Inwestycje za kredyty bankowe w 2012 roku

Autor: kurier-kolski.pl | 06.01.2012

Na wniosek burmistrza kolscy radni przyjęli budżet na nowy rok 2012.  Najważniejsze inwestycje mają być realizowane z zaciąganych przez burmistrza (z upoważnienia Rady) komercyjnych, drogich kredytów bankowych.  Na 16 mln. zł. przeznaczonych na inwestycje w 2012 r., aż blisko 14 mln. ma pochodzić z takich właśnie kredytów! Tylko w tym roku miasto wyda 3 mln. zł. na spłatę już wcześniej zaciągniętych kredytów i pożyczek. W 2012 r. planuje się budowę 3 kolejnych placów zabaw. Blisko pół miliona złotych przeznaczono na promocję miasta i imprezy w tegoroczne obchody 650-lecia założenia miasta. Będzie świetna zabawa! Ale czy da to nowe miejsca pracy i lepsze życie mieszkańcom?

A więc co jest w inwestycjach miejskich na 2012 rok? Oto one:

1. Budowa krytej pływalni – 9,9 mln. zł. (pożyczka z kredytu bankowego)

Inwestycja ma być realizowana przez 2 kolejne lata. Władze miasta zakładają, że jej zakończenie nastąpi w 2013 roku, co zresztą i tak jest mało realnym terminem. Budowa pływalni jest finansowana z drogiego bankowego kredytu komercyjnego. Kredyt za upoważnieniem radnych zaciąga w imieniu miasta burmistrz Koła. Należy przypomnieć, że całkowity koszt budowy basenu sięgnie zapewne blisko 20 mln. zł.

2. Budowa przedszkola miejskiego – 3 mln. zł. (pożyczka z kredytu bankowego)

W związku z problemami z wykonaniem dokumentacji technicznej dla tej inwestycji przeciąga się ona bardzo mocno w czasie. W tym roku ma zacząć się dopiero budowa przedszkola, a dokończenie planuje się na 2013 rok. Całkowity koszt wykonania nowego przedszkola miał wynieść 3,5 mln. zł. (tak było w poprzednim budżecie). Obecnie Urząd Miasta zrobił nową kalkulację, dużo wyższą, bo aż o 1 mln. zł.! Ostateczny koszt budowy tego obiektu ma wynieść aż 4,5 zł. zł. i będzie całkowicie sfinansowany w zaciągniętego przez burmistrza w imieniu miasta kredytu bankowego.

3. Przebudowa targowiska przy pl. Narutowicza – 400.000 zł.

4. Przebudowa kanalizacji deszczowej w ulicach: 3 Maja, Konarskiego, Konopnickiej i Słowackiego – 1,1 mln. zł.  (z tego 830.000 zł. z kredytu)

Jest to kontynuacja zadania z 2011 roku, o którym już wcześniej pisaliśmy w „Kurierze Kolskim”. Inwestycja jest w 3/4 finansowana z zaciągniętego przez burmistrza Koła kredytu.

5. Budowa ul. Mikołajczyka – 400.000 zł.

Bardzo potrzebna inwestycja, bo mieszkańcy od lat brną tu w błocie i wielokrotnie zwracali się do radnych o wybudowanie drogi. Niestety, jedna z wielu dróg niezbędnych do wybudowania w naszym mieście.

6. Wykonanie nawierzchni drogi ul. Kolejowej – 200.000 zł.

7. Modernizacja budynku biurowego Urzędu Miejskiego w Kole przy ul. Dąbskiej – 152.000 zł.

Ma być to wykonanie instalacji oddymiania budynku zgodnie z zaleceniami pokontrolnymi Straży Pożarnej.

8. Wykonanie ogrodzenia terenu Szkoły Podstawowej nr 3 – 100.000 zł.

9. Adaptacja poddasza Ratusza Miejskiego z przeznaczeniem na muzealną ekspozycję wystawienniczą – 140.000 zł.

O potrzebie adaptacji poddasza Ratusza, gdzie urządzono zwykłą graciarnię, pisaliśmy już wcześniej w „Kurierze Kolskim”. Cieszy to, że przeznaczono pieniądze na ten cel, bowiem urządzona tam zostanie piękna stała wystawa muzealna kolskiego Muzeum, prawdopodobnie ukazująca najcenniejsze wyroby kolskiej fabryki fajansu. To dobrze wydane pieniądze na rocznicę 650-lecia naszego miasta, z których coś istotnego pozostanie. Inwestycję wprowadzono do budżetu  na wniosek Klubu Radnych SLD.

