Rocznica stanu wojennego. Jak to było w Kole?

Autor: kurier-kolski.pl | 13.12.2011

Dziś 13 grudnia, rocznica stanu wojennego. Mimo, że to tak nieodległe czasy, niewiele mamy relacji i zdjęć z tego okresu. Także w Kole. Kilka unikatowych zdjęć zrobionych z ukrycia zawdzięczamy kolaninowi Zbigniewowi Czajcińskiemu. Opublikowane zostały dopiero w roku 2002 w książce „Dawne Koło”.

Kilka zdjęć, nieraz niestety nieostrych, bo robionych potajemnie, z ukrycia, spod kurtki, Zbigniew Czajciński z Koła robił z narażeniem życia, bo przecież w tym okresie fotografowanie było zabronione. Gdyby został złapany na robieniu zdjęć, najprawdopodobniej skończyłby z zarzutem szpiegostwa oraz wrogiej działalności wobec PRL i wylądował na wiele lat w więzieniu. Dlatego tak długo fotografie przeleżały u autora ukryte głęboko w szufladzie. Dopiero w 2002 roku zostały upublicznione w albumie ze starymi widokami naszego miasta.

Zdjęcia przedstawiają budki wartownicze ustawione na przyczółkach mostu od strony Warszawskiego Przedmieścia.

Jak było wtedy w Kole? Jak wyglądało codzienne życie? Czy pamiętacie to?

Opracował: M. Kozajda

Zdjęcia: Zbigniew Czajciński

Subskrybuj
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
mieszkaniec Koła
mieszkaniec Koła
12 lat temu

Ja pamiętam kolejki w mięsnym, i kartki na słodycze, mięso itp. ale u nas podobno tak źle nie było jak na śląsku czy pomorzu, trzeba zauważyć że w tamtych rejonach rozpoczynały się strajki i najbardziej wrzało. Pamiętam że np. słodyczy w domu mieliśmy więcej niż teraz, chociaż niczego mi nie brakuje, ludzie mieli pracę, Władza wtedy zobiła błąd bo mogła się otworzyć na produkty z zachodu, na nowoczesność i byłoby cacy,a teraz to co się wyprawia przy korycie to nawet niewiadomo jak opisać, tworzą prawo pod siebie a zwykłych ludzi mają w duszy, W tamtych czasach jak się naprawdę zostało niesprawioedliwie potraktowanym to można było się poskarżyć partyjnemu i rozpatrzyli sprawę jeszcze raz i umieli wyciągać konsekwencję od pracowników urzędów a teraz to się trzeba 2 razy zastanowić czy się dobrze coś robi bo jak źle to od razu po łbie a w 2 stronę tak nie działa.

jedrek
jedrek
12 lat temu

Oprócz jednej okazałej nocnej parady pancernej nic nadzwyczajnego się nie działo – jak to zwykle w Kole 🙂 i tym należy tłumaczyć brak fotografii z tamtego okresu. Zakazy fotografowania w PRL dotyczyły wszystkich prawie obiektów publicznych przed i po stanie nadzwyczajnym, do dziś można spotkać takie tabliczki które rozśmieszają widza

igi
igi
12 lat temu

wcale nie wspominam tego okresu tak zle a bylo jak bylo w Kole tez podobnie jak gdzie indziej

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526