Niemcy z Koła pochowani

Autor: kurier-kolski.pl | 26.10.2011

W piątek 21 października br. na Miłostowie – poznańskim cmentarzu z kwaterami wojennymi, odbyła się skromna ceremonia pochówku szczątków 618 żołnierzy niemieckich z terenu Wielkopolski, wśród których znalazło się około 150 trumien z terenu naszego miasta Koła, z cmentarzy ewangelickiego i wojennego. O ich ekshumacjach wcześniej kilkakrotnie pisał „Kurier Kolski”.

W dniu 13 października 2011 r. w Glinnej pod Starym Czarnowem Stowarzyszenie Pomost przygotowało miejsce pochówku dla ponad tysiąca dwustu żołnierzy niemieckich odnalezionych na terenie Pomorza, Kujaw i Ziemi Lubuskiej. W uroczystości zorganizowanej przez Volksbund Deutsche Kriegsgraberfursorge (Ludowy Związek Opieki nad Grobami Wojennymi) wzięła udział Konsul Generalna Niemiec z Gdańska, a także wielu obywateli Niemiec, żołnierze Bundeswehry.

Trumny ze szczątkami żołnierzy niemieckich poległych na terenie Koła oznaczone nazwą naszego miasta.

Ceremonię  pogrzebową na Miłostowie w Poznaniu rozpoczął przedstawiciel niemieckiej organizacji  Volksbund Deutsche Kriegsgräberfürsorge e.V. współpracującej ze Stowarzyszeniem Pomost z siedzibą w Poznaniu. Po krótkim przemówieniu, ks. mjr Tadeusz Jelinek rozpoczął ceremonię liturgii pogrzebowej. W ceremonii wzięli udział członkowie Stowarzyszenia Pomost, mieszkańcy Poznania, członkowie wspólnoty mniejszości niemieckiej, jak również kilka osób z miejscowości, w których prowadzono prace ekshumacyjne, w tym z Koła i okolic.

Tekst i foto:  Piotr Śniegocki

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526