Nowa publikacja Muzeum Technik Ceramicznych

Autor: kurier-kolski.pl | 10.01.2012

Wczoraj, 9 stycznia 2012 r., w siedzibie Muzeum Technik Ceramicznych odbyła się oficjalna promocja najnowszego wydawnictwa muzeum „Archiwalia w zbiorach Muzeum Technik Ceramicznych w Kole. Przewodnik” autorstwa Bartłomieja Grzanki.

Na wstępie dyrektor placówki, dr Krzysztof Witkowski, podziękował za przybycie gościom, wśród których znaleźli się przedstawiciele władz miasta i powiatu, radni rad miejskich Koła i Kłodawy oraz przedstawiciele środowisk regionalistycznych. Dyrektor złożył serdeczne podziękowania sponsorom, którzy wsparli finansowo druk publikacji. Następnie przedstawił autora oraz zarysował genezę powstania publikacji podkreślając jej wpisanie się w ustawowe zadania nałożone na muzea. Autorem publikacji jest Bartłomiej Grzanka, asystent muzealny, z wykształcenia historyk, a ponadto absolwent Podyplomowego Studium Archiwistyki na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Po słowie wstępnym dyrektora autor dokonał charakterystyki publikacji oraz zaprezentował na wybranych przykładach rodzaje archiwaliów zgromadzonych w dziale historycznym muzeum w formie pokazu multimedialnego z krótkim wykładem.

– Kolskie muzeum oprócz kolekcji fajansu i porcelany posiada w swoich zasobach także zbiór archiwaliów, w przeważającej mierze dotyczących Koła i ziemi kolskiej. Jednym z wielu zadań statutowych muzeów, zgodnie z Ustawą o muzeach, jest udostępnianie i popularyzacja posiadanych zbiorów oraz zapewnianie właściwych warunków korzystania ze zbiorów i zgromadzonych informacji. Muzea wypełniają te zadania w różny sposób. Nasze muzeum posiada w swoich zasobach zbiór archiwaliów, w przeważającej mierze dotyczących Koła i Ziemi Kolskiej. Pisane świadectwa naszego dziedzictwa historycznego są ważnym źródłem do poznania dziejów naszej Małej Ojczyzny. Z założenia ma to być wydawnictwo ułatwiające korzystanie z zasobów archiwalnych  naszej instytucji wszystkim zainteresowanym tą tematyką, między innymi młodzieży szkolnej uczestniczącej w różnych projektach edukacyjnych czy konkursach o tematyce regionalistycznej – powiedział dr Krzysztof Witkowski, dyrektor Muzeum.

Źródło: MTC w Kole

reklama

Subskrybuj
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Aneta
Aneta
9 lat temu

Z tego co wiem, jest żonaty

asienka
asienka
9 lat temu

jest wolny czy zajety:) ma ktos do p.Bartka nr fona?podzielcie sie:P

Karol
Karol
9 lat temu

15 zł.

dropss
dropss
9 lat temu

ktos wie po ile można kupic ta ksiazke??

zdzichu
zdzichu
9 lat temu

cieply jak to kazda grzanka hihi

paula
paula
9 lat temu

Przystojny ten Pan Grzanka:)Wyglada na ciepłego i miłegio faceta.

nefretete
nefretete
9 lat temu

Chociaz widać ze to nasze muzeum cos ciagle nowego i ciekawego robi.Moja córka chodzi na kółko muzealne i tyle co sie tam nauczy to w szkoel nie ma szans.Naprawde polecam wszystkim.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526