Biskup odwiedził chorych w szpitalu w Kole [video]

Autor: kurier-kolski.pl | 11.02.2012

Dziś 11 lutego obchodzimy XX Światowy Dzień Chorego. Z polecenia Biskupa Ordynariusza Diecezji Włocławskiej gospodarzami tego Dnia dla regionu konińskiego byli kolscy OO. Bernardyni. Z tej okazji nasze miasto odwiedził dziś ks. bp. Bronisław Dembowski, który spotkał się w szpitalu w Kole z osobami cierpiącymi, a o g. 11.00 odprawił Mszę św. dla chorych z całego rejonu w naszej bernardyńskiej świątyni. Obejrzyj zdjęcia z wizyty. Nie mogłeś/aś być na Mszy? Obejrzyj krótki filmik.

11 lutego 1858 r. w Lourdes, w pobliżu groty Messabielle, 14-sto letniej Bernadecie Soubirous ukazała się Matka Najświętsza. Od tego czasu miejsce to stało się celem licznych pielgrzymek, a także miejscem licznych cudownych uzdrowień. 13 maja 1992 r. bł. Jan Paweł II ustanowił ten dzień Światowym Dniem Chorego. Co kilka lat centralne światowe obchody tego Dnia organizowane są w różnych częściach świata.

W naszej włocławskiej diecezji obchody Światowego Dnia Chorego dla rejonu Wielkopolski Wschodniej przeżywane były dziś w naszym mieście, a z polecenia Biskupa Ordynariusza ich gospodarzem byli kolscy OO. Bernardyni. Odbyły się one pod przewodnictwem ks. bpa Bronisława Dembowskiego.

OBEJRZYJ KRÓTKI FILMIK Z WIZYTY BISKUPA W KOLE:

Ksiądz biskup o godz. 10-tej poprowadził modlitwy w kaplicy szpitalnej Szpitala w Kole, a następnie spotkał się z chorymi w poszczególnych salach szpitalnych na oddziałach: chirurgicznym, dziecięcym oraz wewnętrznym. Każdy z odwiedzonych chorych otrzymał osobiste błogosławieństwo biskupie oraz pamiątkowy obrazek związany ze Światowym Dniem Chorego.

Natomiast o godz. 11-tej w kościele OO. Bernardynów ks.bp B. Dembowski przewodniczył Mszy św. dla chorych z całego rejonu i wygłosił Słowo Boże. We Mszy uczestniczyli i koncelebrowali ją księża ze wszystkich kolskich i okolicznych parafii, a także z Konina i Turku. Wszystkich powitał, a w szczególności czcigodnego hierarchę Kościoła, nowy Gwardian OO. Bernardynów w Kole – O. Oswald Jasielski.

W kazaniu nasz włocławski duszpasterz wskazywał, że błędem jest określanie namaszczenia olejami chorych jako „ostatniego namaszczenia” w kontekście, że jest to namaszczenie przedśmiertne. Wyraz „ostatnie” ma tu zupełnie inne znaczenie, a oznacza po prostu tyle, że jest to ostatnie z różnych kilku rodzajów namaszczeń udzielanych przez księży.

– W poniedziałek byłem w hospicjum w Sieradzu na spotkaniu z chorymi i w czasie Mszy św. również przyjąłem sakrament namaszczenia razem z innymi chorymi. I Bogu za to dziękuję. A więc ostatnie namaszczenie to wcale nie znaczy, że w ostatniej chwili życia – mówił do wiernych ksiądz biskup – Ja sam już do młodych nie należę, bo jestem rocznik 1927 – żartował z uśmiechem.
Zaraz potem bp Dembowski oraz pozostali kapłani udzielili wszystkim chętnym namaszczenia chorych.

Św. Jakub Apostoł napisał:
„Choruje ktoś wśród was? Niech sprowadzi kapłanów Kościoła, aby się modlili nad nim i namaścili go olejem w imię Pana. Modlitwa pełna wiary będzie dla chorego ratunkiem i Pan go podźwignie”.

Tekst: O.Otto Pierzchała, M. Kozajda

Foto i wideo: Mariusz Kozajda

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526