10. Utworzenie placu zabaw przy Szkole Podstawowej nr 1 w Kole w ramach „radosnej szkoły” – 151.890 zł.

11. Utworzenie placu zabaw przy Szkole Podstawowej nr 3 w Kole w ramach „radosnej szkoły” – 135.450 zł.

12. Utworzenie placu zabaw przy Szkole Podstawowej nr 4 w Kole w ramach „radosnej szkoły” – 78.850 zł.

13. Wykonanie dokumentacji na budowę skateparku przy ul. Buczka (os. Płaszczyzna) – 20.000 zł.

Za te pieniądze ma być wykonana dokumentacja techniczna, która pozwoli na wybudowanie w kolejnym roku na os. Płaszczyzna skateparku dla młodzieży. Dziwi tylko fakt, czemu skatepark nie jest budowany np. na os. Kolejowa, pośród największych kolskich osiedli mieszkaniowych. Można było go wybudować tam, gdzie kiedyś były plany jego utworzenia, czyli przy placu cyrkowym na skrzyżowaniu Kolejowej i Bliznej. Kto z mieszkańców Koła wie, gdzie jest ul. Buczka???  Znajduje się ona bardzo daleko na uboczu, kilka kilometrów od wielkich kolskich osiedli. Czy to dobry pomysł lokalizacji skateparku tak daleko?

14. Przebudowa ul. Blizna w Kole  – 20.000 zł. (dofinansowanie dla powiatu)

Chodzi tu o wykonanie dokumentacji na  budowę chodnika po drugiej stronie ulicy Blizna, gdzie na pewnym odcinku go nie ma. Zapewne to zupełny przypadek, że właśnie w tym miejscu mieszka Burmistrz Miasta Koła Mieczysław Drożdżewski i chodnik będzie budowany dokładnie tuż pod jego domem…

15. Przebudowa ul. Broniewskiego – 30.000 zł. (dofinansowanie dla powiatu)

Chodzi tu o wykonanie dokumentacji na zrobienie chodnika od ul. 20 Stycznia do ul. Toruńskiej. 

******************************************************************************************

Nie znajdziemy w nowym budżecie Koła żadnych inwestycji, które miałyby za zadanie pomoc przedsiębiorcom czy firmom w tworzeniu nowych miejsc pracy. Nie ma też budowy budynków komunalnych, choć kolejka oczekujących na mieszkania komunalne jest ogromna i rośnie z miesiąca na miesiąc.

Mieszkańcy bardzo wielu kolskich ulic, którzy od wielu lat toną w błocie, oczekiwali też budowy dróg pod swoimi oknami, np. mieszkańcy ul. Nagórnej, Boguszynieckiej czy Miłosnej i wielu, wielu innych. Niestety, nie doczekają się nawet dokumentacji na wykonanie tych inwestycji, bo wszystkie środki pochłania budowa basenu miejskiego. W „Kurierze Kolskim” ostrzegaliśmy już kilkakrotnie, że trzeba będzie się z tym liczyć. Coś za coś.

W inwestycjach miejskich nie znajdziemy też zapowiadanych środków na remont Muszli Koncertowej w lasku na Kaliskim Przedmieściu czy zagospodarowanie samego lasku, mimo że w ubiegłym roku zabrano stamtąd wszystkie ławki, planowano wyburzyć muszlę, a potem-  gdy mieszkańcy zaczęli protestować – próbowano odwrócić sprawę obiecując, że Muszla nie będzie likwidowana, ale modernizowana. Niestety – nie będzie! Władze miasta nie przeznaczyli na to żadnych pieniędzy. Może znajdą jeszcze coś w trakcie roku? Przecież wiele imprez na 650-lecie Koła powinno odbywać się właśnie w lasku przy ul. Poniatowskiego.

Burmistrz i radni nie zapalnowali także żadnych środków na zabezpieczenie pękających i popapranych farbą murów kolskiego zamku (o czym pisaliśmy w ubiegłym roku) – mimo, że w tym roku przypada piękna rocznica 650-lecia lokacji Koła i remont tem byłby pięknym jej uczczeniem, a poza tym w 2011 roku burmistrz na spotkaniu z Konwerwatorem Zabytków z Konina zobowiązał się do znalezienia środków na ten cel. Niestety – nie zrobił tego. Aż 438.000 zł. przeznacza się na obchody jubileuszu,w tym na imprezy rozrywkowe z tym związane, ale nic z tych środków nie pójdzie na remonty naszych zabytków! Imprezy przeminą, pobawimy się, a co z tego zostanie dla miasta???

