Zdjęcie tartaku znalezione!

Autor: kurier-kolski.pl | 27.03.2012

Niedawno Pan Adam Wilk publikował w naszej gazecie i na portalu artykuł o starym, nie istniejącym już tartaku parowym, który stał na miejscu późniejszej Szkoły Podstawowej nr 2 przy ul. Poniatowskiego w Kole. Nie mieliśmy żadnego zdjęcia tego zakładu, który spalił się całkowicie w 1955 roku, więc apelowaliśmy do Czytelników o przeszukanie swoich archiwów. I nasz apel odniósł skutek!

Z naszą Redakcją skontaktowała się Pani Maria Wrąbel z Koła, która po przeczytaniu artykułu przeszukała rodzinne zdjęcia, bo kojarzyła, że była w nich fotografia tego kolskiego tartaku. Aż do chwili spalenia się zakładu pracował tam ojciec P.Marii – Antoni Buczkowski. Zdjęcie się odnalazło i dziś możemy je zaprezentować naszym Czytelnikom! Bardzo dziękujemy Pani Marii Wrąbel za szybki odzew i pomoc. Tym samym kolejny zapomniany fragment starego, przedwojennego Koła został uratowany od zapomnienia.

SPROSTOWANIE:
W moim artykule „Nauczanie zastąpiło tarcie drewna“ wkradły się dwa błędy, za które serdecznie przepraszam Szanownych Czytelników. Właścicielem tartaku na ul.Poniatowskiego był pan Goldman, a imię Pani Szewczyk to Helena. Dziękuję Panu Romanowi Dynerowi i Pani Hannie Chojnackiej za pomoc w uściśleniu tych faktów. A. Wilk

Opracował:
M. Kozajda

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Anonimowo
Anonimowo
12 lat temu

Kiedyś słyszałam ,że budynek (zielony chyba, teraz pusty) przy ul.Sienkiewicza jeszcze dalej za policją, a na przeciwko mniejwięcej Avansu – centrum Euro, jest bardzo stary, że nawet za czasów Napoleona, czy to mozliwe? Może ktos wie o historii tego budynku?

Aneta
Aneta
12 lat temu

Hmmm zapewne któraś z kamienic na wyspie 🙂

Anonimowo
Anonimowo
12 lat temu

Interesuje mnie jaki budynek mieszkalny w Kole jest najstarszy?

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526