Hejnał rozbrzmiewa z wieży Ratusza [video]

Autor: kurier-kolski.pl | 29.11.2011

W numerze 24 „Kuriera Kolskiego” z sierpnia br., w wywiadzie przeprowadzonym z Przewodniczącą Rady Miejskiej w Kole Urszulą Pękacz dopytywaliśmy się czemu z wieży ratuszowej nie jest grany hejnał Koła, tak jak to dzieje się w innych normalnych miastach. Urszula Pękacz obiecała nam wtedy, że zrobi wszystko, żeby jak najszybciej znalazł on swoje należyte miejsce. Słowa dotrzymała. Hejnał codziennie w południe płynie z wieży w sercu kolskiej Starówki.

10 lat temu, w 2002 roku z okazji 640.rocznicy założenia miasta Koła, ówcześni radni wybrali w drodze konkursu hejnał miejski. Jego autorem jest Leszek Kubiak z Poznania. Niestety, długo hejnał pozostał jedynie na papierze. Nie był odtwarzany  publicznie. A przecież powinien!

ODTWÓRZ FILMIK I POSŁUCHAJ HEJNAŁU MIASTA KOŁA:

Gdy zapytaliśmy o to w sierpniowym numerze „Kuriera Kolskiego” Przewodniczącą Rady Miejskiej, obiecała, że zajmie się tą sprawą. I dotrzymała słowa, bo od niedawna codziennie o 12.00 mieszkańcy i goście mogą usłyszeć kolski hejnał z wieży Ratusza. Szkoda jedynie, że jest odtwarzany z nagrania przez głośniki, a nie grany np. przez trębacza z Miejskiej Orkiestry Dętej OSP w Kole. Miejmy nadzieję, że w przyszłości znajdą się także środki i na to. Byłoby też lepiej, gdyby hejnał (ponieważ jest krótki) był odtwarzany w południe cztery razy – symbolicznie na cztery strony świata. To taka nasza mała sugestia dla Pani Przewodniczącej.

Tekst, foto i wideo: Mariusz Kozajda

Subskrybuj
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
hejnalista
hejnalista
12 lat temu

Figa, za dużo wagarujesz, a logiki to już broń boże nie powinnaś opuszczać. 4 razy to 4 razy, niezależnie od tego czy grane od razu po sobie, czy w pewnych odstępach czasu.
Jestem u siebie na wsi w Kole i wystarczy mi słyszeć ten hejnał z taśmy raz dziennie.

Dziecinada
Dziecinada
12 lat temu

Burmistrz już nie ma na co pieniędzy wydawać? Komu ten hejnał potrzebny?Dzwony kościelne dosyć dają popalić.Z Koła Krakowa i tak nie zrobicie…

figa
figa
12 lat temu

Hejnalista nieuwaznie czytasz.Napisane jest nie 4 razy dziennie tylko 4 razy w poludnie.Przyjechales ze wsi do miasta i przeszkadzaja ci dzwieki to wracaj do siebie.

re
re
12 lat temu

panie redaktorze po pierwsze spoznil sie Pan z tym newsem bo juz nawet w przegladzie kolskim o tym pisali po drugie pokazal Pan na zdjeciu antene palenlowa, ktora sluzy do przeslania sygnalu z monitoringu droga radiowa 🙂 wiec prosze zanim Pan cos wrzuci to prosze skonfrontowac z rzeczywistoscia

hejnalista
hejnalista
12 lat temu

Chyba zwariowałeś człowieku. Pomyśl o tych, którzy nie mogą przed tymi dźwiękami uciec. Jak chcesz tego słuchać 4x dziennie to sobie nagraj i puszczaj u siebie w domu.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526