Nowa publikacja Muzeum Technik Ceramicznych

Autor: kurier-kolski.pl | 10.01.2012

Wczoraj, 9 stycznia 2012 r., w siedzibie Muzeum Technik Ceramicznych odbyła się oficjalna promocja najnowszego wydawnictwa muzeum „Archiwalia w zbiorach Muzeum Technik Ceramicznych w Kole. Przewodnik” autorstwa Bartłomieja Grzanki.

Na wstępie dyrektor placówki, dr Krzysztof Witkowski, podziękował za przybycie gościom, wśród których znaleźli się przedstawiciele władz miasta i powiatu, radni rad miejskich Koła i Kłodawy oraz przedstawiciele środowisk regionalistycznych. Dyrektor złożył serdeczne podziękowania sponsorom, którzy wsparli finansowo druk publikacji. Następnie przedstawił autora oraz zarysował genezę powstania publikacji podkreślając jej wpisanie się w ustawowe zadania nałożone na muzea. Autorem publikacji jest Bartłomiej Grzanka, asystent muzealny, z wykształcenia historyk, a ponadto absolwent Podyplomowego Studium Archiwistyki na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Po słowie wstępnym dyrektora autor dokonał charakterystyki publikacji oraz zaprezentował na wybranych przykładach rodzaje archiwaliów zgromadzonych w dziale historycznym muzeum w formie pokazu multimedialnego z krótkim wykładem.

– Kolskie muzeum oprócz kolekcji fajansu i porcelany posiada w swoich zasobach także zbiór archiwaliów, w przeważającej mierze dotyczących Koła i ziemi kolskiej. Jednym z wielu zadań statutowych muzeów, zgodnie z Ustawą o muzeach, jest udostępnianie i popularyzacja posiadanych zbiorów oraz zapewnianie właściwych warunków korzystania ze zbiorów i zgromadzonych informacji. Muzea wypełniają te zadania w różny sposób. Nasze muzeum posiada w swoich zasobach zbiór archiwaliów, w przeważającej mierze dotyczących Koła i Ziemi Kolskiej. Pisane świadectwa naszego dziedzictwa historycznego są ważnym źródłem do poznania dziejów naszej Małej Ojczyzny. Z założenia ma to być wydawnictwo ułatwiające korzystanie z zasobów archiwalnych  naszej instytucji wszystkim zainteresowanym tą tematyką, między innymi młodzieży szkolnej uczestniczącej w różnych projektach edukacyjnych czy konkursach o tematyce regionalistycznej – powiedział dr Krzysztof Witkowski, dyrektor Muzeum.

Źródło: MTC w Kole

reklama

Subskrybuj
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Aneta
Aneta
12 lat temu

Z tego co wiem, jest żonaty

asienka
asienka
12 lat temu

jest wolny czy zajety:) ma ktos do p.Bartka nr fona?podzielcie sie:P

Karol
Karol
12 lat temu

15 zł.

dropss
dropss
12 lat temu

ktos wie po ile można kupic ta ksiazke??

zdzichu
zdzichu
12 lat temu

cieply jak to kazda grzanka hihi

paula
paula
12 lat temu

Przystojny ten Pan Grzanka:)Wyglada na ciepłego i miłegio faceta.

nefretete
nefretete
12 lat temu

Chociaz widać ze to nasze muzeum cos ciagle nowego i ciekawego robi.Moja córka chodzi na kółko muzealne i tyle co sie tam nauczy to w szkoel nie ma szans.Naprawde polecam wszystkim.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526