Oprócz zamku wsparcia potrzebuja też kolscy OO.Bernardyni, którzy prowadzą cały czas bardzo kosztowne remonty. Teraz po odwodnieniu i osuszeniu zawilgoconych murów miasto mogłoby pomóc w odnowieniu elewacji kościoła – ale nie pomogło! Także pilnej interwencji wymagają gotyckie piwnice Ratusza, ale o tym również „zapomniano” przy tworzeniu budżetu.

Tegoroczny budżet naszego miasta świadczy o tym, że Koło jest obecnie już na krawędzi możliwości finansowych. Każdy większy, nieplanowany nagły wydatek może spowodować, że ten problem urośnie i miasto może pogrążyć się nie tylko w długach, ale już w całkowitym chaosie. Tylko w tym roku miasto wyda 3 mln. zł. na spłatę już wcześniej zaciągniętych kredytów i pożyczek. Obecnie dochodzi kolejne kilkanaście milionów długów bankowych, które zaciągają radni na spółkę z burmistrzem. W przyszłym roku i kolejnych latach kwota odsetek bankowych i rat spłat pożyczek osiągnie tak wysoki poziom, że nasze miasto nie będzie mieć już żadnych wolnych środków na inwestycje i rozwój. Nie będzie miało też już zdolności kredytowej, więc nie będzie mogło nawet zaciągać kolejnych kredytów. To wszystko wynika dokładnie z wyliczeń zawartych w Wieloletniej Prognozie Finansowej Miasta Koła na lata 2012-2020. Dla Koła nadchodzą więc bardzo ciężkie lata. I nie zmieni tego wcale żadna pusta propaganda władz Koła i ich popleczników, którzy próbują już od pewnego czasu nadrabiać dobrą miną, a często nawet wmawiać mieszkańcom nieprawdę.

Tekst i foto: MARIUSZ KOZAJDA

 

reklama

Subskrybuj
Powiadom o
guest
27 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Edek
Edek
12 lat temu

a niech pan wspomnji ze i Starostwo za kredyt szpital remontuje w ogole co tam sie dzieje , bo szkoda gadac .

Maciej
Maciej
12 lat temu

Jest coś takiego jak savoir-vivre. Pan skończył te studia z historii? Słyszałem że robi pan magisterke 6 rok. Pamiętamy pana wpadki typu interpelacja dot. rady miejskiej mimo że nie występuje ona w systemie urzędowo-legislacyjnym. A jednak to że pan coś wie i coś widział i był radnym nie znaczy że jest pan zaznajomiony z ustawodawstwem i stanem faktycznym Koła lub interpretacja pewnych spraw. Dla pana interpelacja to to samo co zapytanie lub wniosek. Bardzo inteligentne podejście. Polemizowanie z panem, jest bezcelowe. Pan wie swoje, ja mając 15 lat wiem więcej o legislatywie, judykatywie i egzekutywie.

Maciej
Maciej
12 lat temu

Ja wiem, gdzie jest ul.Buczka, i tak jak spekuluje pan redaktor, nie znajduję się ona na uboczu 😉 Gdyby pan wiedział obok domu p. Bartosików jest Plac Zabaw więc tam prawdopodobnie powstanie ów Skatepark. Proszę, nie pisać bzdur tylko obiektywnie zapoznać się z tematem. Na Płaszczyźnie nie ma, żadnych miejsc do rozrywki, więc jeden plac ul. Kolejowej czy innej wsi miasta nie zbawi?

totylkoja
totylkoja
12 lat temu

Właśnie! Coś Pan bardzo wrażliwy jesteś. Wystarczyło podziękować, nawet ładniej by wyglądało. Nie napisałam tego złośliwie, tylko zawsze bolą mnie oczy jak widzę błędy ort.- taką mam przypadłość dzięki swojej polonistce z podstawówki Pani Jurkiewicz (pozdrawiam).
Nie miałam zamiaru również Pana ośmieszać i nie jestem wściekła o artykuł, który mnie bezpośrednio nie dotyczy. Nie pracuję w żadnym urzędzie i nie mam nic wspólnego z budżetówką. Jestem zwykłym czytelnikiem, któremu zarzuca Pan złośliwości. ZRESZTĄ nie mi jednej. Komentarz do „powiat to nieroby”- przesadzony z Pańskiej strony, również komentarz z artykułu o WOŚP do osoby o nicku „Dziekuje” obraźliwy. Tymi dziwnymi komentarzami sam sobie Pan wrogów robi.
Pozdrawiam

encepence
encepence
12 lat temu

Z wiekiem będzie coraz gorzej.

