Odszedł do Pana…

Autor: kurier-kolski.pl | 04.11.2011

29 października br. odbył się pogrzeb znanego lokalnego działacza prawicowego, założyciela prawicowych partii politycznych, sympatyka Radia Maryja, 73-letniego Józefa Koligota z Koła. Żegnało go wielu przyjaciół i liczna rodzina.

W stanie wojennym, gdy nasza Ojczyzna zaczęła budzić się do niepodległości, Józef Koligot wraz z kilkoma kolegami zaczął zakładać Konfederację Polski Niepodległej (KPN), zostając jej przewodniczącym. Po jej rozpadzie p. Józef wraz z innymi założył w Kole – Ruch Odbudowy Polski (ROP). Obdarzony przez członków zaufaniem został skarbnikiem. Partia ta po nieporozumieniach na szczeblach wyższych uległa rozwiązaniu. Następną założoną prawicową partią była Liga Polskich Rodzin (LPR), która istnieje do chwili obecnej. Tutaj też Józef Koligot pełnił funkcję przewodniczącego. Życie nie rozpieszczało Go, miał jednak tyle energii, że z każdego powierzonego mu zadania potrafił się wywiązać. Przy parafii Matki Boskiej Częstochowskiej powstało Koło Radia Maryja i znów na czele stanął Józef Koligot. Tutaj był współorganizatorem pielgrzymek do miejsc kultu  religijnego.

Często na falach eteru tej stacji zabierał głos mówiąc: „tu mówi Józef z Królewskiego Miasta Koła”. W swoich wypowiedziach bronił słusznej sprawy patriotyczno-religijnej, rozsławiając przy tym nasze miasto. Umiał z ludźmi nawiązywać kontakt, był komunikatywny, potrafił nie tylko słuchać, ale i radzić oraz pomagać.

W 2003 roku ubiegał się o mandat senatora gromadząc ponad 35.000 głosów. Niestety, wtedy było to za mało, aby dostać się do senatu.

Uroczystej Mszy Św. w kaplicy cmentarnej przewodniczył  ks. proboszcz z kościoła św. Bogumiła – Piotr Pawlak (do której należał zmarły Józef), ks. proboszcz prałat Janusz Ogrodowczyk z parafii Matki Boskiej Częstochowskiej, ks. kanonik Józef Wronkiewicz – proboszcz parafii podwyższenia Krzyża Świętego oraz wikariusz z fary ks. Maksymilian Skorek. W kazaniu ks. Janusz powiedział m.in. Takich ludzi jak pan Józef mało się spotyka. On zawsze był blisko kościoła i to mu dawało siłę. Specjalnym kultem czcił Matkę Boską i w razie rozwiązania jakiegoś problemu prosił ją o radę. Marzyła mu się Polska wolna, niepodległa, w której Bóg, Honor i Ojczyzna mówiły wszystko. Będzie Go nam brakowało, nie tylko najbliższym, ale i znajomym.

Nad mogiłą słowa podziękowania za wychowanie w patriotyzmie złożyła wnuczka Katarzyna, brat Ryszard oraz przybyły europoseł Witold Tomczak z Kępna.

Na pogrzeb przybyła duża ilość osób z dawnych i obecnych członków prawicowych partii politycznych, znajomi, przyjaciele i  rodzina.

Tekst i foto: MICHAŁ CHOJNACKI

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
sell your music worldwideKeyword

I am not certain the place you are getting your info, but good topic.
I must spend some time learning much more or working out more.
Thank you for magnificent information I was looking for this information for
my mission.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526