „zgarnęła” jeszcze nagrodę za najgorętsze kibicowanie, a Piotr Adamek z zespołu dostał nagrodę indywidualną za zabawną kreację aktorską.
III nagrodę i wyróżnienie za ogólny wyraz artystyczny otrzymał zespół z I Liceum w Koninie za spektakl „Goldilocks and the Three Bears” w języku angielskim. Mocnymi atutami tej produkcji, oprócz pomysłowych kostiumów i dobrej gry aktorów, była oprawa muzyczna – zespół grający na żywo na scenie.
Wielkie uznanie należy się też zdobywcom wyróżnienia, zespołowi z Zespołu Szkół w Radziejowie, za spektakl o Czerwonym Kapturku w języku niemieckim. Byli to gimnazjaliści, najmłodsi uczestnicy Festiwalu, którzy zaprezentowali dobry poziom językowy i dzielnie walczyli w trudnej konkurencji ze starszymi kolegami. Brawo!
Główną organizatorką i koordynatorką projektu była mgr Ewa Konieczna z Instytutu Neofilologii, która wystąpiła również w charakterze konferansjera. Pomagali i współpracowali zasiadający w Jury wykładowcy: dr Ewa Urbaniak-Rybicka, mgr Magdalena Świcińska (autorka pomysłu!), mgr Bożena Miastkowska, mgr Dariusz Dolatowski i mgr Elżbieta Gierasimow-Zakowany (która jest również instruktorem teatralnym w KDK). Festiwal zaszczycili obecnością: Jego Magnificencja Rektor PWSZ prof. Mirosław Pawlak i władze Instytutu Neofilologii, Dyrektor – dr Anna Stolarczyk-Gembiak i jej Zastępca – mgr Karolina Rakowicz.
Mamy nadzieję, że uda się powtórzyć pomysł w następnych latach i kolejne festiwale przyciągną większą liczbę uczestników i będą przynajmniej tak udane, jak tegoroczna impreza.
Ewa Konieczna
cheap cialis