Unikatowy eksponat kolskiego Muzeum

Autor: kurier-kolski.pl | 16.01.2012

W 2006 r. lek. Krystyna Golik przekazała Muzeum Technik Ceramicznych w Kole Torę żydowską z początku XX w. Wymagała ona jednak specjalistycznych działań konserwatorskich, które niedawno przeprowadzono w Toruniu. Posiadanie Tory w tak wspaniałym stanie, w jakim obecnie jest po zabiegach renowacyjnych, jest rzadkością w polskich muzeach.

 Tora to święta księga judaizmu zawierająca pięć pierwszych ksiąg Biblii. Zwoje są przechowywane w synagogach, a przepisywane są przez specjalnych kaligrafów.

Kolski eksponat miał 18 metrów długości,  był zerwany i nie posiadał żadnych wałków, na które powinien być nawijany. Konserwacja Tory polegała na przywróceniu wartości estetycznych i użytkowych, czyli  jej pierwotnego wyglądu. Poprzez kilkumiesięczne, mozolne  prace prowadzone na pergaminie, odczytanie tekstu, stwierdzenie brakujących zapisów Księgi Liczb oraz Powtórzonego Prawa,  rekonstrukcję wałków, nadaje się już do ekspozycji. Warto dodać, że posiadanie Tory w tak wspaniałym stanie jest rzadkością w polskich muzeach. Prace zostały przeprowadzone przez toruńskich konserwatorów dzieł sztuki: Joannę Konkolewską-Buchholz i Agnieszkę Ziębę.

– Kiedy w 2006 roku pani doktor przekazywała nam uroczyście ten zabytek obiecałem jej, że kiedy to tylko będzie możliwe zostanie ona poddana konserwacji. Mimo upływu paru lat tak się stało i możemy dzisiaj cieszyć się jej wyglądem i być dumni z faktu jej posiadania przez kolskie muzeum – powiedział dr Krzysztof Witkowski, dyrektor kolskiej placówki.

Źródło: Muzeum Technik Ceramicznych w Kole

reklama

Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
kolanin
12 lat temu

witam. może zajmiemy się troszkę tym naszym Kołem.mieszkam na ul.xxxxx podjechała dziś Straż pana burmistrza i powiedziała że jak nieodśnieże to zostane ukarany. i co odsnieżylem przed posesją potem pojechałem na ul.asnyka do KTBS sp.z.o.o opłacić czynsz mojej babci i tu niewierze że tam gdzie są posesje prywatne odśnieżone a gdzie kamienice ktbs nie. moje pytanie czy ktbs powinien tez zostac ukarany za brak odsnieżania???czegos tu nierozumie. dziękuje

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526