Rozpoczęła się rozbiórka „Goplany”

Autor: kurier-kolski.pl | 06.10.2011

Po kilku latach i dwóch groźnych pożarach w końcu rozpoczęła się długo oczekiwana rozbiórka kilku kamienic komunalnych przy Starym Rynku w Kole, w tym tej najbardziej charakterystycznej, w której niegdyś był sklep „Goplany”.

Trzy stare domy wraz z dużymi oficynami były w fatalnym stanie technicznym i od lat groziły zawaleniem. Do niedawna w tych ruinach mieszkały jeszcze dwie ostatnie rodziny, które w końcu otrzymały od miasta mieszkania i mogły się wynieść z tych slamsów. Podobnie dwie kolejne rodziny wyprowadzono z narożnikowego budynku, z największej kamienicy od strony Mostu Warszawskiego. Rodziny te zostały wyprowadzone na wyraźny nakaz Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Kole, który zagroził, że jeśli miasto w końcu nie da im innych mieszkań, to sprawa zostanie skierowana do Prokuratury. I pomogło! Rodziny mają bezpieczne lokale i w końcu można było przystąpić do prac rozbiórkowych.

Cała strefa kolskiego Starego Rynku oraz wszystkie znajdujące się na nim budynki są pod ścisłą ochroną konserwatora zabytków. Dlatego jego zgody wymagała nie tylko decyzja o rozbiórce budynków, ale także pod okiem konserwatora będą w przyszłości budowane tu nowe kamienice. Na pewno najwyższa z nich będzie musiała mieć odtworzony fronton, a w miejscu kolejnych dwóch oraz z tyłu nich będą mogły stanąć inne budowle, ale na pewno o architekturze nawiązującej mocno swoim wyglądem do historycznej architektury Rynku.

Jak się dowiedzieliśmy, wyburzane budynki mają piękne stare piwnice z cegły. Niestety, nie uda się ich uratować przed zniszczeniem, bo domy, które będą tu budowane w przyszłości będą musiały mieć solidne fundamenty i nie mogą stać na starych, kiepskich jakościowo murach. Z tyłu, od ulicy Kajki jest wielki plac, który zapewne też będzie zabudowany. Może tu powstać ogromny kompleks ciekawych budynków, w których zamieszka wiele rodzin. Na pewno zagospodarowanie tak dużej części Starego Rynku będzie dużym wyzwaniem dla miasta i jednym z największych przedsięwzięć budowlanych w tej części Koła. Niestety, dziś trudno powiedzieć kiedy dojdzie do zabudowy tego kwartału po wyburzonych kamienicach. Oby nie stało się tak, że powstanie tuż obok Ratusza kolejna wyrwa, która będzie stała niezagospodarowana latami…

M. Kozajda

reklama

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526