Konsekracja świątyni i tytuł kanonika dla proboszcza

Autor: kurier-kolski.pl | 02.10.2011

W niedzielę 25 września br. o godz. 12.00 odbyła się uroczystość konsekracji kościeleckiej świątyni. Ceremonii przewodniczył biskup włocławski Wiesław Mering. Obrzęd ofiarowania świątyni Bogu zgromadził rzesze wiernych nie tylko parafian, ale również licznie przybyłych z sąsiednich parafii.

W konsekracji uczestniczyło wielu zaproszonych gości duchownych, m. in. biskup senior Bronisław Dembowski, prorektor Uniwersytetu im. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie ks. prof. dr hab. Jan Przybyłowski, wikariusze biskupi, a także inni duchowni z archidiecezji gnieźnieńskiej oraz diecezji kaliskiej i włocławskiej. Na uroczystości pojawiło się również wiele znanych osób świeckich jak m.in.: Starosta Kolski Wieńczysław Oblizajek, gospodarz tego terenu Wójt Gminy Kościelec – Dariusz Ostrowski czy  prezes OSM Czesław Cieślak.

Uroczystość konsekracji świątyni została poprzedzona renowacją zeszłorocznych Misji Świętych, trwających od czwartku do soboty. Po ostatniej Mszy św. w sobotę kościół został zamknięty i zaplombowany do rozpoczęcia uroczystej ceremonii w dniu następnym. Już przed południem wokół kościoła p.w. Św. Andrzeja Apostoła gromadzili się wierni. Po symbolicznym przekazaniu kluczy biskupowi, jako symbolu władania świątynią, nastąpiło otwarcie przez niego zamkniętego kościoła i zgromadzeni mogli przekroczyć jego progi, choć uczestników było tak wielu, że nie wszyscy zmieścili się wewnątrz budynku.

Podczas uroczystej Mszy Św. przypomniano historię budowy i rozbudowy kościoła, o którym pierwsze wzmianki pochodzą już z przełomu XI i XII wieku oraz przypomniano osoby, bez których budowa ta nie zostałaby nigdy ukończona. Biskup włocławski poświęcił wiernych oraz wewnętrzne ściany świątyni. W czasie kazania zwrócił on szczególna uwagę zgromadzonych na wartości cechujące dobrych chrześcijan i konieczność ich obrony w obecnej rzeczywistości. Apelował o odwagę w postępowaniu według zasad kościoła katolickiego i stawianie moralności chrześcijańskiej na pierwszym miejscu.

Głównym obrzędem ceremonii konsekracji było namaszczenie olejem ołtarza w pięciu miejscach (i czterech tzw. zacheuszków) oraz spalenie na ołtarzu kadzidła.


Podczas uroczystości mieszkańcy okolicznych wsi oraz osoby prywatne ofiarowali nowo konsekrowanej świątyni dary z tej okazji. Wśród licznych prezentów dla kościoła znalazły się m.in.: obrusy i szaty, naczynia liturgiczne, a także odrestaurowana monstrancja. Podpisano również na ołtarzu „Akt Dedykacji” (w 3 egzemplarzach), aby pamięć o konsekracji z 25 września br. przetrwała kolejne stulecia. Oprócz księży biskupów, wikariuszy biskupich, misjonarza i proboszcza, o podpisanie dokumentów zostali poproszeni również członkowie rady parafialnej oraz niektóre osoby prywatne. Proboszcz parafii ks. Władysław Waszak podziękował biskupowi za przybycie i poprowadzenie tak podniosłej uroczystości.

Na zakończenie biskup Wiesław Mering pogratulował proboszczowi parafii oraz wiernym ukończenia budowy tak pięknego kościoła na chwałę Boga. Duszpasterz włocławski ręczył ks. Władysławowi Waszakowi pisemne podziękowania oraz nominację na Kanonika Gremialnego Kapituły Uniejowskiej. Po ceremonii i pożegnaniu zebrani goście udali się do pobliskiej restauracji na poczęstunek.

Tekst i foto: MARCIN NOWACKI (Kościelec)

reklama

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526