Miasto Koło na liście najsłabszych samorządów!

Autor: kurier-kolski.pl | 28.01.2012

Regionalne Izby Obrachunkowe i Samorządowe Kolegia Odwoławcze na wniosek Ministerstwa Administracji  wytypowały  gminy i powiaty z całej Polski o najsłabszych wskaźnikach pod względem ilości wadliwych decyzji bądź aktów prawnych sprzecznych z prawem. Na 107 miejscu  tej niechlubnej listy znalazło się miasto Koło i jest jedną z 5 najsłabszych gmin wytypowanych przez RIO z całej Wielkopolski. Świadczy to o niskim poziomie pracy Urzędu Miejskiego w Kole. Kolscy urzędnicy zostaną więc wysłani na szkolenie douczające.

 Ministerstwo Administracji w Warszawie rozpoczęło nabór urzędników samorządowych na szkolenia w ramach projektu „Dobre prawo – sprawne rządzenie”. Tematyka szkoleń obejmować będzie zasady techniki prawodawczej, postępowania administracyjne czy postępowania przed sądami administracyjnymi, ale także wybrane elementy prawa materialnego, w szczególności w zakresie planowania i zagospodarowania przestrzennego, ochrony środowiska, gospodarki nieruchomościami i pomocy społecznej oraz prawa gospodarczego.

Pierwszeństwo do wzięcia udziału w tym szkoleniu dokształcającym mają urzędnicy gmin i powiatów z najwyższą liczbą wadliwych decyzji wydanych przez urzędników. Regionalne Izby Obrachunkowe oraz Samorządowe Kolegia Odwoławcze na prośbę Ministerstwa wytypowały gminy i powiaty o najsłabszych wskaźnikach pod względem ilości wadliwych decyzji administracyjnych lub sprzecznych z prawem indywidualnych aktów prawnych. Wśród nich nietety znalazło się też Miasto Koło, co świadczy o tym, że Urząd Miejski w Kole i jego pracownicy często popełniają błędy w swoich decyzjach oraz przygotowywanych dokumentach. Dlatego zostali wytypowani do douczenia na szkoleniu Ministerstwa.

To wstyd, że Miasto Koło znalazło się na tej liście słabych samorządów. Świadczy to o niskiej wiedzy kolskich urzędników, którzy wykazują się niedostateczną znajomością prawa i często popełniają błędy. Obok Koła z Wielkopolski na szkolenie pojadą jeszcze tylko 4 inne samorządy wskazane przez RIO – Miasto Gniezno oraz Gminy Wiejskie: Jarocin, Gołuchów i Rychwał.


Burmistrz Miasta Koła Mieczysław Drożdżewski jest także z mocy ustawy szefem Urzędu Miejskiego w Kole odpowiedzialnym za kolskich urzędników.
 
Regionalna Izba Obrachunkowa w Poznaniu jest państwowym organem nadzoru i kontroli gospodarki finansowej podległym pod Ministerstwo Administracji. Izba sprawuje nadzór nad działalnością jednostek samorządu terytorialnego z terenu województwa wielkopolskiego w zakresie spraw finansowych oraz dokonuje kontroli gospodarki finansowej i zamówień publicznych jednostek samorządu terytorialnego, czyli miast, gmin i powiatów. 

Regionalna Izba Obrachunkowa w Poznaniu wydaje opinie prawne w sprawie decyzji samorządów oraz podejmowanych przez nie uchwał.  Oznacza to, że sprawdza zasadność i zgodność uchwał pod względem prawnym i finansowym. Jeśli jakaś uchwała jest niezgodna z prawem lub jest źle skonstruowana, jest uchylana przez RIO.

reklama

Fragment przekazanego do Ministerstwa przez RIO w Poznaniu wykazu samorządów o najsłabszych wskaźnikach stanowienia prawa, wśród których w „Woj. Wielkopolskim” jest Miasto Koło:


Opracował: Mariusz Kozajda
Źródło: Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji
www.administracja.mac.gov.pl

reklama

Subskrybuj
Powiadom o
guest
8 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
slu
slu
12 lat temu

banda złodzieji

kolanin
kolanin
12 lat temu

niech tyle sobie podwyżek burmistrz z radnymi nie dają nieroby to będzie lepiej !!!!

niezadowolony
niezadowolony
12 lat temu

ładnie, ładnie Paaaanie Burmistrzu i RADNI.
Wasze wymagania sami sobie spełniliście, a obywatelom którzy dając swój głos zaufania, jakoś ni widu ni słychu. Za to na horyzoncie widać widmo bankructwa miasta za które ci sami wyborcy zapłacą, a postulat wyborczy jaki Pan głosił to chyba powinien brzmieć następująco: wykończę co zostało jeszcze.

heheheh
heheheh
12 lat temu

dobre max 😀 popieram komentarz wyżej – to mi sie podoba.

Takiego wała nam zrobicie !
Takiego wała nam zrobicie !
12 lat temu

no i co z tego ? psy szczekają a karawana idzie dalej !!!!!
Burmistrz i pracownicy mają to gdzieś !
Premie były i będą ,zarobki dobre też.

pawel
pawel
12 lat temu

Krawaciarze z Grzegorzewa nie potrafia tego ogarnąć.Lekko nie ma sloma ciagle z butow wylazi.

kolanin
kolanin
12 lat temu

powinni jeszcze wziasc sie za to ze UM w Kole nie odpowiada na wysyłane pisma co zdarza sie bardzo czesto

thnfv
thnfv
12 lat temu

No ładnie ładnie… Coraz wiekszy bajzel w tym naszym Kole.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526