kick nick
kick nick
12 lat temu

Pan Redaktor przewrażliwiony trochę „Szkoda, że po prostu nie najzwyczajniej na maila, ale tak publicznie. W jakim celu? Można się domyślić tylko.” Na swoim punkcie zwłaszcza. Pozdrawiam

totylkoja
totylkoja
12 lat temu

„Zresztą” w tym przypadku piszemy razem- partykuła wprowadzająca zdanie uzupełniające wcześniejszą wypowiedź o nową informację. Błąd ort. wkradł się w 1. punkcie. Całości nie czytałam, bo jest późno i idę spać.
Pozdr

anty-mat
anty-mat
12 lat temu

Mat cos ciezko myślisz.Jesli masz na mysli takie sztandarowe inwestycje miejskie jak basen to plac budowy stoi pusty a na niezadaszone mury leje sie deszcz.W nocy zamarza i mury rozsadza lód.Kilka scian juz sie rozwaliło a inne pekaja.Nawet gdy ktos tam pracowal wczesniej to ekipy budowlane sa sprowadzane z zewnatrz.

mat
mat
12 lat temu

Przecież inwestycje to miejsca pracy wiec o co chodzi?

Kamil
Kamil
12 lat temu

Dlaczego niby skate park miałby nie powstać na ulicy Buczka? Przecież w tej części miasta nie ma (chyba) żadnych placów zabaw i miejsc rekreacji dla dzieci. Płaszczyźnie też należą się inwestycje, a nie tylko dla mieszkańców bloków. Poza tym inicjatywa budowy skateparku została zgłoszona przez rodziców dzieci, które uczą się w kolskich szkołach, a mieszkają w sąsiednich gminach. Wiem bo ich znam.

powiat to nieroby.
powiat to nieroby.
12 lat temu

niech powiat się w koncu weźmie za modernizację swoich dróg bo jak miast za nich nie zrobi to oni wcale, to że miasto dokłada 40% to jest dobra wola miasta, bo powiat powinien robić to w 100% skoro jest ich zarzadcą.

rafael
rafael
12 lat temu

Myslac Twoim tokiem rozumowania Realistka to basen powinno sie wybudowac np.w polach na ulicy Wiejskiej.Tam tez mieszka w poblizu kilka rodzin ktore mają dzieci.Ale na obu osiedlach Kolejowa +PCK mieszka 3/4 mieszkancow Koła i tam jest najwieksza grupa mlodziezy wiec skatepark powinbien byc blisko nich.Takie rzeczy robi suie dla wiekszosci a nie odwrotnie.

obywatelka
obywatelka
12 lat temu

Problem w tym, że nikt z rządzących nie potrafi wniosku o te dotacje napisać. Środki na infrastrukturę można otrzymać z Regionalnych Programów Operacyjnych, ale kto się o nie postara???

Realistka
Realistka
12 lat temu

A dotacje unijne? Nie ma możliwości ich uzyskania? Szkoły sobie jakoś poradziły i pieniądze na remont dostały. Przynajmniej tak widniało na tablicach wywieszonych przed szkołami. Tyle a tyle z Unii. Przecież Urząd Pracy namawia ludzi do składania wniosków chociaż zapomina, że trzeba mieć żyrantów. I to nie jednego ale dwóch. Skoro nakłania się ludzi do składania wniosków, które w większości zostaną odrzucone najczęściej w związku z brakiem takowym żyrantów , to dlaczego Miasto tego nie robi? Za niedługo dotacje się skończą szkoda nie skorzystać. W końcu miasto podobno bogate to i żyrantów przedstawi z pewnością solidnych:)))I na ulice by było i na insze sprawy…
A bezstronnie pisząc ulica Buczka.. cóż.. mieszka tam wielu mieszkańców i mają dzieci.. takie same jak na Kolejowej.. czy innej ulicy. Czasy czynów społecznych niestety się skończyły, a może warto do nich wrócić przecież to dla NASZYCH DZIECI…

obywatelka
obywatelka
12 lat temu

Jeśli butmistrz i radni nie mają pojęcia o innych źródłach finansowania inwestycji niż kredyt, to w Kole nigdy nie będzie dobrze.

bieda?
bieda?
12 lat temu

tak to piszą desperaci albo ci co mają 2 lewe rece tylko ludziom sie robić nie chce albo nie maja odpowiednich kwalifikacji wystatszy wejsc w zakłądke praca na ekolo i zobaczyc ile ofert pracy jest.
Bieda – to sie okaze juz podczas najblizszej kwesty WOŚP-u.

www
www
12 lat temu

Tu cienko cienko i biora kredyty a na podwyzki dla burmistrza i radnych pieniadze znajduja.

az sie nie chce czytac.
az sie nie chce czytac.
12 lat temu

Na Blizną to nie Pan Burmistrz tylko 2 radnych chodziło za Blizną i niech pan bzdur nie wypisuje.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526